Slovinsko: TOP 10 miest, ktoré navštíviť

Krajina jazier, vodopádov, hôr i slnečných pláží. Slovinsko je destinácia, kde si na svoje príde naozaj každý. Navyše, vďaka malej rozlohe tejto čarovnej krajiny program vtesnáte aj do 7 dní. Čo by v správnom itinerári nemalo chýbať?

V Slovinsku si príde na svoje každý. Či už ťa lákajú hory, priezračné jazerá, vodopády, alebo slnečné pláže. Navyše, vďaka malej rozlohe tejto krásnej krajiny sa ti podarí vtesnať do programu viac bodov záujmu. Poďme sa spolu pozrieť, čo by v tvojom itinerári nemalo chýbať.

Jazero Bled a Vintgar Gorge

Jazero Bled nemôže chýbať v žiadnom slovinskom itinerári. Privstaň si a vyber sa pozorovať východ slnka z kopca Ojstrica. Z kempu ti to chôdzou potrvá približne 15 minút. Počas hlavnej sezóny musíš počítať s návalom ľudí, jazero však ponúka aj veľa iných romantických zážitkov. Navštív Hrad Bled a historické múzeum, alebo si uži deň na paddle boarde či v kajaku. Cestou na sever od mestečka môžeš navštíviť roklinu Vintgar. Poplatok za vstup je 10 €, azúrové a smaragdové farby ťa však budú sprevádzať celým výletom.

Vodopády Peričnik

Pri jazere Bled by sa dalo stráviť aj niekoľko dní, my sme sa však vybrali naspäť na sever obdivovať vodopády Peričnik. Cesta k vodopádom nie je vôbec náročná a trvá približne 15 minút z parkoviska. Ide o 2 vodopády – vyšší a nižší, k obom vedie krátka prechádzka, približne 15 minút od parkoviska. Vodopády Peričnik sa nachádzajú v doline Vrata a cesta od parkoviska pokračuje ďalej až k chate Aljažev dom. Po prechádzke sme sa presunuli do mestečka Mojstrana, odkiaľ vedie cesta aj na najvyšší vrch Slovinska, Triglav.

Východ slnka z Triglavu

Na vrchol vo výške 2 864 m n.m. vedie niekoľko turistických ciest. My sme si zvolili menej náročnú cez dolinu Krma až k Triglavskému domu Kredarica. Priprav sa na magické výhľady a strmé stúpanie. Na chate Kredarica v nadmorskej výške 2 515 m n.m dočerpaj sily. Výstup na samotný Triglav trvá z chaty približne 1,5 hodiny, odporúčam ho však len skúsenejším horalom. V hlavnej sezóne sa na tejto trase tvoria zástupy. My sme si práve preto privstali a vydali sa na cestu ešte pred východom slnka. Prvé lúče nás prekvapili už na prvom vrchu – na Malom Triglave. Na cestu naspäť k parkovisku si vyhraď aspoň pol dňa.

TIP: K výstupu na Triglav chystám samostatný článok. Bohužiaľ, túra nie je vhodná pre labkáčov a odporúčam ju len skúsenejším hikerom.

Jazero Bohinj, Jasna a Zelenci

Ďalšie z nádherných slovinských jazier sa nachádza asi hodinu autom od Bledu. Pri Bohinj by sa opäť dalo stráviť celý jeden deň. Smaragdové jazerá pripomínajúce pohľadnice z Kanady nájdeš aj neďaleko Kranjskej Gory – sú dosť chladné na osvieženie sa po túre.

Vršič Pass

Medzi obľúbené hajkerské miľníky patrí aj vrch Škrlatica, Jalovec alebo veľmi ľahko dostupný vrch Vršič, ku ktorému sa taktiež vyvezieš autom. Priprav sa však na ozajstnú „bumpy ride“ – počas jazdy ťa čaká až 50 zákrut. Priesmyk Vršič je zároveň najkrajšou cestou Slovinska. Na samotný vrchol Vršič je to len pár minút stúpania a naozaj najľahšie dostupné výhľady z nadmorskej výšky 1 737 m n.m.

