Malá Fatra: Horské chaty so psom

Plánujete túru so psíkom a chceli by ste prespať v niektorej horskej chate alebo v útulni? V článku sa dozviete, kde vás v Malej Fatre ubytujú s domácim miláčikom.

Chystáte sa na hrebeňovku Malej Fatry alebo si len chcete užiť víkend s prespávačkou v horskej chate alebo v útulni aj so svojim štvornohým kamošom? Vďaka horským chatám si naplánujete víkend plný turistiky a zároveň zažijete skvelú zábavu a spoznáte nových ľudí, ktorí vám poradia zaujímavé trasy a triky. Zistite, kde vás ubytujú so psíkom.

Krivánska Malá Fatra

Plánujete hrebeňovku Krivánskej Malej Fatry a uvažujete, na ktorej horskej chate si spravíte prestávku aj so psíkom? Malá Fatra ponúka nespočetné množstvo miest ideálnych na stanovanie, bohužiaľ, legálne si môžete stan postaviť len v blízkosti horských chát, a to v blízkosti 100 metrov. Ak plánujete prespať na horskej chate a zdolať celý hrebeň s dĺžkou vyše 36 km a prevýšením viac ako 2200 metrov, vyberte si jednu z týchto možností:

Chata na Grúni

Je najvyššie položenou chatou vo Vrátnej doline vo výške 973 m n m. Chata na Grúni sa nachádza na križovatke turistických chodníkov hneď pod hlavným hrebeňom Malej Fatry. Chata disponuje 40 ubytovacňimi lôžkami s WC a sprchou, s teplou vodou a reštauráciou. Na chate sa dá platiť kartou (juchú) a môžete na nej po dohode prespať aj s domácim miláčikom.

Stanovanie môžete hneď pri chate, v okolí do 100 metrov so súhlasom chatára, pripláca 2€ na osobu, čiže naozaj len symoblický poplatok. Ak zrovna neplánujete hrebeňovku Malej Fatry, môžete si spraviť kratší okruh zo strediska Vrátna cez chatu až na vrch Chleb.

Chata pod Chlebom

Chata pod Chlebom s celoročnou prevádzkou je najvyššie položená horská chata v národnom parku Malej Fatry v nadmorskej výške 1423 m.n.m. Táto obľúbená moderná chata v Malej Fatre ponúka ubytovanie v dvoch 9 – lôžkových izbách, v 5 – lôžkovej izbe Fatra a v podkroví – spoločná miestnosť. Bohužiaľ, v chate nie je možné ubytovať sa so psíkom, ak máte všaak slušne vychovaného havkáča, chatári vám dovolia uložiť ho v zime v predsieni. Johnny sa takto pohodlne v teple vyspal na svojej podložke a dostal k tomu aj slaninku od kuchárov. V hlavnej sezóne je chata často plne obsadená, preto si rezervujte nocľah vopred.

Ak sa vám nepodarí vychytať miesto na chate, 100 m od chaty je povolené stanovanie na presne vyhradenom mieste. Platí sa 10€ za stan a v cene je aj teplá sprcha a používanie toaliet. Ako isto viete, sme v národnom parku, takže tu ohnisko nenájdete.

Ak nemáte v pláne hrebeňovku a chcete si spraviť len kratší výstupový okruh, odporúčam vám trasu zo Šútova, ktorá je veľmi obľúbená aj poćas zimnej skialpinistickej sezóny. Trasa začína v autokempe Trusalová, kde môžete zadarmo zaparkovať. Trasa dlhá skoro 7 km s prevýšením okolo 1000 výškových metrov vás dovedie až na ku Chate pod Chlebom.

Výhľad z vrchu Stoh
Chata pod Kľačianskou Magurou

Chata prezývaná Magura je jednou z najdostupnejších chát v Turci a nachádza sa vo výške 1 115 m n m.ste Chata poskytuje ubytovanie pre maximálne 30 osôb v osmich izbách. K dispozícií je aj tzv. “spacákovňa”, kde sa v núdzovom stave vyspí na zemi vo vlastnom spacáku ďalších 7 ľudí . Cena na osobu je 15€. Bohužiaľ, so psíkom vám nedovolia ubytovať sa na izbe.

Chata pod Suchým

Chata sa nachádza v nadmorskej výške 1 075 m n m. pod vrchom Suchý v mojej obľúbenej časti Malej Fatry. Táto chata je aj začiatkom alebo cieľom hrebeňovky Malej Fatry a nemôžete ju jednoducho minúť. Chata ponúka ubytovanie v 4-lôžkových, 8-lôžkových a 12-lôžkových izbách. Na chate nájdete aj dve nocľahárne s matracmi, potrebujete si doniesť vlastný spacák, cena za nocľah v tejto izbe je 13€ na osobu. Na chodbách sú spoločné sprchy a WC, teplá voda je v obmedzenom množstve, sprchy preto fungujú na žetóny.

