Madeira: 7-dňový itinerár (tipy pre backpackerov)

Hľadáte tip na exotický výlet plný fotogenických miest a unikátnych cestovateľských zážitkov? Ostrov Madeira je ako stvorený pre hikerov, fotografov a backpackerov. Európsky Havaj ukrýva tie najkrajšie vodopády, rokliny a útesy, a navyše, je cenovo dostupný.

Kedy navštíviť Madeiru?

Pokiaľ sa chystáte do roklín a chcete si užiť túry k vodopádom, vyberte si obdobie dažďov, ktoré trvá od januára do apríla. Máj je ideálnym mesiacom na pozorovanie fauny a flóry, rozkvitajúce kvety a zeleň dotvárajú čarovnú atmosféru ostrova, navyše je tesne po daždivom období a vodopády ešte nie sú vyschnuté, ako v letnom období. Počasie nám prialo a počas celého týždňa sme mali príjemných 20 – 25°c. Pripravte sa však na rozdielne teploty, Madeira je známa svojou premenlivou mikroklímou a v noci sa v horách ochladí až na 5°C.

Ako nájsť lacné letenky?

S jarným rozkvetom stúpajú postupne aj ceny leteniek. Zatiaľ čo v marci nájdete spiatočnú letenku za 50 €, v máji sa len zázrakom vtesnáte do budgetu 150 € na osobu. Lowcostové linky nelietajú na Madeiru priamo, musíte si preto vybrať prestup cez Londýn, Lisabon, alebo inú európsku metropolu. Pozor, ak si vyberiete let cez Londýn, nezabudnite, že pri prestupe je potrebný cestovný pas, po brexite vám už nepostačí občiansky preukaz. Ak chcete ušetriť, odporúčam lety z Budapešti, ideálne so spoločnosťou Ryanair alebo WizzAir. Pozor, ak sa rovnako ako my chystáte kempovať a beriete so sebou výbavu, nezabudnite, že za podpalubnú batožinu sa dopláca zvlášť za každý let.

Lacné ubytovanie a stanovanie

Pokiaľ sa rovnako ako my chystáte na dobrodružný výlet, povolenie si budete musieť vybaviť vopred. Kempy nájdete po celom ostrove, viac ich však je v západnej časti. Všetky informácie nájdete na tejto stránke. Výhodou ostrova je, že je malý, ak vám nevyhovuje presúvať sa, môžete počas celého pobytu ostať v turistickom centre, v mestečku Funchal. Cesta autom z Funchalu na druhú stranu ostrova vám zaberie menej ako hodinu. Odporúčam však aj hostely a airbnb v Porto Moniz, v Santane alebo prenajatie kempervanu.

Doprava a požičanie auta

Ak máte obmedzený čas, ale chcete pochodiť čo najviac z ostrova, rozhodne vám odporúčam vypožičať si auto. Pozor, šoférovanie na Madeie odporúčam len skúseným vodičom. Cesty sú úzke, s extrrémnym prevýšením. Skutočne, šoférovať malé šikovné auto na Madeire je ťažšie ako šoférovať karavan na priesmykoch v Dolomitoch.
Auto si zajdenajte vždy vopred! Turizmus na Madeire sa rozrastá bleskovou rýchlosťou a autá môžu byť na poslednú chvíľu, úplne vypredané. Zároveň sa vám tak podarí ušetriť nemalé peniaze. Len pre porovnanie, kamárati si pred koronakrízou na letisku bookli auto na 7 dní za 120 € v hlavnej sezóne, v roku 2022 to bolo 2 mesiace vopred za 320€, mesiac pred pobytom už za 550€ za to najlacnejšie auto. Poistenie sme riešili zvlášť cez Worldwide Insure, nie je povinné mať poistenie priamo od požičovne.

Tipy na low cost stravovanie

Počas našej dovolenky sme kempovali na miestach bez reštaurácií, potrebovali sme preto vlastnú stravu. Keďže v Decathlone boli plynové bomby už vypredané, tú našu sme našli v obchode O Bordao vo Funchali a vyšla nás historických 15 €. Bohužiaľ, nevedeli sme o šikovnej skupine na FB, kde si väčšinou podobné veci turisti posúvajú. Pri návštevách hlavných atrakcií nájdete v bufetoch a v kaviarniach väčšinou občesrtvenie ako muffiny, croissanty, quiche a sendviče. Odporúčame vyskúšať tradičné portugalské koláčiky pastel de natas, ktorými sme sa napchávali počas celého výletu. 🙂

Podrobný itinerár na 7 dní:

1. deň

Po prílete sme si prevzali auto z požičovne neďaleko letiska a vyrazili na východný cíp ostrova Ponte de São Lourenço. Cesta autom trvá len 20 minút. Čaká nás 3-hodinová túra k chatke Casa do Sardinha, kde sa občerstvíme, vychutnáme si výhľady na oceán a vrátime sa na parkovisko.


