Ako sa obliecť na zimnú turistiku?

Chcete objavovať krásu hôr a cítiť sa pritom pohodlne aj v chladnom počasí? V článku nájdete moje tipy, ako si užiť nenáročnú turistiku v zime.

Zima láka a volá nás von objavovať svet v bielom. Preto vám dnes priblížim, ako sa obliekam na zimnú turistiku. Nie je nič horšie, ako prepotené studené tričká a ľadové prsty v premočených topánkach v mínusových teplotách. Ako si teda užiť zimnú turistiku a neminúť na vrstvenie celú výplatu?

Base layer

Merino škrabe a syntetické tričká zapáchajú? Ak sa necítite pohodlne v merine a vyskúšali ste už rôzne značky, alternatívou je syntetická základná vrstva. Prepotený „base layer“ znepríjemní turistiku a vyvolá pocit chladu. Preto odporúčam bavlnené tričká nechať doma a zvoliť rýchloschnúci materiál. Všetci sa učíme na vlastných chybách, výstupové prezliekanie tričiek ma v zime prestalo baviť a radšej si obliekam syntetické tričká alebo merino, ktoré nepáchne a netreba ho po každej túre prať.

Narozdiel od merino vlny syntetika zapácha už po prvej túre. Druhá „on budget“ možnosť je merino kombinované so syntetikou, kvalitu za dobrú cenu nájdete v mojom obľúbenom Decathlone. Účinný je aj syntetický materiál pretkaný strieborným vláknom, ten však zatiaľ nie je na slovenskom trhu. Ak túžite po nekúsavej merino vlne, ktorá bude navyše ladiť s outfitom, odporúčam nórsku značku Devold alebo Karitraa, ideálne v sezónnych výpredajoch.

Flísové mikiny

Flísové mikiny si obliekam ako vrchnú vrstvu v suchom počasí a pri kratších výstupoch. Moja obľúbená flísová bunda má vnútri tzv. grid, ktorý zahreje a prepustí pot v každom počasí. Dobrou vychytávkou sú dierky na palce, ktoré sú v zime veľmi užitočné. Skvelou alternatívou sú aj hybridné bundy vyrobené z kombinácie funkčných materiálov. Pri vrstvení myslite na to, že každá vaša vrstva nemusí mať nutne kapucňu. Ak sa napríklad navrstvíte tromi rôznymi kúskami s kapucňou, je dosť možné, že vám budú zavadzať. Ak ste zimomraví, aj druhú vrstvu môžete zvoliť z merino vlny, to však odporúčam len pri nízkych teplotách.

Je páperová bunda vhodná na turistiku?

Bežne stretávam turistov spotených v páperovej bunde, táto vrstva je však určená na statické aktivity. Moja páperová bunda je skvelým parťákom na zimných foto-tripoch. Páperky príjemne hrejú a sú pohodlné, určite vás však nepotešia, keď ich prepotíte. Páperie nie je vhodné na pranie a veľmi ťažké na údržbu, preto som si ešte pred zimou zaobstarala primaloft bundu. Môžem ju hocikedy vyprať s ostatnými syntetickými kúskami outdoor outfitu. Svoju obľúbenú páperku si pri výstupe odložte do batohu a oblečte si ju až na vrchole.

A keď sneží a fúka?

Posledným fixom je u mňa hardshellová bunda, ktorú mám schovanú v batohu. Bunda s membránou je tzv. „must“ turistu v každom ročnom období. V mokrom počasí si ju ľahko nasadím na páperku, ktorá by sa inak v daždi zničila. Softshellová bunda je ideálna do veterného, sychravého počasia a chráni pred prefúknutím, hardshellová bunda zase pred premoknutím. Počas zimnej turistiky volím väčšinou kombináciu base layer + flíska + hardshellová bunda alebo base layer + primaloft bunda. V zime nosím dvojvrstvovú hardshellovú bundu, ktorá vydrží aj pád na lyžiach.

Vyberte sa na zimnú túru na lyžiach! Prečítajte si tipy pre začiatočníkov.

Stačia mi termo leginy?

Legín u mňa nikdy nie je dosť, ale nohy mám citlivé na chlad. Na túry v legínach sa nevyberiem bez vrchnej vrstvy. Ideálnou voľbou na skialpy je syntetika alebo merino vlna, ktorá zahreje, ale nezapácha. Na legíny si potom nasadím podľa počasia buď softshellové alebo hardshellové nohavice. Skvelou vychytávkou v zime je aj dámska softshellová suknička, ktorá zakryje partie náchylné na prechladnutie. Odpoveďou teda je: nie, na skialpy v zime nestačia len termo legíny.

