8 najkrajších horských útulní na Slovensku

Záchrania vás v daždi, skryjete sa v nich pred zimou a navyše je z nich úžasný výhľad. Na Slovensku máme niekoľko pekných a zachovalých horských útulní, ktoré turistov prichýlia na noc. Pozrite si 8 najkrajších horských útulní, na ktorých by ste aspoň raz mali prenocovať.

Drevená chatka uprostred prírody a úkryt pred zlým počasím, na Slovensku máme mnoho horských útulní a prístreškov, ktoré vás zachránia v nečase. V ktorom z týchto „luxusných“ hotelov rozhodne odporúčam stráviť noc? 

Ďurková pod Chabencom

Turistická útulňa sa nachádza v Nízkych Tatrách hneď pod hlavným hrebeňom, ako je z názvu známe, pod vrchom Chabenec. Útulňa je otvorená počas celého roka s prítomným chatárom a poskytuje stravu a ubytovanie s vlastným spacákom. Kapacita je približne 30 lôžorok a platí sa 7€ na noc. V okolí útulne je môžete stanovať za symoblický poplatok 2€, ale postačí aj, ak si na útulni dáte aspoň jedno pivko.  V lete je útulňa veľmi obľúbená, preto sa vám hlavne cez víkend môže ujsť už len flek na stanovanie. Asi 200 metrov od chaty sa nachádza prameň s vodou. Na útulni Ďurková pod Chabencom smie psík prespať len v chodbe, nie v nocľahárni. Prístup k útulni je z obce Jasenie po zelenej značke alebo z opačnej strany, z Chaty Magurka. V zime je obľúbeným cieľom skialpinistov, v lete zase útočiskom pre turistov počas hrebeňovky Nízkych Tatier.

@Balázs Szarka

Útulňa Andrejcová  

Ostávame na hrebeni Nízkych Tatier, útulňa Andrejcová sa nachádza vo východnej časti hrebeňa. Je otvorená počas celého roka, v letnej sezóne s nepretržitou prevádzkou s chatárom a občerstvením, mimo sezóny s chatárom počas víkendov a sviatkov. Prenocovať môžete samozrejme s vlastným spacákom, kapacita je cca 30 lôžok za symbolický poplatok 5€ na noc za osobu. Ak sa vám nepodarí (hlavne v lete) chytiť flek, za pár eur si môžete prenajať v útulni stan. Vnútri nájdete piecku, vonku pri útulni ohenisko a prameň vody. Najľahšie sa sem dostanete z obce Pohorelá alebo si môžete predĺžiť túru a začať v Liptovskej Tepličke a prejsť cez Panskú hoľu. Z útulne Andrejcová je navyše úžasný výhľad na panorámu Vysokých Tatier.  V útulni môže s vami dokonca prespať aj psík, chatárom to neprekáža, pokiaľ to iným ubytovaným nevadí. V lete behá po útulni domáca mačka, ktorá sa však psíkov nebojí a odháňa pažravé myšky. 

Útulňa Líška

Pomerne nová, zachovalá útulňa v Nízkych Tatrách pri Čertovici je celoročne otvorená bez chatára. Pohodlne sa v nej vyspí približne 6-8 ľudí s vlastnými spacákmi, určite však odporúčam pribaliť si aj vlastné karimatky. Nájdete tu plechový kotlík a nachystané drevo, okrem ohniska je tu pár lavíc. Bohužiaľ, v blízkosti útulne sme nenašli žiadny prameň vody, útulňa slúži skôr na núdzové spanie. Útulňa Líška je síce mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, je však ideálna na potulky pri Čertovici, v zime je obľúbeným prístreškom pre bežkárov, v lete zase na dosah pri bicyklovaní. Po ceste smerom na Beňuš nájdete aj ďalšie útulne, rovnomennú útulňu Beňušku a novšiu útulňu Terezka. V tejto útulni vám nemá kto zakázať prespať so psíkom, je však pomerne útla a v lete sa vám nemusí ujsť miesto na spanie vnútri.

Útulňa na Kráme

Zo všetkých útulni je asi najkrajšia a najmodernejšia turistická nocľaháren práve Útulňa na Kráme. Nachádza sa len pár kilometrov od Donovalov v Starohorských vrchoch. Útulňa je v prevádzke počas víkendov s chatárom, ktorý skvele varí. Dali sme si polievku, horúcu čokoládu, aj dezert. Vnútri nájdete piecku, kuchynku, lavice s dekami a na povale miesto na spanie pre cca 10-12 ľudí. Vlastný spacák a karimatka sú nutnosťou, cez týždeň sa do nocľahárne dostanete po rebríku zo zadnej časti budovy. Zdroj vody je cca 10 minút chôdze od útulne, psík je vnútri povolený, nepýtali sme sa však na poplatok za nocľah, pravdepodobne je dobrovoľný, rovnako, ako príspevok na údržbu chaty. Prístup k Útulni na Kráme je z Donovalov, z obce Baláže, z Barborskej cesty alebo z obce Motyčky. V zime k nej vedie nenáročná túra vhodná na bežkovanie, ale aj ľahkú skitúru.

