Gesäuse: Tip na víkend v Rakúsku

Národný park Gesäuse v rakúskom Štajersku je vzdialený len 280 km z Bratislavy a ohromí vás majestátnymi horami a pohľadmi na rieku Enns. V mojom blogu nájdete tipy na parkovanie, kempovanie a nenáročnú túru so psíkom.

Národný park Gesäuse je vzdialený len 280 km z nášho hlavného mesta. Ak hľadáte tip na víkendový výlet v horách, toto miesto je dokonalou voľbou. Ohromí vás strmými horami a údolím rieky Enns, už cesta do národného parku je natoľko epická, že sa budete chcieť všade zastavovať. Či už hľadáte dobrodružstvo v horách, vo vode, na bajku, alebo na lezeckej stene, prídete si tu na svoje. Gesäuse je rajom adrenalínu, ale aj pokoja, ak si chcete oddychnúť pri ľahšej turistike so psíkom alebo s deťmi.

Ubytovanie a kempovanie

Ubytovanie nájdete na každom kroku, ak však hľadáte ideálne východisko na turistiku, ferraty a bajkové tripy, zamierte do mestečka Johnsbach. Ak plánujete stanovať, určite zavítajte do jediného oficiálneho kempu v NP Gesäuse – Forstgarten. V kempe nájdete naozaj všetko vybavenie, ktoré potrebujete. Za stan a dve osoby so psíkom zaplatíte na noc 28€.

V prípade, že by bol kemp plný, na výber je záchytné parkovisko Hartelsgraben, ktoré nájdete TU. Vďaka aplikácii Park4Night nájdete aj ďalšie šikovné miesta na parkovanie s kempervanom. Napríklad v samotnom Johnsbachu môžete zaparkovať hneď vedľa kaviarne TU, určite si však pred výletom pozrite najnovšie recenzie.

V Rakúsku je zakázané kempovanie nadivoko a určite si nemôžete hocikde v lese rozložiť stan alebo stoličky pred kemperom. Ďalšou možnosťou nocovania sú horské chaty. S členstvom v horskom klube Alpenverein môžete využiť zľavy na nocľah. V letnej sezóne sú populárne horské chaty ako Hesshütte alebo Mödlinger Hütte preplnené turistami, určite si preto rezervujte ubytovanie v predstihu.

@Balázs Szarka
Tip na túru

Ako som už spomenula, cestovali sme so psíkom, preto sme si vybrali túru, ktorú zvládne naozaj každý. Ak máte chuť na kúsok adrenalínu, odvahu si môžete odmerať na rôznych úrovniach obtiažnosti, či už na viaclanovej túre vo viac ako 1000 metrovej vertikálnej severnej stene skupiny Hochtor alebo na via ferrate na južnej stene Buchstein. Nájdete tu sieť turistických chodníkov s dĺžkou viac ako 500 kilometrov a jedna z najvyšších hustôt horských chát vo východných Alpách. Ak máte dostatok času, pokojne si môžete spraviť svoj vlastný štajerský „hutte hopping“ a putovať z chaty do chaty. 🙂

Presúvame sa do spomínaného mestečka Johnsbach, z ktorého vedú rôzne cyklotrasy, cesty via ferrata a turistické chodníčky. Jednou z najpopulárnejších túr v Gesäuse je cesta na horskú chatu Hesshütte, ktorá vám zaberie približne 3-4 hodiny a zvládnete ju aj so psíkom. My sme sa vybrali opačným smerom, na trošku kratšiu túru, k horskej chate Mödlinger Hütte. Zaparkovali sme na spomínanom verejnom parkovisku pri Gasthof Donner, odkiaľ nás čaká kratučká túra s celkovým prevýšením 760 metrov.

