TOP 7 najkrajších túr na Madeire

Chystáte sa na dobrodružný výlet plný turistiky a výhľadov? V článku nájdete zoznam mojich najobľúbenejších túr na tomto čarovnom ostrove.

Kedy sa vybrať na Madeiru za turistikou?

Pokiaľ sa chystáte do roklín a chcete si užiť túry k vodopádom, vyberte si obdobie dažďov, ktoré trvá od januára do apríla. Máj je ideálnym mesiacom na pozorovanie fauny a flóry, rozkvitajúce kvety a zeleň dotvárajú čarovnú atmosféru ostrova, navyše je tesne po daždivom období a vodopády ešte nie sú vyschnuté, ako v letnom období. Počasie nám prialo a počas celého týždňa sme mali príjemných 20 – 25°c. Pripravte sa však na rozdielne teploty, Madeira je známa svojou premenlivou mikroklímou a v noci sa v horách ochladí až na 5°C. Pozor, ak sa chystáte v zime, niektoré chodníky v horách môžu byť zasnežené a uzavreté.


TIP: Pokiaľ sa chystáte na Madeiru v hlavnej sezóne (máj – september), vyberte sa na túru vždy v skorých ranných hodinách. Autobusy plné turistov prichádzajú väčšinou až okolo 11-tej. Chodníky pri levadách sú veľmi úzke a niektoré sú jednosmerné, pri návaloch turistov si preto turistiku neužijete.

Chcete vedieť viac o Madeire? Prečítajte si môj 7-dňový itinerár.
1. Vereda da Ponta de São Lourenço

Naša prvá túra smerovala na východné pobrežie ostrova. Počas celej trasy vás čakajú panoramatické výhľady na oceán a uvidíte celé pobrežie.
Zaparkujte na verejnom bezplatnom parkovisku v skorých ranných hodinách a vydajte sa po trase PR8. Trasa je naozaj nenáročná a čaká vás len mierne stúpanie, ktoré vynahradia dychberúce výhľady.
Počas tejto túry ste celý čas na slnku, určite si preto zabaľte klobúk alebo šiltovku. Počasie na pobreží je nevyspytateľné a môže byť veľmi veterné.


Vzdialenosť: 7 km
Trvanie: 3 hodiny
Prevýšenie: 470 m
Štart: Ponta de São Lourenço, parkovisko
Náročnosť: ľahká

2. Pico do Areiro – Pico Ruivo

Trasa spája dva najvyššie vrchy Madeiry Pico do Areiro 1818 m n m. a Pico Ruivo 1862 m n m. a je hádam najžiadanejšou túrou na celom ostrove.
Zbaľte si všetky potrebné vrstvy, počasie v tejto nadmorskej výške je veľmi premenlivé. Taktiež odporúčam turistické topánky s dobrou podrážkou.
Počas cesty vás čaká veľa úžasných výhľadov, tunelov a schodov. Túra je náročná a vyčerpávajúca, klesáte z kopca a opäť stúpate úplne nahor.

Ak si chcete výlet trošku zjednodušiť odporúčam zvoliť ľahšiu jednosmernú verziu z Pico Areiro na Pico Ruivo, odkiaľ si zavoláte taxík alebo shuttle bus. Zastávka sa nazýva Achada do Teixeira a nájdete tu aj kaviarničku s koláčikmi a Wi-Fi. Cesta naspäť k autu vás vyjde okolo 60€.

Vzdialenosť: 15 km
Trvanie: 8 hodín
Prevýšenie: 1000 m
Štart: Pico do Areeiro / Pico Ruivo
Náročnosť: mierne náročná

3. Achada do Teixeira – Pico Ruivo

Ľahšia túra ideálna pre turistov, ktorí nemajú veľa času, ale napriek tomu chcú vyjsť na najvyšší vrch Madeiry. Po ceste prejdete popri chate zvanej Casa de Abrigo do Pico Ruivo, v ktorej sa môžete občerstviť, neďaleko nej sa nachádza aj oficiálny kemp. Narozdiel od náročnejšej trasy na Pico Areiro na tejto trase neprechádzate tunelmi, trasa je jednoduchá a priama a ľahko ju absolvujete s celou rodinou.

