DOMOlenka č. 5: Orava

Čo sa oplatí vidieť a zažiť na rozprávkovej Orave? Prečítajte si rady backpackerov, psíčkarov a fotografov. V mojom článku nájdete tipy na parkovanie, aj najlepšie foto-spoty.

DOMOlenka je seriál článkov a fotiek, v ktorom vám úkažem krásy Slovenska a čarovné miesta ideálne na 2 – 5 dní dovolenky. Články sú písané pre backpackerov, hikerov a psíčkarov, nájdete v nich tipy na lacné ubytovanie, parkoviská a chutné jedlo.

Itinerár na 2-5 dní

Základom je nájsť miesto na kempovanie, resp. parkovanie. Keďže sme sa na Oravu vybrali v období prvého snehu, vyhľadávali sme miesta ideálne na parkovanie s kempervanom, stan sme tentoraz nechali doma.

Čo sa na Orave oplatí vidieť?

Oravský zámok

Čo by to bol za oravský trip bez návštevy jedného z našich najkrajších hradov. Po príchode do Oravského Podzámku sme zaparkovali TU.

Mimo hlavnej sezóny je toto parkovisko neplatené, ak však cestujete v lete, určite odporúčam riadiť sa appkou Park4Night, ktorú pravidelne spomínam. Oravský hrad je ako stvorený na rozprávkovú zimnú dronovačku, myslite však na to, že slnko zapáda za hory trošku skôr. Po prechádzke popri rieke Orava si vychutnajte lokálne oravskú 13-tku v pivárni Kastelán.

Prečítaj si tipy na výlet na juhovýchode Slovenska

Podbiel, Biela skala a Bobrova raľa

Oravské obce ponúkajú nespočetne veľa atrakcií. Ak máte dostatok času, pozrite si Bobrovu raľu, zachovanú rezerváciu ľudovej architektúry v centre obce Podbiel. Pripojenie na Wi-Fi a lacnú a chutnú pizzu nájdete Pod Lipou, kde som strávila takmer celý deň pracovne s notebookom v zásuvke. Keď ešte máte chuť a čas na túru, vyberte sa na okruh okolo Bielej skaly za krásami Oravskej Magury.

Nižná a vrch Ostražica

Obec Nižná sa nachádza len 3 km od Podbielu a rovnako ponúka hneď zopár výhľadov na Oravskú Maguru. V noci sme zaparkovali opäť pred pizzériou na neplatenom parkovisku pri potravinách TU. Ráno sa nám zachcelo privstať si a vybrali sme sa na neďaleký kopec nad dedinou zvaný Ostražica. Trasa je naozaj nenáročná a na vrchol sa dostanete do 30-tich minút. Pod vrchom sa nachádza aj malý prístrešok a do dediny je to len pár minút naspäť.

Tvrdošín a Drevený gotický kostol

Cesta do Tvrdošína trvá len pár minút, opäť však máte na výber hneď niekoľko aktivít. V centre mesta nájdete jeho najstaršiu zachovalú drevenú pamiatku z 15. storočia. Vstup je zadarmo a pred kostolíkom je menšie parkovisko,na ktorom mimo hlavnej sezóny pohodlne odparkujete aj kempervan. Ak túžite po prechádzke, vyberte sa na Skalky, alebo na opačnom konci mesta k rozhľadni Borová nad Tvrdošínom. Orava je posiata rozhľadňami, čo kopec, to rozhľadňa..

Oravská priehrada a Slanický ostrov

Rozlohou a objemom najväčšia priehrada na Slovensku je v zime úplne bez turistov. Pohodlne tak zaparkujete pri hociktorom prístave, napríklad ako my, pri Slaníckom salaši. Pri Oravskej priehrade sme si užili dronovačku s výhľadmi na Slanický ostrov umenia a pobrali sme sa ďalej. V zime kompa nepremáva, takže toto miesto je ideálne na návštevu v letnej sezóne.

Oravská Polhora a Slaná voda

Samozrejme, že ako horalov nás najviac lákala návšteva Oravských Beskýd. Kemper sme zaparkovali na parkovisku Slaná voda vedľa tzv. Obrej lavičky. Ak by som však mala odporučiť parkovanie, určite sa na noc zašite priamo pri prameni, budete mať viac súkromia, miesto nájdete TU. Po ceste z Oravskej Polhory sme prvýkrát pochopili, prečo je Orava rajom na Slovensku, pohľad na zasnežené kopce nás očaril ešte viac ako zachovalá ľudová architektúra.

Babia hora, Hviezdoslavova hájovňa

Priamo z parkoviska vedie turistická trasa až na najvyššiu horu Oravských Beskýd, Babiu horu, ktorá je na hranici s Poľskom. Po ceste prejdete aj popri múzeu v strede prírody. V Hviezdoslavovej hájovni sa nachádzajú hneď 2 významné expozície Pavla Országa Hviezdoslava a Mila Urbana. Počas turistiky si tak užijete aj kus histórie a kultúry. Vedľa hájovne je ďalšia rozhľadňa a celkovo sme na trase videli viacero prístreškov a možných núdzových útulní. Ak máte dostatok času, pokračujte po hrebeni až k Malej Babiej hore a najsevernejšiemu bodu Slovenska. Výstup zo Slanej vody na Babiu horu potrvá aj s prestávkami 3 hodiny.

Oravská Veselá a Pilsko

Oravský región je stvorený na bajkovanie a bežkovanie. Ďalšou zastávkou vhodnou na tieto aktivity je aj Oravské Veselé, z ktorého vedie trasa na druhý najvyšší vrch Oravských Beskýd, Pilsko. Výstup potrvá cca 2 hodiny, ak by ste si ho chceli predĺžiť, môžete sa odtiaľ vybrať naspäť až na Babiu horu.

Ako sa obliecť na zimnú turistiku? Prečítaj si

Čo sa ešte oplatí vidieť a zažiť na Orave a čo sme nestihli?

Oravská lesná železnica

Ak máte dosť času, určite sa po ceste nazad zastavte pri preslávenej Oravskej lesnej želenici. Na vyhliadkovú jazdu sa vyberte z údolnej stanice Tanečník. Nachádza sa neďaleko obce Oravská Lesná s ktorou je spojená vedľajšou asfaltovou cestou v dĺžke približne 6km. V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, malé múzeum dokumentujúce život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi.

Lyžovačka na Orave

Ak si chcete trip spestriť lyžovačkou na zjazdovkách, na výber sú hneď 2 lyžiarske strediská, najbližším je Kubínska hoľa s výhľadovým kopcom Minčol (áno, takých máme na Slovensku viac) a vo vrcholnej stanici lanovky sa nachádza aj Chata na Kubínskej holi, ku ktorej si môžete vyšľapať aj na skialpoch. Ďalším strediskom je Rača Oščadnica, tú sme však zatiaľ nenavštívili.

Prečítaj si tipy na prvé skitúry pre začiatočníkov

Zázrivá a Zuberec

Po ceste domov vás zláka návšteva Malej Fatry, najbližším východiskom je obec Zázrivá, odkiaľ sa dostanete hneď na niekoľko malofatranských vrcholov. Ak stále nemáte dosť turistiky a máte dostatok času, vyberte sa na krátky výlet do Zuberca, ktorý je od Oravy naozaj na skok. Zo Zuberca vedú trasy na azda najkrajšie vrchy našej krajiny, ale to už asi dávno viete. Nezabúdajte na sezónnu uzáveru a v horách dbajte na svoje bezpečie.

Tak čo, presvedčila som vás na návštevu Oravy?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close