Po krátkej fotoprestávke pri výhliadke Ponta do Rosto se presúvame na nákupy potravín do Funchalu. Podvečer sme využili verejné sprchy na okraji mesta vo Forte de Sao Tiago so súkromným prístupom do mora. Vstup nás vyšiel 2,50€ na osobu.


Po studenej sprche vyrážame na parkovisko Achada do Teixeira, odkiaľ vystúpame do oficiálneho kempu pri horskej chate Casa de Abrigo do Pico Ruivo. Na trase sa nachádza viacero prístreškov, kde sa v krajnej núdzi môžete schúliť aj s karimatkou a spacákom. Sú záchranou pri silnom nárazovom vetre.

2. deň

Ráno sme si vychutnali čarovný východ slnka spod najvyššieho vrchu Madeiry a vyrážame na náročný prechod k susednému vrchu Pico do Arieiro. Túra trvá približne 6 hodín tam aj naspäť, odporúčam však zavolať si taxík alebo pick-up, ktorý vás z Pico do Arieiro vezme naspäť na parkovisko Achada do Teixeira. Logickejšie by bolo začať z opačnej strany, ale my sme chceli prespať v kempe pod Picom Ruivom. Podrobnosti o náročnosti tejto túry nájdete v ďalšom mojom článku. Poradím vám, ako si túru naplánovať, kde prespať a s čím počítať.

3. deň

Po náročnej túre sme si dopriali oddychový deň pri Queimadas. Nachádza sa tu rozprávkový domček s kaviarňou a záhrady plné exotických kvetov a vtáčikov. Zároveň odtiaľ začínajú hneď 2 krásne treky Levada do Caldeirão Verde a Caldeirão do Inferno, ktoré zaberú približne pol dňa. Obe túry sú ideálne v sychravom počasí, keď sú vodopády bohaté a plné vody.


Po návšteve Queimadas sa presúvame nižšie do mestečka Santana a obdivujeme architektúru maľovaných domčekov zvaných casas tipicas. Po ceste si dáme ešte krátku pauzu na ďalší vodopád, Aqua D´Alto. Prechádzka k vodopádu je naozaj kratučká a opäť vedie popri levade. Výhodou tejto krátkej túry je, že ju pozná (zatiaľ) naozaj málo turistov a pri vodopáde sme boli úplne sami.


Po prvých dňoch stanovania sme sa rozhodli stráviť noc na airbnb ubytovni v mestečku Sao Vicente. Pred večerou sme si stihli prezrieť len výraznú kaplnku v strede mesta, ktorá je ako stvorená na dronové zábery.


TIP: Ak rovnako radi zbierate z výleto netradičné zábery, po ceste zo Santany do Faialu vám odporúčam zastaviť sa aj pri ikonickom moste. Oplatí sa zachytiť pár záberov z dronu, most je vyznačený aj na mape: A ponte velha.

4. deň

Náš prvý „beach day“ zahajujeme s výhľadom Miradouro do Véu da Noiva. Vyrážame skoro ráno, aby sme sa vyhli zástupom turistov a presúvame sa hneď do Seixalu na pláž s čiernym pieskom, kde si užijeme prvé slnečné lúče a kúpanie sa v oceáne.


Popoludní prechádzame k neďalekým Seixal Pools, užívame si chládok v tieni skál a skákanie do priezračnej vody. Pozor, pláž je bez plavčíkov, skákanie je na vlastnú zodpovednosť. Na tomto mieste je skvelé, že sprchy aj parkovanie sú bez poplatku.


Presúvame sa k magickej pláži Ribeira Da Janela, ktorá je známa unikátnymi skalnými útvarmi. Neďaleko pláže sa nachádza aj oficiálny kemp, ten bol však v čase nášho výletu uzavretý a museli sme hľadať alternatívu. Miestni nám nakoniec dovolili stanovať priamo za ich domom. Ak hľadáte väčší komfort a nechce sa vám rozkladať stan v cudzej záhrade, odporúčam premiestniť sa do neďalekého Porto Moniz, v ktorom nájdete lacnejšie ubytovanie, aj oficiálny kemp.