Útulňa pod Kečkou

Neďaleko Donovalov nájdete aj ďalšiu zachovalú chatku pod vrchom Kečka. Útulňa sa nachádza na samom začiatku hrebeňa Nízkych Tatier, len pár kilometrov od horského priesmyku Donovaly. Je otvorená celoročne so správcom chaty, počas víkendov a v lete aj s občertvením. Kapacita je 10 osôb na nocovanie, poplatok za nocovanie je dobrovoľný, ubytovanie sa dá dokonca rezervovať aj vopred. Hlavná časť budovy s pieckou a podkrovím pre turistov je stále k dispozícii. Aj táto útulňa je skvelým cieľom zimnej skitúry alebo útočiskom po prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Psík do vnútornej časti chaty nesmie, nájde sa preňho miesto v okolí útulne. Neďaleko útulne pod Kečkou nájdete aj ďalší prístrešok vhodný na núdzové spanie v Hiadeľskom sedle. Ten by som však využila len v krajnom prípade, je totiž otvorený a bez piecky.

Zrub Cabanka  

Jedna z najromantickejších útulní je práve Cabanka pri obci Kordíky. Nachádza sa v Kremnických vrchoch len neďaleko ďiaľkovej trasy SNP pár metrov od červenej značky. Do zrubovej chatky sa vchádza zozadu z bývalej kôlne plnej dreva. V hlavnej časti je krb, piecka, lavice a rozkladacia posteľ s matracom. Zrub Cabanka je zachovalý, celoročne otvorený bez chatára. V podkroví sa vyspí minimálne 8 ľudí, v spodnej časti 2-4 osoby. Počas našej návštevy sme nikoho nestretli, nenašli sme ani bankový účet, na ktorý by sme prispeli ľubovoľnou sumou. V útulni vám teda nemá kto zakázať psíka. Navyše, priamo pred zrubom je prameň vody a v zadnej časti zachovalá kadibúdka. Najkratšia cesta k zrubu Cabanka vedie z obce Kordíky alebo z obce Krahule. Cestu si môžete predĺžiť až na Skalku a využiť upravené bežkárske trate alebo si v lete spraviť túru až do neďalekej Veľkej Fatry.

@Balázs Szarka

Limba pod Rakytovom

Milá, príjemná útulňa vo Veľkej Fatre je s celoročnou prevádzkou s ubytovaním a so stravou od vždy prítomných chatárov. Ako je už z názvu jasné, Limba sa nachádza pod vrchom Rakytov len kúsok od hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Útulňa je otvorená nonstop a ponúka nocľah pre 15 osôb s vlastnými spacákmi. Ako sa píše na webstránke, nocľah je potrebné vopred si rezervovať, cena je 5€, chata funguje z dobrovoľných príspevkov. Pri útulni sa nachádza prameň vody a jazierko, vnútri je piecka na drevo a latrína a v útulni je elektrické osvetlenie. Najľahšie sa sem dostanete z obce Liptovská Osada po žltej značke a je východiskom túry na Rakytov. Pokračovať môžete ďalej po hrebeni až na Smrekovicu alebo opačným smerom na Chatu pod Borišovom. Sympatická útulňa pod vrchom Rakytov bohužiaľ nie je dog friendlypsík však smie prespať v drevárni za chatou alebo priviazaný priamo pred útulňou Limba. 

Salaš pod Suchým

Presunieme sa k neďalekej útulni blízko hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. V okolí Ploskej sa nachádza hneď niekoľko útulní, zo všetkých salašov a kolíb sú najlepšou voľbou práve Salaš pod Suchým a neďaleká útulňa Mandolína. Salaš nájdete pri zostupne zo sedla Suchého vrchu. Drevená koliba poskytuje nocľah pre približne 10 osôb, vnútri sú dve postele, jedna je poschodová.  Na povale je miesto pre cca ďalších 8 osôb na vlastných karimatkách a vo vlastných spacákoch. V hlavnej časti je piecka na kúrenie drevom, na povale je však chladno, dostanete sa sem po rebríku. Za salašom sú dve latríny a neďaleko nájdete aj prameň s vodou. Salaš je celoročne dostupný bez chatára. Priestor pre psíka je obmedzený, radšej ho nechajte vonku pri lavičkách s ohniskom. Ak by bol salaš v letných mesiacoch obsadený, núdzovým riešením je aj zachovalá útulňa Mandolína.

Salaš pod Suchým

Nocovali ste už na novej útulni Jána Kruteka vo Volovských vrchoch alebo na útulni Sláviček pri Muránskej planine? Medzi ďalšie zachovalé prístrešky na Slovensku patrí aj útulňa Gálová pri Slovenskom raji, útulňa Javorinka v Hriňovej alebo Koliba pod Pustým v Západných Tatrách.

Sledujte ma na mojom Instagrame a čoskoro ich uvidíte ešte viac.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close