Slovinsko: Ako sa dostať k najkrajším bivakom?

Chcete sa vydať obdivovať slovinské bivaky a neviete ako na to? Koľko trvá túra, ako veľmi je náročná a môže s nami ísť aj psík? V blogu nájdete odpovede na otázky a tipy na parkoviská a kempy.

Kamniško-Savinjske Alpy sa nachádzajú pri rakúskych hraniciach na severe Slovinska. Najvyšším vrchom pohoria je Grintovec vo výške 2 588 m n.m. Druhým najobľúbenejším lákadlom je masívna hora zvaná Skuta vo výške 2 532 m n. m pod ktorou nájdete výnimočnú stavbu. Na zdolanie kamníckych vrchov sú potrebné skúsenosti s vysokohorskou turistikou a alpinistický výstroj. Ak sa chcete pokochať krásnymi bivakmi, postačia vám aspoň základné skúsenosti s turistikou podobnou našim Roháčom.

Kempy a parkoviská:

Piknik Center Pri Jurju

Východiskom je obec Kamniška Bistrica vzdialená cca 1,5 hodiny autom od Ljublany. Na výber máme hneď niekoľko kempov a miest vhodných na nocovanie v kempervane. Ak plánujete výlet s kemperom, rozhodne zaparkujte na parkovisku Pri Jurju, ktoré nájdete TU. Pre karavany je cena za noc 10€ bez elektriny a pitnej vody, môžete však používať WC v samotnej reštaurácii. Bohužiaľ, domáci vám tu nedovolia stanovať a v žiadnom prípade im nespomínajte, že sa chystáte nocovať v niektorom z bivakov. Tieto bivaky slúžia len na núdzové prespanie a v žiadnom prípade nie ako hotel pre turistov. Aj keď, ich interiér (a hlavne exteriér) by som prirovnala k luxusným chatám na Slovensku, haha.

Kemp Kraljev Hrib

Ak plánujete kempovať v stane, najbližším možným východiskom bude noc v kempe Kraljev Hrib TU. Zaplatili sme 25€ za noc v stane pre 2 osoby so psíkom,. Bohužiaľ, v kempe, rovnako ako v kamníckych vrchoch, nie je pitná voda. V kempe sa nachádza aj hostel, priestor pre karavany je tu veľmi stiesnený, najmä v hlavnej sezóne, cena za skvelú lokalitu a výhľady.

Kemp Resnik

Pohodlnejším riešením je 12 km vzdialený kemp Resnik priamo v centre mesta Kamnik. Nájdete ho TU. Je v ňom oveľa viac priestoru pre karavany, za to miesto pre stan sme našli jedine na pražiacom slniečku. Cena bola 24€ za noc v stane, po náročnej túre sme si v tomto kempe užili pohodlie. Konečne sme mali dostatok pitnej vody, obrovskú kuchynku s pivkami zadarmo, množstvom priestoru na hamak a sprchy boli krásne čisté. Dokonca som pri vstupe do kempu objavila aj potôčik pod stromami, v ktorom sa mohol schladiť psík. Úžasné miesto na oddych. Oproti nájdete pizzériu, vedľa zase kúpalisko, vstup na kúpalisko je 5€ a hneď za ním sú volejbalové ihriská. Jedinou nevýhodou je poloha priamo v centre mesta, trošku ďalej od hôr, čo však pre niekoho môže byť výhodou. Hneď za rohom máte Lidl a v meste je aj historický hrad a ďalšie pamiatky.

