5 túr v Dolomitoch, ktoré zvládnete so psíkom

Aj vy túžite na vlastné oči a nohy zažiť svetové pamiatky UNESCO? Vyberte sa do najkrajších talianskych veľhôr. Tipy sú pre nadšených fotografov, horalov, ale aj nenáročných turistov.

Po hlavnej sezóne (v októbri) si užijete Dolomity sami pre seba. Ak sa chcete pokochať najpestrejšími jesennými farbami a nevadí vám chladnejšie počasie, vyberte sa do Dolomitov tesne po hlavnej sezóne, ideálne v októbri. Čakajú vás tie najkrajšie jesenné farby, veď pozrite sa:

Tre Cime di Lavaredo

Populárna trasa vedie popri Tre Cime a končí pri horskej chate Drezinnen Hutte. Chata je otvorená len počas hlavnej sezóny a vedie od nej aj cesta k známym jaskyniam s výhľadom na tri cípy. Počas túry nás najviac očarili tyrkysové jazerá, ktoré vidno aj z chaty – Lago de Piani Superiore. Jazerá a okolité štíty lákajú na ďalšiu túru, my sme sa však vybrali naspäť na parkovisko a dokončili okruh, ktorý trval dokopy 6 hodín.

Tre Cime di Lavaredo

Cadini di Misurina

Využite ideálnu polohu parkoviska a vyrazte skoro ráno k najfotografovanejšiemu miestu Dolomitov. Cadini di Misurina sa tento rok teší veľkej obľube hlavne na Instagrame, známy foto spot nájdete ľahko aj vďaka navigácii mapy.cz. Ostré cípiky Cadini sú od parkoviska vzdialené len pár metrov. Vyberte sa po vyšľapanej cestičke od troch veží a nasledujte červenú značku. Táto nenáročná prechádzka vám aj s fotením zaberie približne 1 – 2 hodiny.

Východ slnka z Cadini di Misurina
10 dní v Dolomitoch s kempervanom

Lago Federa

Vyberte sa na túru k chate Croda di Lago, ktorá vedie k ďalšiemu fotogenickému jazeru Lago Federa (áno, krásnych jazier je v Dolomitoch naozaj veľa). Počas celej túry sme si užívali panoramatické výhľady a obdivovali žltou zafarbené smreky. V horskej chatke Rifugio Croda di Lago sme si vychutnali klasickú jablkovú štrúdľu. Túra nám dokopy aj s návratom späť na parkovisko trvala 5 hodín.

Okruh Croda di Lago Federa

Alpe di Siusi (Seiser Alm)

Vyberte sa na známy foto point, z hlavného parkoviska vás čaká pol hodinka ľahkej chôdze. Odporúčam vybrať sa k miestnemu salašu Malga Sanon, kde si môžete vychutnať kávičku alebo si spraviť krásnu fotku na hojdačke s výhľadom. V okolí Seiser Alm je toho naozaj veľa čo obdivovať. Skalné útvary, malebné chatky a alpské prostredie vyzerajú ako z rozprávky. Ak máte však, rovnako ako my, obmedzený čas a máte chuť na ďalšiu túru, presuňte sa ďalej a pripravte sa na výstup na vrch Seceda.

Výhľad zo salašu Malga Sanon

Seceda

Najpopulárnejšia trasa na Secedu vedie od stanice lanovky Col Raiser. Od oficiálneho parkoviska vám výstup na Secedu potrvá približne 2 hodiny. Náročnosťou vieme túru prirovnať k trase zo Štrbského Plesa na Solisko. Samozrejme, očakávajte úplne iné výhľady. 🙂 Počas hlavnej sezóny premáva na tejto trase lanovka. V októbri sú lanovky mimo prevádzky a užijete si prázdne kopce.

Výhľad zo stanice lanovky na vrchu Seceda.

Tie najľahšie túry vedú na tie najkrajšie miesta. V Dolomitoch sa nemusíš obávať o svoju kondičku, väčšinu stúpania za teba zvládne auto. V ďalších mojich článkoch nájdeš podrobný itinerár do Dolomitov.

Chceš sa dozvedieť viac o talianskych Dolomitoch? Prihlás sa na odber mojich článkov a sleduj ma na Instagrame.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close