Top 5 miest v severnom Španielsku

Zamysleli ste sa nad tým, čo sa dá podniknúť na jar v severnom Španielsku? Epické pláže, útesy, múzeá a mestečká plné histórie. Ak vás aspoň jedno z toho zaujalo, ste na správnom mieste. Tu je výber piatich miest, ktoré ma najviac očarili.

V ktorom období sa sem vybrať?

My sme sa vybrali do Španielska na začiatku marca. Po mojej služobnej ceste som si uvoľnila 4 dni na objavovanie najkrajších pláží oblasti Asturias. Asi vás neprekvapí, že zimné Španielsko je oveľa pokojnejšie ako to letné. Pláže sú takmer úplne opustené a parkoviská máte celé pre seba. Nevýhodou je premenlivé počasie, počas nášho jarného výletu sa teploty vyšplhali do 17° C a klesli naopak až pod 7° C v noci. Narozdiel od Kanárskych ostrovov si tu až do mája neužijete tropickú dovolenku s kúpaním sa v mori. Ak vás však bavia prehliadky miest a fotenie zaujímavých scén, má to svoje výhody.

Cestovanie v Španielsku

Počas nášho výletu sme si vypožičali väčšie SUV, čo nás vyšlo 80€ vrátane poistenia. Použitie diaľnice je spoplatnené mýtom len v niektorých úsekoch, kde platíte priamo pri bráne. My sme sa počas cesty po „Zelenom pobreží“ nestretli so žiadnym spoplatneným úsekom. V Španielsku nájdete hneď niekoľko požičovní karavanov, nám to však na pár dní prišlo zbytočné. V Bilbau sme nocovali priamo v centre v prenajatom Aibrnb a ďalšie 2 noci sme strávili v aute, v kufri, ktorý sa dal pohodlne sklopiť.

Kempovanie v Španielsku

Oficiálne je kempovanie nadivoko v Španielsku zakázané, ale veľmi záleží na oblasti a sezóne. V appke Park4night sme našli niekoľko miest, ktoré mali zlé recenzie a upozorňovali na policajtov, ktorí turistov pokutovali za parkovanie. Ako v každej krajine, aj tu odporúčam overiť si recenzie a sledovať všetky tabule a zákazy. Na jar sú parkoviská pri pobreží úplne prázdne, takže si vás pravdepodobne nikto ani nevšimne.

Výhodou je tiež bohatá sieť parkovísk pre obytné vozidlá a prívesy a rôznych parkovísk, kde sa dá prespať. Ak sa chystáte na letnú dovolenku, určite si kempy vopred zarezervujte.

Top 5 miest:

Po prílete do Bilbaa sme si vypožičali auto od Go Car Rental, ktoré nás vyšlo na 4 dni aj s poistením 80€. Odtiaľ sme vyrazili priamo do historického centra Bilbaa a zaparkovali sme na platenom parkovisku asi 500 metrov od nášho airbnb v časti Casco Viejo. Parkovisko nás vyšlo 14€ za 24 hodín a nájdete ho TU.

Guggenheim Museum, Bilbao

Musím sa priznať, že do múzeí veľmi nechodím a väčšinou ma pamiatky začnú nudiť, už keď si dám dole kabát. Ale táto návšteva bola úplne o inom! Guggenheim v Bilbau je múzeum súčasného umenia a je jedným z najepickejších architektonických diel v modernej histórii.

Návšteva je tzv. „must“ pre každého, kto navštívi Bilbao. V okolí múzea sa nachádza umelecká štvrť s niekoľkými pozoruhodnými sochami, ako napríklad „Šteniatko“ alebo obrovský pavúk „Mamen“. A vnútri vás čakajú ďalšie prekvapenia.