Horské chaty a útulne:

Ak sa chystáte na prechod Kamnisško-Savinjskymi Alpami, určite si vopred naplánujte nocľah na niektorých horských chatách. Po ceste ich budete mať na výber hneď niekoľko. Nespoliehajte sa na nocovanie v bivakoch, je pravdepodobné, že v hlavnej sezóne budú preplnené. Ak sa už na bivak vyberiete, spravte tak včas. Ak nemáte stan, ani kemper a chcete stráviť prvú noc blízko nástupu, ubytovať sa môžete v horskej chate Dom v Kamniški Bistrici hneď na začiatku trasy. Ďalšie horské chaty nájdete tu:

Kamniška koča na Kamniškemu sedlu – 15€/osoba v nocľahárni s horským členstvom (napr. Alpenverein)

Cojzova koča na Kokrskem sedlu – cena nocľahu je 15€/osoba v nocľahárni s horským členstvom (napr. Alpenverein)

Bivak pod Skuto – zadarmo (kapacita max 12 miest)

Bivak Pavla Kemperla – zadarmo (kapacita max 10 miest, vonku je však veľa vhodných miest na bivakovanie)

My sme zvolili tento okruh: Kamniška Bistrica – skratkou na Bivak pod Skuto – Bivak Pavla Kemperla – Cjozova Koča na Kokrskem sedlu – Kamniška Bistrica.

Skratka na Bivak pod Skuto

Kondične naozaj náročná trasa, ktorá zaberie aspoň 2-3 hodiny. Na túto túru budete potrebovať skvelú kondíciu alebo aspoň odhodlanosť a trpezlivosť. Skratka, ktorá vedie k fotogenickému bivaku je naozaj brutálne strmá, cestu nazad po rovnakej strmine som si nevedela ani len predstaviť.

Auto sme zaparkovali TU. Cesta začína veľmi pokojne len miernym stúpaním, až pri vstupe do lesa sa všetko zmení. Akonáhle sa dostanete von z pásma lesa, ide už len o tzv. boj proti vrstevniciam. Ak sa mýlim a táto trasa vám vôbec nedala zabrať tak ako mne, ospravedlňujem sa, mám na čom zapracovať. Sama som sa smiala a neveriacky mávla rukou, keď som si čítala pred túrou rôzne blogy. Výsledok však stojí za to, my sme sa po 4-och hodinách fučania a vzdychania na nezmyselnom šmýkajúcom sa štrku dostali na úplne prázdny bivak, na ktorom bolo luxusne teplo.

Bivak pod Skuto

Vnútri sa nájde miesto pre cca 10-12 ľudí, ale dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Sú tu pohodlné matrace, takže nebudete potrebovať ani karimatku, postačí alumatka. Výhľady sú naozaj božské, určite však neodporúčam spoliehať sa na možnosť nocľahu. Prosím, berte na vedomie, že Slovinci neuznávajú nocovanie na bivakoch. Tieto bivaky slúžia výhradne pre alpinistov ako núdzovka pri výstupe na Skuto. Ako sme sa neskôr dozvedeli, ak by vás prichytili, že plánujete nocovať na tomto bivaku, hrozí vám pokuta až 400€. Túto neoverenú informáciu sme dostali od miestnych. 

Psíčkari POZOR! Akákoľvek iná trasa bude pre vás, aj pre psíka fyzicky (a hlavne psychicky) náročná. My sme sa spoliehali na našu a psíkovu agilnosť, pri niektorých úsekoch to však bolo (hlavne pre nás) náročné a rozhodne to neodporúčam.

Bivak pod Skuto – Bivak Pavla Kemperla

Pôvodne sme sa chceli rovnakou skratkou vrátiť naspäť na parkovisko. Keď som si predstavila suť, po ktorej sa budeme spúšťať, bolo mi do plaču. Nakoniec nás partia Slovincov presvedčila, že trasa k Bivaku Pavla Kemperla nie je technicky tak náročná a zvládneme ju so psíkom. POZOR! Mýlili sa, ale zvládli sme to.

POZOR! Trasa od Bivaku pod Skuto po Bivak Pavla Kemperla nie je vhodná pre psíka! Máloktorý psík ju zvládne po vlastných a budete trpieť vy, aj on/ona.

Trasa jemne pripomína tatranský terén, nenáročný výstup pod hrebeň sa však rýchlo mení na celkom zábavnú reťazovku. K Bivaku Pavla Kemperla je to síce len 2,6 km, ale so psíkom a s ťažkými batohmi nám tento výstup zabral takmer 2 hodiny.

