Chorvátsko so psíkom (low cost)

Plánujete dovolenku v Chorvátsku a chcete so sebou vziať aj štvornohého parťáka? V tomto blogu nájdete tipy, ako ušetriť a užiť si dovolenku so psíkom pri mori.

Kedy sa vybrať do Chorvátska?

Ak sa chcete vyhnúť hlavnej dovolenkovej sezóne, určite voľte obdobie od apríla do júna alebo počkajte až na september, počasie je stále príjemné a väčšina kempov je stále otvorená. My sme sa sem vybrali v júli, a bohužiaľ, mali sme čo robiť, aby sme našli voľný spot v niektorých kempoch.

Parkovanie, wild camping a ceny kempov

Bohužiaľ, rovnako, ako v iných európskych destináciách, v Chorvátsku je oficiálne zakázané prespávať na parkoviskách v autách alebo tzv. wild camping v stane. V letnej sezóne je parkovanie natoľko drahé, že na populárnych miestach ušetríte dokonca práve parkovaním v oficiálnych kempoch. Ceny kempov sú prijateľné, dokonca niektoré sú lacnejšie ako napríklad v Slovinsku alebo v rakúskych národných parkoch. Noc v stane vás vyjde na 2 osoby so psíkom v priemere 30€ na noc.

Diaľničná známka a mýto

V Chorvátsku nepotrebujete diaľničnú známku, za to si však priplatíte na všetkých spoplatnených cestách, mýto platíte kreditnou kartou na niekoľkých úsekoch. Ak si chcete výlet predĺžiť, pokojne sa vďaka navigácii viete týmto úsekom vyhnúť, určite to však neodporúčam. 🙂

Dog friendly pláže

V Chorvátsku nájdete naozaj veľa miest a možností na vyžitie so psíkom. Prikladám samostatnú mapu s vyznačenými plážami, na ktorých môžete byť so psíkom. Psík je povolený aj v NP Krka a vo viacerých prírodných rezerváciách, môže s vami dokonca aj do niektorých reštaurácií a nájdete mnoho hotelov, ktoré vás s ním ubytujú. Nezabúdajte, že plávanie so psíkom je zakázané na viacerých plážach s modrými tabuľkami. Mapu pláží, kam s vami psík smie, nájdete TU.

5 dní v Chorvátsku
Jazero Peruča

Asi si poviete, čo za hlúposť je tráviť dovolenku v Chorvátsku pri jazere. Peruča vás však natoľko očarí a ponúkne toľko možností vyžitia, ako máloktoré jazero na Slovensku. Jazero Peruča sme spojili s návštevou najepickejšieho a najfotogenickejšieho spotu v Chorvátsku prezývaného aj ako „oko sveta“.. Tento spot je vzdialený cca 700 km od Bratislavy a jeho návštevu je ideálne spojiť s nocou pri jazere Peruča, ktoré je od „oka“ vzdialené cca 10 km. V tejto časti Chorvátska sme strávili 2 dni.

Veliko Vrilo a „oko sveta“

Čím je toto miesto tak zaujímavé? Veliko Vrilo (alebo aj Glavaš) je jedným z prameňov, ktoré sa spájajú v jazere Peruča, odkiaľ rieka Cetina pokračuje ďalej smerom k Jadranu. Tento krasový prameň sa na prvý pohľad môže zdať plytký, v skutočnosti však hĺbka dosahuje až 150 metrov. Okrem hĺbky vás asi vystraší aj teplota vody len okolo 8 stupňov. Voda môže byť príjemným ochladením v letných horúčavach, avšak bohužiaľ, od roku 2023 tu platí zákaz kúpania sa. Čo je však zatiaľ stále povolené, je dronovanie, tu je zopár naozaj epických záberov z vtáčej perspektívy. Neďaleko prameňa sa nachádza aj najstarší starochorvátsky kostol v Chorvátsku.

