Slovinsko s kempervanom za 5 dní

Aj vy túžite vyraziť na roadtrip po Slovinsku? V článku nájdete itinerár na 5 dní pri slovinsko-talianskych hraniciach s kempervanom. Tipy sú  pre nadšených fotografov, horalov, psíčkarov, ale aj nenáročných turistov. 

Ako si naplánovať cestu s kempervanom?

Predtým, ako sa vyberiete na cestu, by ste mali vedieť, že tento trip je rozhodne len pre skúsených vodičov. Počítajte s úzkymi serpentínami a extrémnym prevýšením. Za odmenu vás počas tohto výletu čakajú nádherné výhľady. 

Počas hlavnej sezóny si môžete spraviť zastávku v hociktorom z kempov, po lete však zostávajú otvorené len niektoré z nich. Ľahko tak doplníte alebo vyprázdnite zásoby kempervanu. Skontrolujte si dostupnosť kempov ešte pred výletom.

Kedy si naplánovať cestu?

Uvažujete, v ktorom ročnom období sa vydať na vašu cestu snov? Ak ste sa rozhodli cestovať v pojazdnom dome, myslite hlavne na počasie. V letnej sezóne (jún až september) vás Slovinsko a talianske jazerá môžu prekvapiť preplnenými parkoviskami, preto sa na každé miesto radšej vyberte v skorých ranných hodinách, alebo až v neskorých večerných. 

Ak sa, rovnako ako my, chcete pokochať najpestrejšími jesennými farbami a nevadí vám chladnejšie počasie, vyberte sa do oblasti Kranjska Gora tesne po hlavnej sezóne, ideálne v októbri. Čakajú vás tie najkrajšie jesenné farby a prázdne parkoviská. Jedinou hrozbou môže byť zima a možnosť snehovej kalamity. V tejto oblasti je povinné mať zimné pneumatiky po 15. novembri.  

Parkovanie a kemping

Parkovanie v Slovinsku vás vyjde naozaj draho, pomáhajte si preto odporúčaniami z appky Park4night. Prespávanie v autách a kempervanoch je na parkoviskách prísne zakázané, platené kempy však nájdete pri každom turistickom mestečku. Počas nášho výletu sme väčšinu nocí prespali na parkoviskách na talianskych hraniciach, 2 noci sa však oplatí stráviť aj v slovinských kempoch.

Vzdialenosti medzi miestami sú krátke, pokojne si preto môžete naplánovať viacero zastávok na jeden deň.Cestu vám uľahčí rakúska diaľničná známka, slovinskú na tento výlet nebudete potrebovať.

Itinerár na 5 dní

Krajina jazier, vodopádov, hôr i slnečných pláží. Slovinsko je destinácia, kde si na svoje príde naozaj každý. Navyše, vďaka malej rozlohe tejto čarovnej krajiny program vtesnáte aj do 5-7 dní.Poďme sa spolu pozrieť čo vo vašom itinerári nemalo chýbať.

1. deň

Lago Fusine & Superiore

Prvú noc strávime na taliansko-slovinských hraniciach pri jazere Lago Fusine. Parkovanie nás vyjde 15€ na noc, čo je pomerne slušné. Veľkou výhodou nocovania je, že si jazero užijete aj bez davov turistov.  Tieto dve talianske jazerá sa nachádzajú len 20 minút jazdy od hraníc a rozhodne stoja za návštevu. Prechádzka okolo oboch jazier vám potrvá minimálne 2 hodiny, odporúčam zaparkovať na úplne spodnom parkovisku pre kempervany pri jazere Superiore.

TIP: Ak neplánujete pri jazere nocovať, parkovanie je od 8:00 do 15:00 zadarmo.

2. deň

Zelenci

Po prechádzke popri talianskych jazerách sa presúvame do Slovinska, k našej prvej zastávke Zelenci. Toto miesto ma z fotiek veľmi lákalo, kvôli davom turistov však bolo veľkým sklamaním. Vedľa močiara sa nachádza neplatené parkovisko, na ktorom pohodlne odstavíte aj kempervan. Močiar Zelenci je známe svojou tyrkysovo-smaragdovou farbou. Z močiara vyvierajú pramene, ktoré dodávajú vode charakteristickú farbu. Nachádza sa tu vyhliadková veža, z ktorej je krásny výhľad. Odporúčam vám zastaviť sa pri močiari buď v skorých ranných hodinách, alebo pred západom slnka. Prespávanie na parkovisku je riskantné a s kempervanom vám hrozí aj pokuta, ak však máte prémiovú verziu aplikácie Park4Night, možno nájdete aj tajné miesta na bezpečné nocovanie v pojazdnom dome. My však pokračujeme ďalej.

Jazero Jasna

Ak máte dostatok času, zastavte sa pri rovnako, ak nie viac zelenom jazere Jasna. Jazero sa nachádza tesne pred nástupom na horský priesmyk Vršič Pass, ktorý ale s kempervanom neodporúčam absolvovať. Neďaleko jazera Jasna nájdete neplatené parkovisko, na ktorom je samozrejme zakázané nocovať. Na prechádzku okolo jazera vám postačí menej ako hodina, ak sa sem vyberiete v lete, odporúčam sa aj okúpať. Jazero je naozaj tak čisté a priezračné, že pochopíte, prečo dostalo názov Jasna. J

Lago del Predil

Po dlhom dni strávenom v Slovinsku sa vraciame na talianske hranice, k ďalšiemu jazeru, tentoraz k talianskemu Lago del Predil, kde vyhľadáme prvé bezplatné nocovanie na parkovisku priamo pri jazere. Jazero Predil sa nachádza len 10 km od talianskeho mestečka Travisio. Ak stíhate a máte náladu ešte na jednu krátku prechádzku pred západom slnka, odporúčam vám prejsť sa k chatke pri brehu, kde nájdete aj krásny a veľmi fotogenický ostrovček. Jazero Predil sa dá obísť dookola, kúsok cesty však budete musieť prejsť po asfaltke.