TIP: Ak sa vám nechce tráviť celý deň na pláži a bavia vás viac prechádzky v roklinách pri vodopádoch, odporúčam krátku túru Levada Fajã do Rodrigues neďaleko Sao Vicente. Viac o nej napíšem v ďalšom blogu, ktorý sa bude venovať turistike na Madeire.

5. deň

Deň začíme už tradične kávičkou a koláčikom natas s výhľadom na oceán. Po raňajkách sme sa pobrali aj s uterákmi a šampónom do prírodného aquaparku Porto Moniz Pools. Strávili sme v ňom oveľa viac času ako sme plánovali. Tieto prírodou vytvorené bazény sú zábavné vďaka obrovským vlnám, ktoré sa vylievajú z oceánu. Pozor, nebuďte sklamaní, ak vás plavčík z bazénov hneď aj vyženie, vlny majú obrovskú silu a dokážu zaplaviť až dve podlažia celého objektu. Pri silnom vetre a masívnych vlnách plaveckú zónu uzatvárajú. Vstup do bazénov stojí 3 € na osobu, čo sa naozaj oplatí, hlavne, keď potrebujete v sprche zmyť slanú vodu.


V Porto Moniz sme si dopriali obed z kvalitných morských surovín a vyrazili sme ďalej smerom k lanovke na Achadas da Cruz. Bohužiaľ, lanovka bola z technických príčin vypnutá, ale zastávku sme mali po ceste a výhľad stál za to. Ďalším bodom záujmu je Miradouro da Garganta Funda, dlhočizný vodopád v objatí hôr s výhľadom na oceán a fotogenický maják Farol da Ponta do Pargo.


Po týchto vyhliadkach sme sa vybrali nocovať do našej vysnívanej destinácie, do čarovného lesa vo Fanali. Ak sa vám už nechce šoférovať, po ceste je zopár bližších kempov.

6. deň

Rozprávkový les vo Fanali nás ráno privítal presne tak, ako sme si vysnívali, zahalený v hmle a ideálny na fotenie. V okolí lesa sa voľne pasú kravy, dajte si pozor, aby ste ich po ceste nezrazili a určite ich neprovokujte, pri návaloch otravných turistov môžu byť agresívne, ak si ich nebudete všímať, vôbec nič sa vám nestane.


Po prechádzke lesom Fanal nás čaká krátky presun na parkovisko na ceste ER110, odkiaľ začíname túru Levada das 25 Fontes. Trasa vedie cez osadu Rabacal, v ktorej je aj malá kaviareň s WC. Bohužiaľ, jedlo v tejto kaviarni neodporúčam, nechutil mi sendvič, ani koláč a všetko bolo predražené. Ľahučkú túru k vám odporúčam spojiť s prechádzkou Levada do Risco, ktorá zaberie len 20 minút navyše.


Unavení po dni plnom preplnených chodníkov sme sa vybrali do kempu pod výhliadkou Miradouro da Bica da Cana. Ani sme len netušili, aký úžasný výhľad nás ráno čaká.

7. deň

Posledný deň na Madeire sme začali najkrajším východom slnka z Miradouro da Bica da Cana, výhliadka sa nachádza 800 metrov od stanového miestečka a cesta z kempu je veľmi krátka a nenáročná. Tento výhľad nie je veľmi navštevovaný, aj neskôr predpoludním sme pri vyhliadke boli takmer úplne sami.


Opäť vyrážame k pobrežiu, tentoraz na južnej strane ostrova. Po ceste sme sa vybrali pozrieť vodopád padajúci na vozovku a podarilo sa nám umyť si auto pod Cascata dos Anjos. Miesto je veľmi fotogenické a počas hlavnej sezóny si bohužiaľ vystojíte rad na fotku.


Poslednou našou túrou k vodopádom je trasa Levada do Moinho a Levada Nova. Bohužiaľ, narozdiel od ostatných túr, táto trasa vedie cez mestečko a je dosť exponovaná, až neskôr vás zavedie k tunelom a k výhľadom, ktoré sú pre Madeiru tak typické.


Ak sa vám počas výletu nepodarilo minúť celú plynovú bombu, pred presunom na letisko ju odložte na bezpečné miesto a nechajte odkaz v FB skupine, ktorú som spomenula vyššie. Môžete tak pomôcť ďalším backpackerom. 🙂


Viac o všetkých túrach sa dozviete v ďalšom mojom článku o Madeire.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close