Kempovanie pod Matterhornom

Kempovanie pod Matterhornom

Ako si užiť 2 noci s výhľadom na Matterhorn a ušetriť čo najviac? V článku nájdete všetko o našom kempovaní v Zermatte.

Na moje narodeniny som si konečne splnila sen, a to kempovanie s výhľadom na majestátny Matterhorn. Prvú noc sme prespali pri jazere Stellisee a druhú pri Riffelsee. Všetko o našom dobrodružstve nájdete nižšie v článku.

Parkovanie

Do mestečka Zermatt sa nedá dostať autom, musíte preto zaparkovať pred mestom. Buď odparkujete na centrálnom parkovisku v Täschi, čo vás vyjde 16€ na noc, v oficiálnom kempe v Täschi, čo vyjde 15€ na noc, alebo lacnejšia možnosť, na ktorú sme prišli až neskôr, je odparkovať v Rande, kde zaplatíte vraj za parkovanie len 5€ na noc. Lístok na vlak do Zermattu stojí 8€ na osobu a za psika zaplatíte polovičnú sumu. Počas celého výletu vo Švajčiarsku nás nikde ani raz neupozornili na psí náhubok a Johny cestoval slobodne, niekde aj grátis.

Doprava (lanovky, vlaky)

Asi vás neprekvapím, ale lanovky vo Švajčiarsku vás vyjdú draho. Keďže sme do Zermattu dorazili neskoro popoludní a nemali sme čas na vyjsť  k nášmu cieľu – jazeru Stellisee po svojich, zaplatili sme si jednosmernú cestu lanovkou. Z celého výletu to bola jediná naša cesta lanovkou. Vybrali sme si trasu, ktorá nás obrala o čo najviac výškových metrov a o čo najmenej peňazí, ale vy si cestu môžete nakombinovať aj inak. Jednosmerná lanovka z Zermattu do stanice Sunnega stojí 18€ na osobu a psík cestuje zadarmo. Na druhý deň sme chodili pešo, aj keď v Zermatte sa viete lanovkami dostať úplne všade.  Ceny lanoviek nájdete TU.

Kempovanie:

Ak plánujete rovnako, ako my, kempovať, v Täschi a v Zermatte nájdete oficiálne kempy. Vyjdú vás cca 30€ na noc na 2 osoby so psíkom a parkovaním, my sme však chceli stanovať s výhľadom na Matterhorn. Ak chcete veci vyriešiť šikovne a prefíkane, odporúčam vám zaparkovať v Täschi priamo v kempe za 15€ na noc. Pozor, táto cena platí len, ak je auto neobývané, avšak kemp je väčšinu dňa bez dozoru, takže sa viete po túre na tajnáša osprchovať a vyriešiť aj ďalšie potreby. (napríklad vysypať smeti J). My sme prvú noc strávili pri jazere Stellisee a druhú pri jazere Riffelsee.

V Zermatte je samozrejme stanovanie mimo kempu zakázané, vo Švajčiarsku je povolené stanovať nad pásmom lesa, aj to len v určitých kantónoch. Prosím, nepýtajte sa ma, čo z tohto je legálne, na túto otázku vám neodpoviem, keďže sme vo Švajciarsku stanovali aj na nelegálnych miestach.

@Balázs Szarka

Turistika:

Ak očakáte divočinu a nedotknutú prírodu, Zermatt vás sklame. Všetky trasy sú poprepájané lanovkami a kolajnicami. Výhodou pri hajkovaní sú dostupné WC-ka a pitná voda úplne všade, dokonca aj tam, kde sa na WC píše, že voda nie je pitná. Ak sa bojíte, prefiltrujte si vodu z ľadovcových jazier, je ich tam aspoň päť. Najobľúbenejšou túrou je 5 lakes trail, nenáročný okruh popri piatich jazerách Leisee, Grindjisee, Stellisee, Gr ünsee a Moosjisee. Najúžasnejšie je, že vás celý čas budú sprevádzať svište, stačí pozorne sledovať skaly, určite ich po ceste uvidíte.

Itinerár:

1. deň

Po príchode do Täschu sme zaparkovali v kempe, napakovali svoje batohy a vydali sme sa na vláčik, ktorý nás odviezol do Zermattu. Dokopy sme zaplatili za jednosmerný výlet 20€ (vrátane psíka). Po príchode do Zermattu sme našli stanicu lanovky Sunnega, ktorá nás vyviezla do výšky 2 288 m n.m. Odtiaľ nás čakalo už len hodinové stúpanie k vysnenému cieľu – jazeru Stellisee. Turistiku zvládne naozaj každý, navyše vám ju spríjemnia svište, ktoré môžete sledovať všade naokolo. Ak stíhate, trek okolo 5-tich jazier stiháte svižným tempom do 3-och hodín, my sme však už mali len málo času do západu slnka a chceli sme si rozložiť stan na mieste so skvelým výhľadom na Matterhorn. Pri Stellisee sme v túto noc kempovali asi s ďalšími desiatimi turistami.