Mangartské sedlo

Ľahko dostupný, fotogenický vrchol Mangart sa nachádza západnejšie od Triglavského národného parku a patrí medzi dominanty Julských Álp. Do Mangartského sedla sa pokojne vyvezieš autom po serpentínovej asfaltke. Na vrchu sedla sa nachádza horská chata, kde sa môžeš občerstviť alebo prespať. My sme si namiesto výstupu užili pozorovanie západu slnka z vedľajšieho kopca. Výstup na vrchol Mangart môžeš absolvovať aj s havkáčom.

Rieka Soča a Bovec

Bovec ako hlavné mesto adrenalínu je plné atrakcií na každý deň. Môžeš sa vybrať na rafting, skúsiť najdlhší zipline v Európe, alebo si len tak užiť skákanie z mostov do priezračných korýt rieky Soči. Už prvé pohľady na túto azúrovú rieku sú presne ako z obrázkov z pohľadníc. Určite sa po ceste zastav pri Malom i Veľkom Korite Soči. V mestečku Bovec ťa rovnako čakajú dychberúce výhľady na majestátne Alpy. Ďalšie adventúry na teba čakajú aj cestou do neďalekého mestečka Tolmin – rozlohovo je o niečo väčšie a menej turistické ako Bovec, v jeho okolí však tiež nájdeš krásne úkazy ako roklinu Tolmin, ktorou preteká rieka Tolminka. Po ceste môžeš zahliadnuť aj niekoľko zaujímavých mostov. V Tolmine odporúčam navštíviť plážový bar Sotočje priamo pri rieke. Nájdeš tu drevené sedačky, paddle boardy, tulivaky a ozajstnú oázu pokoja.

Vodopády Kozjak a Boka

Po ceste z mestečka Bovec do Tolminu sa môžeš pokochať hneď dvoma krásnymi vodopádmi – Slap Boka a Slap Kozjak. Ku vodopádom Boka vedie strmá cestička. Ak by si chcel vyjsť až k vodopádu, odporúčam vhodnú obuv, túra potrvá približne 2 hodiny.
K vodopádu Kozjak vedie krátky chodník opäť popri rieke Soča. Chodník je upravený a pri vstupe sa vyberá poplatok 5 €. Rovnako sa všade v Slovinsku platí za parkovné, odporúčam však využívať appku Park4night. Ďalšie adventúry ťa čakajú aj cestou do neďalekého mestečka Tolmin – rozlohovo je o niečo väčšie a menej turistické ako Bovec, ukrýva však rovnako krásne miesta ako Tolmin Gorge a mosty s výhľadmi na azúrovú Soču – miesto, ktoré azda najviac charakterizuje Slovinsko.

Hrad Predjama

Ak sa počas roadtripu chystáš aj k slovinskému moru, ideálnou zastávkou bude na ceste prehliadka unikátneho zámku vtesaného do skál. Áno, ak si predstavuješ slávny taliansky kostol z Instagramu, nie si veľmi ďaleko. Predjama vyzerá veľmi podobne a v podzemí dokonca ukrýva jaskyňu, ktorú je možné počas prehliadky navštíviť.

Mesačný záliv a Piran

Prechádzky po slnkom zaliatych plážach a západy slnka s výhľadom na more? Nemusíš zájsť tak ďaleko, prekrásne pláže nájdeš aj v Slovinsku. Asi 2 hodiny po tom, čo opustíš Julské Alpy, ťa prekvapí pohľad na Moon Bay (Mesečev záliv) pláž v tvare ubúdajúceho mesiaca. Samotné mestečko Piran očarí prímorskou atmosférou a vôňou čerstvých rýb (pre vegánov vôňou morskej soli). Bohužiaľ, parkovanie v Pirani je náročnejšie ako v iných slovinských mestách. Parkovanie na noc vyjde približne 15 €. Jediný budget friendly hostel, ktorý sme v okolí našli, bol Hostel Adriatic. Noc v sharovanej izbe nás vyšla 25 € na osobu.

TIP na záver: Ak hľadáte naozaj netradičný zážitok a radi zdolávate aj výškové metre, vyberte sa na túru na Skutu a prespite v unikátnej útulni pod horou.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close