Kemp a jazero Peruča

Jediným oficiálnym kempom pri tomto prírodnom úkaze je kemp Peruča, pomenovaný podľa jazera, pri ktorom je situovaný. Kemp vás očarí ležérnou, pokojnou atmosférou. Cena kempovania je 25€ na noc za stredne veľký stan, auto a 2 osoby so psíkom. Okrem toho, že je kemp dog friendly s priamym vstupom do jazera, nájdete tu záhradku, v ktorej si môžete nazbierať paradajky, papriky, tekvice alebo bylinky. Kemp je rozlohou natoľko veľký, že tu nájdete veľa miest v tieni, pri stromoch, s lavičkami, s pitnou vodou a prekvapivo, v noci vás nezožerú komáre. Jazero je ako stvorené na paddleboardovanie, viete si tu naplánovať bajkový trip, aj raftingové dobrodružstvá.

Jazero Peruča a jeho okolie je bohaté na aktivity. Už počas cesty k Veliko Vrilo sme našli hneď niekoľko zastávok, historické kamenné mosty, výhľady na rieku Cetinu a okolité kopce pripomínajú (aspoň mne) niektoré zábery z Austrálie.

TIP: Ak túžite po epickom dronovom zábere s riekou Cetinou, najkrajší výhľad nájdete TU. Po ceste do kempu sa zastavte v reštaurácii u Ivana, majú tu dosť dobré jedlá za naozaj slušné ceny. Za kompletnú večeru (2 pizze, šalát, drinky, kávu a dezert) sme zaplatili do 30€.

Kemp Sirena

Od jazera Peruča sa presúvame k moru smerom na Makarsku, vybrali sme si kemp s najlepšími recenziami v appke Park4Night. Ako spomínam v každom blogu, touto aplikácou sa radíme pri každom našom výlete, určite však odporúčam overiť si každú info z recenzií aj z oficiálnych zdrojov. Kemp Sirena je vzdialený cca 10 km od Omišu, narozdiel od kempov v Omiši je však oveľa pokojnejší a nie je tak preplnený. Cena za auto, stredne veľký stan a 2 osoby so psíkom bola za noc 34€.

V kempe bolo dostatok miest v tieni, obchodík s reštauráciou a súkromný vstup na pláž, ktorá nebola vôbec preplnená. Jedinou nevýhodou tejto pláže bol zákaz kúpania sa so psíkom, čo nám však až tak neprekážalo, keďže psík strávil celý deň v chládku, v tieni.. Aj napriek zákazu sme na pláži počas troch dní stretli všetkých psíkov z kempu. 🙂 Pláž je plná stromov, pod ktorými sa môžete schovať v tieni, je pokojná a čistá.

Po ceste sme videli aj ďalší z kempov – autokemp Linda, ktorý bol však v tomto čase plne obsadený. Ak sa chcete celý čas voľne kúpať aj so psíkom, zvoľte radšej jeden z kempov v Omiši a zájdite si na pláž Brzet. Ďalšiu dog friendly pláž nájdete až vyššie pri Splite, alebo opačným smerom, pri veľmi populárnej Makarskej. Ak vám nevadia davy ľudí, ideálnym kempom bude Riviera Makarska.

TIP: Pripravte si štuple do uší, počas pobytu v kempe si užijete orchester chorvátskych cvrčkov.