Stellisee
@Balázs Szarka
2. deň

Matterhorn si vyslovene pýta skoré ranné vstávanie, predtým, ako sa pustili prvé ranné lanovky, pobalili sme stan a vybrali sa na chatku nad jazerom – Fluhalp. Chata je krásna a pomerne drahá. Prezreli sme si aj ceny, dvojposteľová izba by nás na noc vyšla 300€ (rovnako vás však vyjde aj noc na Lomnickom štíte). Na terase Fluhalp sme si preto dopriali len 2 kávy, čo nás vyšlo dokopy 10€.

TIP: Pri chate Fluhalp nájdete aj túto hojdačku s nádherným výhľadom na Matterhorn a okolité 4-tisícovky.
5 lake trail

Najpopulárnejšia turistická trasa zvaná 5 lakes trail nás zoberie okolo piatich ľadovcových jazierok v stredisku Matterhorn. My teda pokračujeme ďalej a schádzame nižšie, aby sme si prezreli všetky jazerá, ktoré sme v predchádzajúci deň zmeškali. 5 lakes trail preto prechádzame opačným smerom – od Stellisee smerom nižšie. Po ceste nás čakajú ďalšie 4 jazerá:

Grindjisee

Druhé najkrajšie jazero po Stellisee, ktoré ponúka celkom pekné výhľady na Matterhorn spoza lesíka. V tomto jazere sa môžete aj vykúpať, my sme si len trošku ovlažili nohy a pokračovali ďalej.

Moosjisee

Tretie jazero vás uchváti hlavne svojou tyrkysovou farbou, pripomína ľadovcové jazerá z kanadských Rockies. Bohužiaľ, len ťažko si tu spravíte fakt peknú fotku, všade naokolo sú káble a lanovky a Matterhorn v odraze jazera tiež nenájdete.

@Balázs Szarka
Grünsee

Štvrté, najmenej zaujímavé ale za to príjemné na osvieženie sa v lete je jazero Grünsee, od tohto sme jazera sme pokračovali už len smerom vyššie k stanici Gornergrat.

Leisee

Posledné, najnižšie položené jazero nás už z výšky veľmi neoslovilo, keďže je obkolesené turistami a najdostupnejšie hneď pri východe z lanovky.

TIP: Ak si chcete túto trasu čo najviac zjednodušiť, vyberte sa lanovkou do stanice Blauherd, odkiaľ celou cestou klesáte a po ceste si spravíte zastávku pri každom jazere.

Po krátkej túre okolo piatich jazier sme sa rozhodli presunúť k stanici vláčiku Gornergrat Express a k rovnomennému ľadovcu. Trasa vedie cez pár rozbúraných úsekov a prevedie vás cez celkové prevýšenie 600 výškových metrov. Ak by som túto trasu mala absolvovať znovu, asi by som išla radšej vláčikom, aj keď 50€ za jednosmernú jazdu na trase 5 km mi príde priveľa.

Noc pri Riffelsee

Po tom, čo sme sa pokochali ľadovcovým kráľovstvom Matterhornu vo výške 3 100 m n.m, sme sa presnuli nižšie, k stanici Rotenboden, kde nás čakalo aj naše „ubytovanie“.“ Jazero Riffelsee sa rozžiarilo pred západom slnka, pocitovo tu však bolo oveľa chladnejšie ako pri včerajšom Stellisee. ( Pre porovnanie, Stellisee je  v nadmorskej výške  2 500 m n.m, Riffelsee v 2 800 m n.m). V noci mi bolo tak chladno, že som sa neunúvala vyvliecť zo spacáku ani kvôli nočnej oblohe. Nakoniec sme prespali aj východ slnka a zobudli nás až okoloidúci turisti, ktorí prišli prvou lanovkou.

@Balázs Szarka
3. deň

Zbalili sme stan a pokračovali naspäť do Zermattu. Zostup z Riffelsee nám zabral asi 3 hodiny s prestávkou pri stanici Riffelberg, kde sme si užili tú najlacnejšiu kávu od Starbucksu. Za 2 kávy a 4 croissanty sme zaplatili len 12€. Po ceste zo strediska stačí nasledovať drevené šípky a značky Zermatt, dostanete sa tak až ku vlakovej stanici. Samotné mestečko Zermatt je naozaj veľmi pekné a čisté. V meste sme si dopriali dva praclíky, ktoré nás dokopy vyšli 9€ a nasadli na vlak naspäť do Täschu k odparkovanému autíčku.

Tak čo, vyberiete sa aj vy na dobdrodružstvo pod Matterhornom?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close