Salzkammergut: Itinerár na 5 dní s kempervanom

Chcete si užiť predĺžený víkend v oblasti Salzkammergut, ale nemáte čas ani výbavu na náročné túry? Prečítajte si môj itinerár na 3 – 5 dní vhodný pre fotografov, nenáročných turistov a psíčkarov.

Oblasť Salzkammergut sa nachádza v okolí Salzburgu a je vzdialená približne 400 km od Bratislavy, výlet je preto ideálny na predĺžený víkend, ale itinerár si jednoducho predĺžite až na 7 dní. Ako je o Rakúsku známe, je plné nádherných prezriačných jazier. Zopár z nich sme počas nášho krátkeho tripu navštívili. Prečítajte si 5-dňový itinerár, ktorý si viete skrátiť, predĺžiť, alebo prispôsobiť.

1. deň: Príchod do kempu pri Grundlsee

Najskôr sme plánovali zaparkovať v kempe pri Altausee, keďže som však potrebovala pripojenie na Wi-Fi a kemp, ktorý bude dog friendly a za dobrú cenu, vybrali sme sa do kempu Gößl am Grundlsee. Odporúčam vám v letnej sezóne si spraviť vopred rezerváciu , cena kempu je 20€ na noc, v kempe nájdete sprchy, umyvárky, Wi-Fi a je plná psíkov. Kemp je od samotného jazera vzdialený len 500 metrov, neďaleko nájdete aj malú pekárničku so zákuskami a dokonca aj jogu na pláži. Pri jazere si viete vypožičať bicykle alebo paddleboardy (15€/hodina). Všetky parkoviská v okolí sú platené a pri prespávaní v aute vám hrozí pokuta.

Parkovanie a oficiálny kemp nájdeš TU.

2. deň: Noc v kemperi pri Loseralm

Podvečer sa presúvame na ďalší parkovací spot v nadmorskej výške 1 600 m n m., Loseralm. Aby ste sa dostali na vrchné parkovisko, musíte zaplatiť poplatok za prejazd Panoramastrasse, denný lístok vás vyjde 18€, po 6-tej večer však zaplatíte už len 10€. Nocovanie na parkovisku je legálne a vyjde vás vyjde ďalších 20€. Ráno vám miestni zasunú za stierače doklad, ktorý vypíšete a neskôr ho pri odchode odovzdáte pri info okienku (pri tom istom okienku, pri ktorom ste si kúpili lístok na prejazd Panoramastrasse). Je len na vás, koľko osôb priznáte, my sme v doklade priznali 2 osoby, psa sme však neuviedli. Zaplatiť sa dá v hotovosti, alebo aj prevodom na účet, nikto si však odo mňa nepýtal doklad o zaplatení. Pri platbe som do poznámky uviedla číslo ŠPZ. Dokopy vás teda noc pod vrchom Loser vyjde 30€, čo sa však podľa nás oplatilo. Veď posúďte sami:

Parkovisko, na ktorom sme nocovali, nájdete TU.

Plánujete výlet do Dolomitov? Prečítajte si 5 tipov na nenáročné a krásne túry.

3. deň: Jazero Augstsee a presun do Hallstattu

Jazero Augstsee sa nachádza len 5 minút chôdze od parkoviska. Po východe slnka pri jazere sa môžete vybrať na raňajky do jednej z horských chát – buď priamo na parkovisku Loseralm alebo do nižšie položenej Loserhutte. V chate na parkovisku nájdete WC aj Wi-Fi zadarmo. Ak sa vám žiada turistiky, Loser ponúka hneď niekoľko ciest rôznej náročnosti. Najznámejšia je zvaná 4 jazerá a 1 vrchol a zavedie vás až na samotný vrchol Loser a naspäť na parkovisko. Zaberie približne 4 hodiny. Na parkovisku môžete zostať až do večera, my sme sa však popoludní vybrali ďalej smerom k známemu jazeru Hallstatt.

Hallstatt by si určite zaslúžil viac času, v lete je však natoľko preplnený a je tak náročné nájsť voľné parkovisko,že sme si dopriali naozaj len krátky výlet do tejto fotogenickej dedinky. Zaparkovali sme pri ceste, zadarmo, do dedinky to však bol ďalší kilometer po ceste popri autách. So psíkom sme tak absolvovali zbytočný stres a v samotnom Hallstatte sme zachytili najväčšiu melu turistov. Uznali sme, že tento nápad nebol ideálny a po rýchlej zmrzline sa nám podarilo uniknúť davu turistov. Podvečer sme sa vydali k pokojnejšiemu jazeru Gosau pod Dachsteinom.

Parkovisko nájdete TU.

4. deň Gosausee a túra na Adamekhutte

Zobúdzame sa skoro ráno na parkovisku vzdialenom 600 metrov od jazera Vorederer Gosausee. Na tomto parkovisku nocujeme spolu s ostatnými dodávkami zadarmo. Parkoviská sú obrovské, neriskujte však nocovanie na parkovisku priamo pred hostincom Gasthof Gosausee. Predchádzajúci večer sme v hostinci stihli dve veľké pivá, za ktoré sme zaplatili 8€. Ráno sme si privstali, aby sme nezmeškali východ slnka s výhľadom na Dachstein. Prvé lúče osvetlili hory až okolo 8-mej ráno, hneď po fotení sme sa vybrali ďalej k zadnému alebo po nemecky Hinterer Gosausee. Cesta vedie lesom s prevýšením 270 metrov a zaberie približne hodinu.

Na opačnom brehu Hinterer Gosausee nás už čaká horská chatka Holzmeister Alm, kde rozlievajú filtrovanú kávu a podávajú čerstvé koláčiky. Po občerstvení sme sa vydali na túru k ďalšej horskej chate, tentoraz však v nadmorskej výške nad 2 000 m n.m. Adamekhutte je ideálnym východiskom na túru na samotný vrchol Hohe Dachstein, trasa je zaistená rebríkmi a úseky pokrýva ľad a strmé skaly, čo by sme so psíkom, samozrejme, nezvládli. Túra z Gosausee na Adamekhutte a naspäť na parkovisko nám zabrala dokopy aj s fotoprestávkami celý deň, začali sme o 8-mej ráno a k autu sme sa vrátili o 8-mej večer. Trasu zvládnete s deťmi aj so psíkom, technicky nie je vôbec náročná, iba zdĺhavá. 

Ak chcete zdolať vrchol Dachstein s prespávačkou na chate, určite si nocľah rezervujte vopred, chata Adamekhutte je otvorená len v letnom období (jún – september) a ponúka zľavy členom Alpenverein. Ak si chcete užiť Alpy a skúsiť aj zaistené trasy via ferrata v okolí jazera, odporúčam vám vydať sa na výlet rozhodne bez psíka.

Jesenná dovolenka na Madeire? Prečítajte si môj 7-dňový itinerár pre backpackerov.

5. deň: Odchod domov

Zobúdzame sa na rovnakom bezplatnom parkovisku a po rannej kávičke cestujeme naspäť na Slovensko, cesta nám zaberie približne 4 hodiny. Ak vám ešte nestačilo a túžite po malej zachádzke, odporúčam zastaviť sa opäť pri Hallstatte a využiť slnečný deň na kajakovanie sa po nádhernom Hallstätter See.

Celú trasu nášho tripu nájdete TU.

Tak čo, presvedčila som vás? Ďalšie tipy na tripy po Rakúsku nájdete u mňa v blogu. Najbližšie vám spíšem report z nášej víkendovej hrebeňovky rakúskymi Rax Alps.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close