Výhľady sú scénické a naozaj stoja za námahu, v žiadnom prípade by som však túto trasu už nešla so psíkom. Bol to zbytočný stres a odporúčam to jedine atletickým, nebojácnym havkáčom a majiteľom, ktorí sa rovnako neboja. Ideálne je psíka vziať do batohu.

Bivak Pavla Kemperla

Bivak Pavla Kemperla je z niektorých uhlov ešte krajší ako ten pod Skuto. Sú tu nádherné výhľady na štíty, obrovská plocha vhodná aj na 5 menších stanov a všade naokolo počuť svište. Pohodlne sa v bivaku vyspí max. 10 ľudí, viac by už bolo nekomfortné. Rovnako ako v Bivaku pod Skuto sa tu cez deň drží príjemné teplo. Nenájdete tu žiadny prameň vody a bivak je tak blízko horskej chaty, že by ste sa len ťažko vyhovorili na núdzové spanie. Aj napriek tomu sme počuli, že v tú noc bol bivak úplne naprataný a spalo sa aj pred ním.

Bivak Pavla Kemperla – Cojzova koča

Od Bivaku Pavla Kemperla je to k horskej chate už oveľa ľahšia, menej technická trasa. Čaká vás už len zopár reťazí k vytúženému pivku/radleru a zákusku. 🙂 Cojzova koča ponúka občerstvenie a nocľah. Ako vyššie spomínam, cena za osobu v zmiešanej nocľahárni je 15€, ak máte Alpenverein alebo iné horské členstvo.

Bohužiaľ, aj na tejto chate nájdete všade upozornenie, že voda z umývadla nie je pitná. My sme si ju prefiltrovali a nemali sme žiadne zdravotné problémy. Vo Švajčiarsku sme sa stretli s jedným turistom, ktorý vraj pije úplne na každej horskej chate vodu bez filtrovania, vraj sa mu ešte nikdy nič nestalo. Aj tak odporúčam vodu filtrovať, ak filter nemáte, za fľašku vody zaplatíte 5€.

Cojzova koča – Kamniška Bistrica 

Utrpenie nekončí, ale práve začína! 😀 Najhoršou trasou celého treku bol pre nás zostup, ktorý bol síce krátky len 5,2 km, za to sme však museli zostúpať 1 200 výškových metrov. Táto trasa je hádam vhodnejšia pre psie labky, ako ľudské kolená (teda, aspoň pre tie moje). Počas celej cesty vás čakajú nádherné výhľady na Grintovec a okolité vrchy, ale aj neskutočne veľa kamenných schodov. Na záver asi budete mať chuť už len hodiť sa do ľadového potoka.

POZOR! Trekové paličky sú pri tejto túre „must“, bez nich sa budete len trápiť, oveľa viac ako váš psík na štyroch. 🙂

Trasy vhodné so psíkom:

Ak sa ma spýtate, ktoré trasy zvládne s vami psík, sú to jedine tieto 2:

Skratka z Kamniškej Bistrice na Bivak pod Skuto, ktorú nájdete TU. Žiadna iná trasa na bivak nie je vhodná pre psíka, prosím, myslite na to, aby ste sa nemuseli otáčať. V žiadnom prípade nevoľte trasu cez Kamniško sedlo, je technicky náročná.

Trasa z Kamniškej Bistrice na Cojzovu koču nie je technicky náročná, je však kondične obrovskou výzvou. Nájdete ju TU. Ak sa za každú cenu chcete dostať na Bivak Pavla Kemperla s havkáčom, voľte radšej trasu cez Cojzovu koču na Kokrskem sedlu.

Terén je podobne ako u nás vo Vysokých Tatrách kamenistý. Pribaľte pre istotu aj papučky pre psíka a zabaľte mu dostatok vody, počas tejto túry sa napije jedine z roztopeného snehu vo vyšších polohách.

V okolí Kamniku je množstvo iných krásnych túr a miest ako napríklad Logarska dolina, ktoré sú oveľa viac dog friendly, aj camping friendly.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close