3. deň

Mangartské sedlo

Po východe slnka pri jazere Predil sa vydávame opäť nazad do Slovinska. Čaká nás jedna z najnáročnejších ciest nášho výletu. Cesta do Mangartského sedla si vyžaduje skúseného vodiča. Na ceste dlhej 12 km vás čaká prevýšenie takmer 1000 vyškových metrov. Po prvých pár kilometroch v Slovinsku vás čaká rampa, pri ktorej zaplatíte 10€ za prechod horským priesmykom. Cesta je veľmi úzka, ale zvládnete ju s prehľadom aj s kempervanom do výšky 2,5 m.

Pokiaľ sa chystáte na samotný vrchol Mangart, vyberte sa sem s časovou rezervou. Výstup z Mangartského sedla talianskou trasou zaberie približne 2 hodiny, ak sa chystáte na cestu via ferrata, počítajte so zdržaním a rezervujte si aspoň 30 minút na zjazd z Mangartského sedla. Priesmyk je otvorený od mája do novembra, záleŽí to však od počasia a podmienok, je možné, že sa sem na jar nedostanete bez snežných reťazí.

POZOR, na Mangartskom sedle je zakázané rovnako nocovať, aj dronovať. Narozdiel od talianskeho Tre Cime platia v Slovinsku všeobecne prísnejšie pravidlá. Ak chcete ušetriť na nocľahu, vyberte sa naspäť k talianskemu jazeru Predil, ktoré je vzdialené len 5 km od spodného parkoviska pod Mangartom. Ak túžite ostať v Slovinsku a chcete nocovať legálne, v najbližšom kempe, odporúčam vám namieriť do slovinského mestečka Bovec.

Bovec

Bovec ako hlavné mesto adrenalínu je plné atrakcií na každý deň. Populárny je tu rafting, najdlhší zipline v Európe, bajkovanie, horolezectvo, najbližšou atraktívnou horou je vrch Kanin. V hlavnej sezóne (jún-september) je otvorený kemp Polovnik so skvelou polohou hneď pri Pizzerii. Noc pre 2 osoby s kemperom vás vyjde 25€. Po hlavnej sezóne sa vyberte do kempu Liza, ktorý je otvorený celoročne a za noc zaplatíte 30€ (pre 2 osoby s kempervanom bez elektriny). Oba kempy sú dog friendly, majú sociálne zariadenia, Wi-Fi, priestor na opekanie a sú pomerne blízko k všetkým slovinským atrakciám, ktoré ako horali oceníte.

4. deň

Velika korita Soče

Po noci v kempe (alebo pri jazere Predil) sa presúvame k ďalšiemu highlightu nášho tripu. Už prvé pohľady na azúrovú rieku Soča sú presne ako z obrázkov z pohľadníc. Určite sa po ceste zastavte pri Malom alebo Veľkom Korite Soči. My sme zaparkovali kempervan priamo pri Velikom Korite Soči na neplatenom parkovisku pri ceste.

Slap Kozjak, Slap Boka

Po ceste z mestečka Bovec sa môžete pokochať hneď dvoma krásnymi vodopádmi – Slap Boka a Slap Kozjak. Obe miesta stoja za krátku návštevu, ku vodopádom Boka vedie strmá cestička. Ak plánujete vyjsť až k vodopádu, odporúčam vhodnú obuv, túra potrvá približne 2 hodiny. K vodopádu Kozjak vedie krátky chodník opäť popri rieke Soča. Chodník je upravený a pri vstupe sa vyberá poplatok 5 €. Na parkovanie opäť odporúčam využiť appku Park4Night.

5. deň

Kamp Soča a Klin

Ak túžite prenocovať v Slovinsku, v havnej sezóne sú na výber 2 kempy, Kamp Soča zatvára svoje brány už koncom septembra, otvorený zostáva Kamp Klin neďaleko Soče, ten si však za noc účtuje 17€ na osobu,  čo bolo na náš vkus trochu priveľa a rozhodli sme sa aj poslednú noc stráviť pri talianskych hraniciach pri jazere Predil.

Bohužiaľ, pri jazere nenájdete žiade sociálne zariadenia a aj preto jeho okolie vyzerá trochu zanedbane. Pri parkoviskách sú plochy posiate toaletným papierom, preto vás v mene celej kemperskej komunity prosím, nezanechajte za sebou žiadne stopy. Aby sme všetci mohli naďalej kempovať počas návštevy Slovinska lacno, na talianskych hraniciach.

Budget na 5 dní v Slovinsku s kempervanom pre 2 osoby:

  • Nafta: 150 € 
  • Strava: 90 € 
  • Parkovanie a kempy: 45€
  • Rakúska diaľničná známka: 10 € 
  • Dokopy: 295 €

Viac fotiek od Balázsa Szarku nájdete aj na jeho Instagrame: https://www.instagram.com/szarka.me/

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close