Bohužiaľ, ubytovanie so psíkom na izbe nie je možné, pri chate je však voliéra, kde môže psík prenocovať.

TIP: Ak hľadáte tip na kratšiu túru s najkrajšími výhľadmi v Malej Fatre, vyberte sa na okruh so zastávkou na Chate pod Suchým. Vyrazte z Vrútok alebo z Nezbudskej Lúčky a spravte si okruh rovno cez dve chaty. Jeden z najkrajších vrchov – Suchý vás prekvapí rebríkmi a exponovanými úsekmi. Nahraďte túto trasu alternatívou a vyberte sa zo Stratenca po žltou značeným chodníkom popod Suchý. Deň môžete ukončiť na horskej Chate pod Suchým pri chutných parených buchtách alebo na Chate pod Kľačianskou Magurou so skvelou polievkou.

Lúčanská Malá Fatra

Pokračujete v hrebeňovke Malej Fatry alebo sa namiesto Krivánskej Malej Fatry chcete pokochať vrchmi ako Minčol, Kľak či Hnilická Kýčera? (Uff, ten strmák). Ak sa chystáte prejsť celý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry spolu s havkáčom, na túto trasu si rezervujte aspoň 2 dni. Bohužiaľ, jediná útulňa na tejto 40 km dlhej trase zhorela a nezostáva teda iné legálne riešenie, ako prespať na Martinských holiach. Noc teda buď strávite na horskej chate alebo v jej okolí.

Chata Martinské hole

Chata Martinské hole sa nachádza v Lúčanskej Malej Fatre v centre lyžiarskeho strediska Martinské hole. Najbližší lyžiarsky vlek je vzdialený od chaty len 80 metrov. K chate sa pohodlne dostanete autom z Martina, nájdete tu reštauráciu aj kaviareň a ubytovanie s turistickým štandardom aj apartmány s vlastnými sprchami a WC.

Na chate je možné ubytovať sa aj so psíkom, platí sa jednorazový poplatok 5€. Odporúčam ju ako miesto na nocľah, ak prechádzate hrebeňom a máte potrebu osprchovať sa po prvom dni alebo je na hrebeni jednoducho moc veterno na stanovanie.

TIP na kávu: Ak budete prechádzať Martinom, nezabudnite sa zastaviť v kaviarni Spot, kávičkári či nie, tento „spot“ stojí za návštevu.

Chata Javorina na Martinských holiach

Najvyššie položená horská chata na Martinských holiach iba 300 metrov pod vysielačom Krížava bohužiaľ neposkytuje ubytovanie so psíkom. Novovybudovaná turistická chata s kapacitou cca 20 lôžok a vlastnou reštauráciou má moderné izby, sprchy a WC. Cena nocľahu je 20€ na noc.

TIP na túru: Ak sa vám nechce prejsť celý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, vyberte sa aspoň na príjemný okruh z Martinských holí na Minčol alebo Veľkú lúku. Trasa je ideálna aj pre začínajúcich skialpinistov, čaká vás jemné stúpanie a klesanie, nemusíte sa preto báť strmého zjazdu so psíkom.

Chata Fatranka – Šútovo

Chata Fatranka sa nachádza v Šútovskej doline hneď pod hrebeňom Malej Fatry a je dog friendly. Túto chatu som našla ako jednu z mála horských ubytovaní, ktoré sú dog friendly. Chata disponuje jednou 6-lôžkovou a jednou 2-lôžkovou izbou s jednou prístelkou, spoločenskou miestnosťou s plnohodnotným barom a výčapom. Má kuchynku, kúpeľňu s WC a predsieň. K chate patrí vonkajšia terasa, ohnisko, lúka a parkovisko.


V letnej sezóne je možnosť stanovania priamo v areáli chaty. V blízkosti je prírodné jazero s možnosťou kúpania. Cena je 7 € na osobu/noc. Mimo letnej sezóny sa dá prenajať aj celý objekt za 70 €/noc. Cena za kempovanie v stane je 4 €/noc. K dispozícii je aj kuchynka. Viac o chate sa dozviete na tomto odkaze.

Chata Vrátna SOSŠ

Táto chata sa nachádza neďaleko lanovky vo Vrátnej doline. Bohužiaľ, nie je zariadením, ktoré vás vie okamžite ubytovať. Rezervácia je potrebná vopred a minimálne na 2 noci. Čo je ale skvelé je, že Chata Vrátna SOSŠ jedog friendly a za psíka si neúčtujú žiadny poplatok. Ak plánujete pobyt v Malej Fatre, kontakt nájdete na tejto stránke.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close