Johnsbach – Mödlinger Hütte 1,513 m – Johnsbach

Dĺžka túry:  9 km

Čas: 3 hod (bez prestávky)

Náročnosť: vhodná aj pre deti a psíkov

Z parkoviska pri kaviarni s výhľadom na kostolík sa vyberieme hneď za informačnou tabuľou s veľkým nápisom Mödlinger Hütte. Kráčame po upravenej cestičke popri potoku cez les, pri niekoľkých lavičkách sa môžeme pokochať výhľadom na údolie. Asi po hodine a pol sa dostaneme k chate Mödlinger Hütte, ktorá má bohatú ponuku chuťoviek, najviac nás zaujala čučoriedková štúdľa a nealkoholické pivo, ktoré chutilo naozaj ako pivo. 🙂

Hneď za chatou začínajú epické výhľady na okolité vrchy a doslova raj pre fotografov. Ak sa vám chce a máte dostatok času, vybehnite ešte kúsok vyššie na neďalekú skalu a počkajte až do západu slnka, oplatí sa. Na horskej chate Mödlinger Hütte si môžete rezervovať aj nocľah, ideálne si ho však zarezervujte vopred.

Top miesta v okolí

Čo ďalšie by ste po ceste do národného parku Gesäuse nemali zmeškať? Ak túžite aj po kultúrnom vyžití, v mestečku Admont pri NP Gesäuse nájdete hneď niekoľko múzeí a Benediktínsky kláštor s najväčšou knižnicou. Táto oblasť Štajerska je aj domovom vodákov – či už obľubujete rafting, plavbu na kajaku alebo kanoe, kaňoning alebo plávanie, prídete si tu na svoje. Okrem priezračnej vody je Gesäuse domovom stoviek rastlín a živočíchov. Navyše, les v národnom parku Gesäuse nie je využívaný a príroda je tu ponechaná úplne sama pre seba, a tak rozvíja rozmanitosť druhov.

Jedným z miest, ktoré by ste mali navštíviť po ceste z Gesäuse je nádherná roklina Wasserlochklamm. Výhodou je, že do rokliny s vami narozdiel od iných miest môžu aj deti, slabší turisti či psík. Po ceste si môžete spraviť zastávku pri rieke, ktorú v lete splavujú stovky turitov a trošku sa osviežiť. POZOR! Roklina Wasserlochklamm je otvorená len v období od apríla do októbra (s výnimkou silných prívalových dažďov)

Roklina Wasserlochklamm

Počas prechádzky vás čakajú nádherné výhľady do rokliny plnej vodopádov. Trasa je zabezpečená a vhodná aj pre deti a slabších turistov, čakajú vás však strmé schodíky a celkovo zdoláte prevýšenie až 370 výškových metrov na trase dlhej 2 km. Pri vstupe do rokliny sa platí (aktuálne 7,50€ za dospelú osobu a 2,50€ za psíka). Pri rokline je bezplatné parkovisko a neďaleko aj prístup k rieke, v ktorej sa môžete v lete trošku osviežiť.

Cesta začína visutým mostom, ktorý je dlhý 65 metrov a je vo výške 20 metrov nad zemou. Celá cesta je perfektne značená a čaká vás 5 neobyčajne nádherných vodopádov. Roklina býva otvorená od apríla do konca októbra a je naozaj prekrásna, avšak pomerne populárna. Ak si ju chcete užiť sami pre seba a odniesť si z nej aj zopár páčivých fotografií, určite sa sem vyberte počas zamračeného letného dňa. Z parkoviska pri Wasserlochklamm vám potrvá cesta do Bratislavy približne 3 hodiny (260km).

Ak hľadáte ďalšie tipy, po ceste je aj populárna hora Hochschwab a neďaleké jazero Grüner See, smerom na sever zase NP Ötscher s krásnym vodopádom Marienwasserfall hneď vedľa Mariazellu. Na výber je toho naozaj veľa. Všetky miesta sú ľahko dostupné a nájdete pri nich parkoviská, aj oficiálne kempy.

Na záver len tip – nezabúdajte na horské poistenie. Aj malá nehoda v rakúskych alpách vás môže stáť nemalé peniaze, nehovoriac o komplikáciách. Užívajme si turistiku v zahraničí bezpečne a zodpovedne. 🙂 Ak sa rozhodnete predsa bivakovať v horách, zanechajte miesto v stave, v akom ste ho našli, alebo aj v lepšom, ak je to možné 🙂 (a pošlite mi fotku)

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close