Južná Morava: Tipy na výlet

Chystáte sa na výlet do Česka a chcete navštíviť Južnú Moravu? Prečítajte si zopár mojich tipov na aktívny (cyklo)výlet s chutným jedlom a vínom v Moravskom Toskánsku a inšpirujte sa.

Kedy sa sem vybrať?

Predstavujete si letnú dovolenku s ochutnávaním skorého vína a nevadia vám rušné noci? Alebo by ste si radšej užili pokojnejšiu atmosféru na konci leta? Pálava, známa vinobraním, je medzi turistami populárna od skorého júna až do konca októbra. Teploty sú príjemné už aj v máji, hoci noci môžu byť chladnejšie. My sme sa sem vybrali na jar, keď sme chceli zachytiť fotky Moravského Toskánska v rozkvete. Takmer sa nám to podarilo, jar však tento rok začala oveľa skôr, už s príchodom Veľkej noci v apríli.

Kempovanie a parkovanie

V Česku je prespávanie v aute a kemping na voľno zakázaný, preto sme sa rozhodli prvýkrát využiť službu bezkempu.cz a prenocovali sme legálne na pozemku miestnych. Na tejto stránke si môžete rezervovať a zaplatiť objekt podľa svojich potrieb. My máme v karavane vlastné sociálne zariadenie, potrebovali sme preto len dopĺňať vodu a vyprázdniť odpadky. V aplikácii Park4Night sme našli zopár overených miest na ilegálne nocovanie, určite sa však nespoliehajte len na recenzie ostatných turistov, v hlavnej sezóne sa to domácim nemusí páčiť. Južná Morava navyše ponúka mnoho oficiálnych kempov pre stany aj karavany a tzv. stellplatzy pre obytné dodávky za pár drobných.

TIP: pripravte si hotovosť, bez českých korún sa na Južnej Morave nezaobídete.

Archeopark Pavlov

Ak sa chystáte na Pálavu, určite si spravte zastávku v archeoparku Pavlov. Moderné múzeum vám priblíži dobu z čias mamutov. Okrem zaujímavej expozície je budova jedinečná svojou architektúrou aj zvonku. Archeopark je otvorený od apríla do októbra, ale niekedy len cez víkendy, preto si otváraciu dobu overte vopred na ich stránke. Parkovanie je zadarmo a hneď pri vstupe uvidíte štýlový karavan, z ktorého servírujú chutné občerstvenie (aj veggie) a výberovú kávu.

Cyklotrasa okolo Věstonickej nádrže

Ak túžite po aktívnej dovolenke, určite vyskúšajte cyklotrasu okolo Věstonickej nádrže. Na dedikovanej cyklotrase vás čakajú výhľady na hrad Děvín a vtáčie ostrovy. Celá trasa je takmer bez prevýšenia, takže je naozaj nenáročná. Môžete vyraziť z Věstoníc a spraviť si okruh popri kostolíku sv. Linharta na zaniknutom ostrove bývalej obce Mušov. Po ceste cez Pasohlávky si urobte zastávku v kaviarni na autobusovej zastávke s výstižným názvom Café Zastávka.

S kempom a bez kempu

Počas nášho výletu sme prvýkrát využili stránku bezkempu.cz, a to v obci Přítluky. Karavan sme odparkovali v záhrade u miestnych a zaplatili priamo cez aplikáciu. Takto si viete vyklikať rôzne objekty podľa predstáv. V záhradke mali sociálne zariadenie a bufet s vlastným pivom a vínom. Na západ slnka sme sa vydali len na 2 km vzdialenú rozhľadňu Maják. Ako inak, aj z tohto miesta vedie hneď niekoľko cyklotrás.

Lednice

Lednice sú súčasťou Lednicko-valtického areálu, ktorý je od roku 1996 zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je takmer nemožné vynechať ich zo zoznamu. Táto časť je opäť rajom pre cyklistov, je úplne bez prevýšenia, avšak v hlavnej sezóne môže byť veľmi preplnená. Lednický zámok a okolité záhrady sú tak fotogenické, že by sa tu dal stráviť pokojne celý deň len obdivovaním prírody a vtáctva. Za vstup do areálu sa neplatí, iba za prehliadku zámku. Po návšteve si určite spravte zastávku vo vinárni Knoll a ochutnajte okrem vínka aj ich syrové tapas. Keď vám nechutí ani jedno, dajte si aspoň kávu, majú nádhernú záhradu a ešte krajšie zákusky.

Kobylí vrch

Presúvame sa k oblasti s najkrajšími rozhľadňami a epickými výhľadmi typickými pre Južnú Moravu. Rozhľadňa Kobylí vrch stojí len pár kilometrov od Hustopeče a dostanete sa sem, ako inak, na bicykli. Rozhľadňa je svojou architektúrou jednou z najzaujímavejších v regióne.

Čejkovice a bylinkový raj Sonnentor

Ak ste si mysleli, že výlet na Južnej Morave je iba o vinárstvach, prekvapí vás bylinkový raj Sonnentor v Čejkoviciach. Okrem zážitkovej exkurzie si tu môžete nakúpiť čajíky a koreniny od výmyslu sveta. Ak by som si mala vybrať jediný východiskový bod celého výletu, boli by to Čejkovice. Výhľady, dostupnosť a cyklotrasy v okolí sú bez konkurencie.

Větrný mlyn

V Moravskom Toskánsku nájdete nespočetne veľa veterných mlynov. Mlyny síce už neslúžia, ale sú fotogenické a stoja za zastávku s piknikom. Jeden z nich stojí aj neďaleko Čejkovíc a ďalších pár za neďalekým Kyjovom.

Moravské Toskánsko

Presúvame sa k tým najepickejším scénam tohto kraja. Medzi fotogenické lokácie patria napríklad Soudek pri Šardiciach, Vlnky pri Karlíne alebo kaplnka pri obci Starobořice-Mystřín. Ak sa sem chystáte hlavne fotiť, orientujte sa na jarné obdobie, prípadne opäť na jeseň.

Kyjov a cyklotrasa Mutěnka

Menej populárna, no nemenej čarovná časť Južnej Moravy začína pri obci Kyjov. Odtiaľ vedie aj cyklotrasa zvaná Mutěnka. Perfektne vybudovaná dedikovaná cyklotrasa vedie popri rybníkoch, cez obec Dubňany a končí pri zámku v Miloticiach. Po ceste vás čaká zastávka vo vínnych sklepoch Šidleny, ktoré doslova lákajú na ochutnávku. Pomenej turistov, epické výhľady a prístrešok ideálny pre cyklistov. Celý výlet ukončite zmrzlinou v Miloticiach.

Na Južnej Morave by sa dalo stráviť pokojne aj celé leto. Ostáva nám len vrátiť sa a preskúmať aj oblasť v okolí Znojma. 😊

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close