Brela a Punta Rata

Počas dovolenky v Chorvátsku sme si naplánovali návštevu fotogenickej pláže Punta Rata známej vďaka vyčnievajúcim stromom. Bohužiaľ, so psíkom to bola veľká chyba. Pláž je v lete veľmi populárna a jediným miestom, kde sa smiete kúpať so psíkom je dog friendly pláž Stomarica vzdialená asi 3 km od parkoviska v Brele. Nájdete ju TU. Pláž nie je zaznačená ani na dog friendly mape, ktorú spomínam vyššie. Až na vlastné oči som pochopila, prečo. Celá „pláž“ je dlhá asi 15 metrov bez ukrýtu v tieni. Zmestí sa sem naozaj len pár psíkov, ktorí sú v tesnej blízkosti. My sme na pláž zavítali až okolo 6-tej večer, takže sme tu vydržali dokopy asi „až“ hodinu. Po ceste k autu sme sa zastavili odfotiť si symbol Brely a sľúbili si, že sem sa už v hlavnej sezóne isto nevrátime. Zvyšné 2 dni sme strávili na pláži priamo v kempe Sirena.

Omiš

Ak milujete kopce, hory a prírodu, tak ste na mojom blogu na správnej adrese, a som si istá, že vás okúzli aj Omiš. Toto čarovné historické mestečko je obklopené kopcami a prírodnými unikátmi. Práve v Omiši sa rieka Cetina (áno, tá, o ktorej som básnila vyššie) vlieva do Jadranského mora a popri skalách a kaňonoch je tu aj zopár vodopádov, ktoré sa oplatí navštíviť. Omiš je ideálnou lokalitou pre všetkých dobrodruhov, užijete si tu pešiu turistiku, cykloturistiku, rafting, kajakovanie, dokonca tu nájdete aj via ferratu. Od Splitu je Omiš vzdialený cca 30 km a od kempu Sirena asi 10 km. Ak máte málo času a chcete stráviť v Omiši aspoň jeden večer, vyberte sa pokojne aj so psíkom na hrad Peovica. Čaká vás pohľad na starobylé uličky, výhľad na more a pred vstupom do hradu zaplatíte 5€.

TIP na večeru: ak máte radi plody mora a chcete ochutnať lokálne špeciality, rozhodne odporúčam reštauráciu Dalmacia s výhľadom na pláž. Samozrejme, v reštaurácii s nami bol aj psík. Nájdete ju TU.

Radmanove mlinice

Veľmi príjemným osviežením v letných horúčavách bol práve výlet k Radmanovym mliniciam (chorvátsky názov) vzdialeným len 10 minút jazdy autom z Omišu. Toto miesto je oázou pokoja pri rieke Cetina, po ktorej sa sem môžete z Omišu doplaviť aj loďkou. Nájdete tu riečne pláže, upravené ihriská a skvelú reštauráciu s kulinárskymi špecialitami. Ak sa rozhodnete pre výlet loďkou aj s vašim psíkom, určite myslite na náhubok, niektoré spoločnosti ho považujú za povinnosť.

Národný park Krka

Ak cestujete podobne ako my, v hlavnej sezóne, určite sa budete chcieť vyhnúť miestam, ako sú Plitvické jazerá. Narozdiel od Plitvíc, sa v NP Krka môžete na niektorých miestach vykúpať, dokonca aj váš psík. Jedným z najpopulárnejších miest sú Skradinské vodopády, kam s vami smie aj psík. Bohužiaľ som sa dočítala, že je tu po novom zákaz kúpania sa. Počas nášho výletu sme sa zastavili až na samom konci národného parku a mali sme v pláne zájsť si k menej populárnemu vodopádu Manojlovački Slap. Čo nás však nemilo prekvapilo bol fakt, že aj pri krátkej návšteve jedného z vodopádov platíte cenu celodenného lístka. Podľa cenníka to vychádza cca 20€ na osobu, čo nám prišlo trošku priveľa. Určite sa sem však ešte vyberieme mimo hlavnej sezóny pozrieť a pohajkovať NP Krka.

Budget pre 2 osoby so psíkom:

Benzín: 200€

Kempy: 120€ (stan, auto, 2 osoby a pes)

Parkoviská: 12€ (Brela a Omiš)

Diaľničná známka a mýto: 48€ (DZ v Maďarsku 18€)

Strava: cca 180€

Dokopy: 560€ (pre 2 osoby)

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close