Vzdialenosť: 6 km
Trvanie: 2 hodiny (vrátane prestávky na chate)
Prevýšenie: 370 m
Štart: Achada do Teixeira, parkovisko
Náročnosť: ľahká

4. Levada Faja do Rodrigues

Ak sa vám nechce tráviť celý deň na pláži a bavia vás viac prechádzky v roklinách pri vodopádoch, odporúčam krátku túru Levada Fajã do Rodrigues neďaleko Sao Vicente. Najnáročnejšou časťou túry sú tmavé tunely. Prvé dva sú krátke, posledný je však až kilometer dlhý a jeho prechod zaberie aj 20 minút. Okrem toho vás však nečaká takmer žiadne prevýšenie a trasa je naozaj jednoduchá a zaujímavá. Prejdete popri viacerých vodopádoch, počítajte s tým, že zopár z nich na vás spŕchne. 🙂

Vzdialenosť: 8 km
Trvanie: 3 hodiny
Prevýšenie: 100 m
Štart: Ginjas, Sao Vicente
Náročnosť: ľahká

5. Vereda do Fanal

Jedna za najkrajších túr na Madeire vedie magickým prastarým lesom Laurisilva. Fanal bol našou najobľúbenejšou časťou ostrova. Nepodarilo sa nám bohužiaľ dokončiť celú túru, zdržali sme sa fotením a obdivovaním tohto rozprávkového miesta.
V okolí lesa sa voľne pasú kravy, dajte si pozor, aby ste ich po ceste nezrazili a určite ich neprovokujte, pri návaloch otravných turistov môžu byť agresívne, ak si ich nebudete všímať, vôbec nič sa vám nestane.
Buďte pripravení na dážď a hmlu, ak vo svojom itinerári nemáte dostatok času, stačí, ak zaparkujete, prejdete pár metrov a pokocháte sa lesom z diaľky. Pri objavovaní Fanalu nezabúdajte sledovať kam stúpate, aby ste nestúpali do blata, alebo aj niečoho iného. 😛

Vzdialenosť: 5,6 km
Trvanie: 3 hodiny (pomalým tempom)
Štart: Fanal, parkovisko
Náročnosť: stredná

6. Levada das 25 Fontes & Levada do Risco

Jednu z najobľúbenejších túr ľahko skombinujete s túrou k Levada do Risco. Na ceste ER110 je parkovacie miesto, ktoré určite neprehliadnete. Odtiaľ máte na výber 2 možnosti, buď sa vyberiete pešo k samotnému začiatku túry, čo potrvá cca 20 minút, alebo využijete kyvadlový autobus, ten však začína premávať až od 10-tej ráno.
Pri tejto túre si dajte obzvlášť pozor na to, aby ste začali ešte pred 8-mou ráno. Turistický chodník je veľmi úzky a po 9-tej prichádzajú autobusy plné turistov, čo spôsobí dlhé čakacie rady pozdĺž trasy.
Ak chcete spojiť obe túry, PR6 a PR6.1., odporúčam vám zaćať s PR6 a pred návratom na parkovisko zabočiť na PR6.1. Na konci trasy vás čaká krásny vodopád Risco.
Levada 25 Fontes dostala svoj názov vďaka množstvu vodopádov, ktoré na trase spatríte.

Vzdialenosť: 10 km
Trvanie: 3 hodiny
Prevýšenie: 300 m
Štart: ER110
Náročnosť: ľahká

6. Levada do Moinho – Levada Nova vodopád

Trasa vedie k jednému z najkrajších vodopádov Madeiry. Po celý čas budete prechádzať nádherným údolím, trasa je však exponovaná, počas horúcich dní si rpibaľte šiltovku alebo klobúk.
Začíname z mestečka Ponta do Sol hneď za kostolíkom Lombada. Najskôr prejdeme Levada do Moinho a cestou naspäť Levada Nova. Kúsok trasy vedie cestičkami cez mesto.

Vzdialenosť: 9 km
Trvanie: 3 hodiny
Prevýšenie: 150 m
Štart: Igreja da Lombada da Ponta do Sol.

7. Bica di Cana

Už pred návštevou Madeiry sme sa dozvedeli, že vyhliadka Bica di Cana je veľmi málo navštevovaná, nevedno prečo, naozaj sme na východe slnka boli úplne sami.
Trasa je naozaj veľmi jednoduchá, nedá sa nazvať túrou, aj keď som ju kvôli výhľadom musela zaradiť medzi najkrajšie prechádzky na Madeire. 🙂


Za jasného dňa uvidíte z vyhliadky Pico Ruivo, aj Pico Areiro. Odporúčam vám prísť aspoň 30 minút pred východom slnka, aby ste neprišli o najkrajšie farby na oblohe. Zaparkovať môžete na malej poľnej ceste vedľa oficálneho kempu. Odtiaľ už len stačí nasledovať značku, ktorá vedie do kopca.

Vzdialenosť: 250 m
Trvanie: 10 minút
Prevýšenie: 30 m
Štart: Bica di Cana, Pinnacle
Náročnosť: ľahká

Viac o turistike na Madeire a v iných krajinách sa dozviete v ďalších mojich článkoch.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close