Vstupné vyšlo v deň našej návštevy 18€ na osobu bez akéhokoľvek časového obmedzenia. V múzeu môžete voľne fotiť exponáty a prechádzať sa z poschodia na poschodie, strávite tu minimálne 2 hodiny. Pozor, exponáty sa menia každých pár mesiacov, ak vás teda zaujala niektorá z fotiek, mali by ste si rýchlo kúpiť letenku. 🙂

Gaztelugatxe 

Gaztelugatxe alebo Dragonstone sa nachádza len pár kilometrov od Bilbaa na pobreží. Natáčal sa tu Game of Thrones a aj napriek tomu, že som nevidela jediný diel, som bola úplne nadšená. Vstup do areálu je zadarmo, v lete však musíte mať rezerváciu. Počas našej návštevy bola cesta na vrchol hory uzavretá, takže sme sa mohli pokochať len z výhliadky.

Cesta ku kaplnke na vrchole hory je označená ako náročná a na žabky to určite nie je, určite si preto pribaľte pevnú obuv. Neďaleko tejto atrakcie sme aj prenocovali v požičanom aute, parkovisko sme našli v appke a malo dobré recenzie, nájdete ho TU.

Arnía beach

Z Bilbaa sme sa vybrali smerom na západ, jednou z prvých zastávok bolo mestečko Santander. Len 10 km od neho sa totiž nachádza pláž zvaná Arnía. Hneď vedľa nej nájdete ďalšie fotogenické miesto, a to pláž Costa Quebrada.

Pomaly sa tak presúvame do časti zvanej Asturias. Nepredstavujme si ale slnkom zaliate pláže s príjemne teplou vodou, ako ich poznáme z južného, stredomorského pobrežia. Costa Verde je jedno z najfotogenickejších pobreží v Európe, je však veľmi veterné.

Asturias

Vnútrozemie v ničom za pobrežím nezaostáva. Po krátkej ceste cez zvlnenú zelenú krajinu sa dostaneme k horám, v ktorých začínajú aj zrážky. Jar a jeseň sú v Asturias daždivé, čo sme zažili na vlastnej koži.

Významným mestom je prístav Gijón, ale my sme sa mestám po Bilbau už vyhýbali. Celý región pôsobí tak trochu „nešpanielsky“, alebo aspoň ja som nečakala podobné scény.. Kravy pasúce sa na lúkach, kone a zasnežené ostré štíty. Kvôli chladnému počasiu sme vynechali návštevu národného parku Picos de Europa, aj kláštor Covadonga, ale do Asturias sa určite ešte chceme vrátiť.

As Catedrais beach

A to najlepšie nakoniec! Počuli ste už o tejto pláži? Ak neviete, o čom hovorím, otvorte si Instagram a pochopíte. Ako je asi zrejmé, toto miesto je v lete preplnené turistami, ktorí sa chcú odfotiť pod obrovskou bránou z útesu. Praia As Catedrais je pravdepodobne jedna z najkrajších pláží v Španielsku, nehovoriac o celom svete. Nachádza sa len pár hodín jazdy od Santiaga de Compostela presláveného pútnickým miestom.

Pláž je prístupná iba pri odlive, takže sa nezabudnite pozrieť na tabuľku prílivu a odlivu pre deň, keď sa sem chystáte. Táto lokalita je tiež prísne chránená, takže je potrebné požiadať o povolenie. V lete je počet povolení limitovaný, v zime vás naopak môže odstrašiť počasie.

Naplánujte si výlet vopred, okno medzi prílivom a odlivom trvá len cca 4-5 hodín. Vtedy je bezpečné pohybovať sa na pláži a objavovať tieto jaskyne. Bohužiaľ, v zime vám aj napriek plánovaniu môze pokaziť výlet silný vietor a dážď. To sa stalo aj nám.

TIP: Zaujímavos’tou je, že napriek unikátnosti tu zatiaľnie je zákaz dronovania. Ak sa vám teda nepodarí dostať sa na pláž plnú prírodných úkazov, môžete si ju vďaka dronu pozrieť z vtáčej perspektívy.

Presvedčila som vás? Ak áno, a už kupujete letenky do Bilbaa alebo Santandera, prosím, overte si aktuálnosť informácií v tomto blogu, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. 🙂

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close