Nepremokavé nohavice alebo tzv. „otepľovačky“?

Čo je horšie ako spotené nohavice prilepené na nohy? Už len fakt, že si ich počas túry nemôžem vyzliecť, lebo som si nevzala náhradnú vrstvu. Chyba! V zime kombinujem ľahké leginy s nepremokavými nohavicami. Napriek tomu, že ma nezahrejú tak, ako lyžiarske nohavice, sú skladné a využijem ich v každom ročnom období. Počas suchých, teplejších dní mi stačia aj termo leginy, na ktoré si nasadím návleky.

V nepremokavých nohaviciach sa zároveň môžem pokojne hrať so psom v snehu. Na turistiku sú ideálne softshellové nohavice, tie však nie sú nepremokavé, preto ich volím radšej v lete, keď mi slabší dážď a vietor až tak nevadí.

Turistické topánky určené na zimu

Nehľadajte celoročné turistické topánky. Tzv. trailové tenisky nie sú vhodné do hlbokého snehu a megagrip podrážka je šmykľavá. V zime nedám dopustiť na kožené topánky alebo obuv s goratex membránou. Na zimné topánky si ľahko nasadíte nešmyky alebo v prípade náročnejšej turistiky aj poloautomatické mačky. Ja sa cítim v snehu najlepšie v kožených topánkach. Určite by som si ich však neobula na letnú túru, sú príliš teplé a ťažké a šmýkajú sa na mokrých skalách. Platí teda, že každá turistická obuv je určená na inú sezónu, hľadajte obuv na 3 sezóny, ktorú v lete doplníte ľahšími topánkami s dobrou podrážkou alebo trailovými teniskami.

Hľadáte inšpiráciu na zimnú turistiku? Prečítajte si tipy na túry k horským chatám.

Ponožky si vyberám podľa športu

Zimná turistika jedine v mojich teplučkých merino ponožkách, príjemne hrejú a rýchlo schnú. Pri skitúrach volím radšej syntetickú vrstvu, v žiadnom prípade nie bavlnu, bavlnené ponožky prepotím a lyžiarka potom cez mokrú ponožku vydrie celé chodidlo. Viackrát som spravila túto chybu, až kým som pochopila, že správne ponožky a lyžiarky sú základom dobrej skitúry. 🙂

Čiapky, čelenky a prepotené ofiny

V neposlednom rade, ak sa vám rovnako ako mne potí čelo a vlasy, určite počas turistiky nenoste hrubé pletené čiapky s brmbolcami. Zvoľte radšej čelenku z ľahkého materiálu, ktorý vás neškrabe a zakryje uši. Aj napriek tomu, že merino je vďačný materiál, nikdy by som ho nezniesla na mojom citlivom čele. 🙂 Pri výstupe radšej nosím ľahučké a príjemné syntetické materiály, ktoré mi zakryjú uši a po výstupe nemám prepotené korienky vlasov.

Ďalšie tipy ako si užiť zimné túry v pohodlí:

  • Porozmýšľajte nad výberom rukavíc. Najlepšie sa udržia prsty v teple v tzv. ,,palčákoch“, na trhu sú dnes už aj rukavice s odopínateľnými končekmi pre fotografov, softshellové, aj nepremokavé rukavice. Aj v tomto prípade platí – ideálne je vrstvenie.
  • Ak si neviete predstaviť túru v iných topánkach ako trailových teniskách, pouvažujte nad nepremokavými ponožkami. Tenisky sú príliš tenké a vyrobené zo vzdušného materiálu, ktorý ľahko premokne a prefúkne. Pri zimnej túre na Kráľovu hoľu to môže byť nebezpečné a prsty vám v topánkach doslova premrznú.
  • Športová podprsenka nesmie byť z bavlny, prepotená vrstva pod syntetickým alebo merino tričkom vám znepríjemní túru a budete si želať, aby ste už boli doma v sprche. Pokiaľ nemáte vhodnú rýchloschnúcu podprsenku, vyrazte na túru radšej bez nej. 🙂 Práve v týchto dňoch testujem a vyhľadávam ideálne spodné prádlo na turistiku a určite vám dám svoj update.
Hľadáte ďalšie tipy na zimnú turistiku? Prihláste sa na odber mojich článkov a noviniek alebo ma sledujte na mojom Instagrame.
Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close