Turistika na lyžiach so psom (pre začiatočníkov)

Liptovská Teplička

Chcete vyskúšať prvé skitúry s vašim psíkom, ale neviete kde a ako začať? Pripravila som pre vás pár tipov na jednoduché túry pre začiatočníkov a menej pokročilých psíčkarov na lyžiach.

V prvom rade by ste mali zistiť, či ste vy a psík v dobrej kondícii. Obrovskou výhodou turistiky na lyžiach je, že zatiaľ čo počas výstupu sa psík musí krotiť a čakať na svojho pána, počas zjazdu ho čaká odmena – poriadny výbeh. Psík sa unaví a vybije, zatiaľ čo si vy užijete lyžovanie a dobijete baterky. 🙂

Poďme sa pozrieť, ktoré svahy na Slovensku sú ideálne na prvé pokusy mimo zjazdovky:

Žiarska chata, 1 324 m (Západné Tatry)

Skitúra vhodná pre začiatočníkov začína na parkovisku v Žiarskej doline. Túra k Žiarskej chate potrvá približne 2 hodiny a po rovnakej ceste sa dá zlyžovať aj naspäť dole k parkovisku. Čaká vás prevýšenie približne 400 m a po ceste stretnete určite aj iných dobrodružných psíkov. Nachádzame sa v národnom parku, psíka preto treba mať na vôdzke a pri zjazde ideálne pripnutého o postroj. Pre náročnejších odporúčam vyšľapať si až do Žiarskeho sedla po modrej značke, nezabúdajte však, že sa nachádzame v lavínovom teréne.

Lavínový terén Prevýšenie a dĺžka  Trvanie Upravená zjazdovka Občerstvenie na chate 
✔️ 400 m, 4,6 km 2-3 hod ❌ ✔️ 
Na ktorých horských chatách v Západných Tatrách môže prespať psík? Prečítajte si.
Babky, 1 566 m (Západné Tatry)

Táto krásna, menej náročná skitúra začína v obci Bobrovecká Vápenica a na výber sú dve výstupové trasy. My sme si zvolili modrú značku a stúpali sme pomaly cez lesík. Na vrch Babky nám to zabralo približne 2 hodiny a zdolali sme prevýšenie 800 m na trase dlhej 4 km. Túru si môžete predĺžiť až na Malú Kopu a po ceste naspäť sa zastaviť na Chate pod Náružím. Vrch Babky je ideálny na začiatočnícke oblúčiky v prašane, v pásme lesa vás však čakajú úzke úseky, dávajte si preto pozor, aby psík bežal pred vami a nemotal sa vám pri nohách.

Lavínový terén Prevýšenie a dĺžka výstupu  Trvanie Upravená zjazdovka Chata bez občerstvenia 
❌ 800 m, 5 km 3 hod ❌ ✔️ 
Panská hoľa, 1 429 m (Nízke Tatry)

K výživnej túre za mňa patria aj famózne výhľady. Počas celej cesty sa vám budú odhaľovať majestátne štíty, ide snáď o najkrajšiu panorámu Vysokých Tatier. Východiskom skitúry je obnovené lyžiarske stredisko v obci Liptovská Teplička. Nasledujte modrú značku, ktorá vás povedie popri zjazdovke až do Sedla pod Doštiankou. Odtiaľ pokračujte ďalej po žltej značke až na Panskú hoľu. Prevýšenie je len 500 výškových metrov, trasa je však pomerne rozťahaná a na niektorých miestach si budete musieť nasadiť opäť pásy. Cestu naspäť si môžete skrátiť po zjazdovke alebo sa vrátiť tou istou cestou, okruh vám zaberie približne 3 hodiny. Trasa je vhodná aj na bežkovanie.

TIP: Ak vám nestačí, predĺžte si trasu až k útulni Andrejcová a pokračujte na Kráľovú hoľu. Tento trip je ideálne rozložiť na 2 dni.

Lavínový terén Prevýšenie a dĺžka výstupu  Trvanie Upravená zjazdovka Chata s občerstvením 
❌ 500 m, 5,7 km 3 hod ✔️ ❌ 
Prečítajte si tipy na prvé skitúry vo Vysokých Tatrách
Ploská, 1 535 m (Veľká Fatra)

Obľúbený plochý vrch so sebou prináša len malé lavínové riziko. Skitúra začína v obci Vyšná Revúca a na výber sú opäť dve výstupové trasy, obe po žltej. My sme si vybrali trasu cez Chyžky. Bohužiaľ, zasiahlo nás veľmi nehostinné počasie a cestu na Ploskú sme našli len vďaka tyčovému značeniu. Na tejto trase vás čaká prevýšenie približne 800 m, ktoré zdoláte do 3-4 hodín s prestávkami. Ideálnou zastávkou po ceste je útulňa zvaná Salaš pod Chyžkami, v utúlni s vami pokojne môže prečkať aj psík.

TIP: Ak si chcete skitúru predĺžiť, vyberte sa až na Chatu pod Borišovom. Buďte opatrní, cesta vedie cez terén, ktorý je nebezpečný pri zvýšenom lavínovom riziku.

Lavínový terén Prevýšenie a dĺžka výstupu  Trvanie Upravená zjazdovka Útulňa bez občerstvenia 
✔️ 800 m, 8 km 4 hod ❌ ✔️ 
Donovaly – Vrch Zvolen (1 402 m)

Výstupová trasa začína v stredisku Donovaly a na výber sú až 3 cesty. My sme si vybrali skialpovú trasu B, ktorá je dlhšia, vedie cez lesík a jemným stúpaním vás zavedie až na vrchol susedného vrchu Nová hoľa, kde sa nachádza aj vrcholná stanica lanovky. Ľahko dostupný vrch Zvolen zdoláte za približne 2-3 hodiny a nastúpate 400 výškových metrov. Za odmenu si užijete lyžovačku na upravenej zjazdovke strediska, buďte však opatrní, ak váš psík nie je pripravený na okolitých lyžiarov, zjazd môže byť preňho aj pre vás náročný.

POZOR! Stredisko klasifikuje zjazdovku ako červenú, takže ju odporúčam len tým, ktorí už na lyžiach majú skúsenosti.

Lavínový terén Prevýšenie a dĺžka výstupu  Trvanie Upravená zjazdovka Horská chata/útulňa  
❌ 400 m, 4 km 2 hod ✔️ ❌ 

Nezabúdajte, že psík musí byť v prvom rade zvyknutý na lyže, aby ste tak predišli vy aj on/ona možným zraneniam. Pes musí byť počas skitúry na vôdzke, ideálne však pripnutý o postroj. Ak treba, vybavte ho aj zimným oblečením a papučkami, ktoré ochránia labky.

Rešpektujte pravidlá národného parku a majte po ruke vrecká, aby sme si naďalej mohli užívať výlety so psíkmi, a v neposlednom rade, vyhýbajte sa preplneným zjazdovkám a vždy voľte menej frekventované trasy, aby ste si skitúru užili vy, aj váš psík.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close