DOMOlenka 2. časť: Juhovýchodné Slovensko

Jeseň je najfarebnejším ročným obdobím ideálnym na objavovanie prírodných krás. Prečítajte si zopár tipov, ako ju stráviť doma, na Slovensku, s tými najkrajšími výhľadmi a zážitkami.

DOMOlenka je seriál článkov a fotiek, v ktorom vám úkažem krásy Slovenska a čarovné miesta ideálne na 2 – 5 dní dovolenky. Články sú písané pre backpackerov, hikerov a psíčkarov, nájdete v nich tipy na lacné ubytovanie, kempovanie, parkoviská a chutné jedlo.

Juhovýchodné Slovensko

Predtým, ako sa vyberieme na predĺžený víkend, povedzme si, s akým budgetom by sme pri plánovaní mali približne počítať:

Cesta autom z Bratislavy: 100-120 €

Strava: 50 – 100 €

Parkoviská, kempy, vstupy: 20-30 €

Výlet vás teda pri minimálnych nákladoch vyjde najmenej 150€ na osobu.

Itinerár na 3-5 dní:

Základom dobrej dovolenky je nájsť miesto na kempenie, resp. parkovanie. Na tento výlet sme sa vydali osobným autom s pribaleným stanom na kempovanie. Vyhľadávali sme oficiálne aj neoficiálne miesta na stanovanie a spanie v aute. Podotýkam, že sme veľmi nenároční a schopní vyspať sa aj vo Fabii.

Muránska planina

Muránska planina je jednou z must zastávkou po ceste južným Slovenskom. Ak sa sem chystáte na turistiku, odporúčam vám prespať priamo v NP v útulni Nižná Kľaková, ku ktorej sa dostanete z obce Muráň po žltej značke, alebo zo sedla Zbojská po červenej značke. Okrem Muránskeho hradu vás NP prekvapí nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu. Populárna je napríklad aj túra na Poludnicu. (nepomýlte si ju s Poludnicou v Nízkych Tatrách s výhľadom na Kriváň.)

TIP: Muráň vás prekvapí hlavne svojou oblohou, ak sa vám podarí vychytať podmienky, ide o jedno z najtmavších miest vhodných na pozorovanie hviezd.

@Balázs Szarka
Lúka plná sysľov a buchty v Muráni

Tento výlet je vhodný pre úplne všetky vekové kategórie, sama som na sysľovisku strávila viac ako hodinu kŕmením týchto milých zvieratiek. Ak plánujete výlet aj so psíkom, určite ho majte počas návštevy lúky na vôdzke. Sami sme výlet s borderkóliou neriskovali, predsalen, sysle sú zákonom chránené tvory a nechceli sme riskovať. Ideálny termín na návštevu tohto miesta je od apríla do septembra pri teplom počasí. Cez Muráň budete pokračovať po hlavnej ceste smerom na Telgárt a hneď po ľavej strane nájdete nenápadnú odbočku na menšie parkovisko. A odtiaľ je to už len pár krokov k syslíkom.

Obec Muráň je známa aj svojimi plnenými buchtami, okrem ceny vás prekvapia skvelou chuťou a kvalitou.

Výlet do Telgártu a kávička pod viaduktom

Ak máte dosť času, výlet môžete spojiť s návštevou Telgártskeho viaduktu a unikátnej kaviarne vo vagóne, v ktorej majú mimochodom naozaj dobrú kávu.

Hrad Šomoška a skalný vodopád

Presúvame sa na juh Slovenska k hradu Šomoška, po ceste hľadáme osvieženie pri miestnych jazerách. Teplý vrch bohužiaľ nie je dog friendly a ani pri Kurincoch nám nedovolili okúpať sa so psíkom. Po ceste sme však objavili čarovné miesto, jazero Baba, ktoré je ideálnou fotozastávkou. Pokračujeme až k hradu. Pri vstupe k hradu Šomoška vyberajú vstupné, za 2 osoby s parkovaním platíme dokopy 5,50€. Bohužiaľ, na parkovisku je zakázané nocovať a najbližší kemp nájdete až v Maďarsku. Kemp pri Teplom vrchu neprichádza v úvahu so psíkom, preto sme sa v túto noc pobrali ďalej, smerom k Slovenskému krasu.

jesikazakova_zadiel
Tachty

Presúvame sa do obce Tachty s rovnomennou vodnou nádržou. Na parkovisku pri rozhľadni sme nenašli žiadnu tabuľu so zákazom a rovnako tak ani pri rozhľadni, miesto je ako stvorené na stanovanie alebo nocovanie v rozhľadni. Ak hľadáte oficiálne riešenie, odporúčam zvoliť kemp v Gombaseku. Od Tachtov je kemp vzdialený 80 km, ráno sa však už zobudíte v národnom parku Slovenský kras, ktorý bol aj našou cieľovou destináciou.

@Balázs Szarka
Zádielska tiesňava

Slovenský kras ponúka veľa možností na turistiku a prechádzky, my sme si vybrali vzdialenú Zádielsku tiesňavu. Pokiaľ plánujete ostať na noc, odporúčam vám oficiálne kempovanie pri Zádielskej chate.

Zádielska chata je ideálna pre nenáročných backpackerov so psíkom. Noc nás stála spolu s parkovaním 7,50€. Miestni majú troch psíkov, ktorých na noc vypúšťajú. V Zádielskej chate sa občerstvíte za skvelé ceny a je to len hodinu chôdze k najkrajším výhľadom na tiesňavu. Pozor, ak plánujete odparkovať pri chate,  nezachádzajte do obce Zádiel, nastavte si navigáciu cez appku mapy.cz, tá vás dovedie až k chate. Správna cesta vedie serpentínami cez Bôrku. Po príchode sa môžete vydať napríklad na okruh po modrej značke a pokračovať v doline po červenej trase. Užijete si tak výhľady z výšky, aj z dediny Zádiel.

TIP: Najkrajší výhľad na tiesňavu nájdete na tomto mieste.

Skalisko Volovec a útulne

Po ceste sa môžete vybrať aj na túru na Skalisko a prespať na vedľajšej Chate Volovec. Pokračujte po ceste SNP a dostanete sa až k novopostavenej útulni pri Panskom vrchu. Na túto túru sa chystáme v zime a určite vám ju zreportujem. Rovnako aj prespávačku na útulni Galová.

Tip na záver: Gavurky

Ako som sľúbila, aj v tomto blogu nájdete jeden tajný tip na záver: dubový háj Gavurky. Tento ,,slovenský Fanal“ nájdete po ceste cez Zvolen pri obci Dobrá Niva. Les je chránený 5. stupňom ochrany, takže tu nesmiete kempovať, nocovať v aute, vlastne sme radi, že sme sa mohli aspoň prejsť popod duby aj so psíkom. V háji sa nachádza až 600 dubov, ktoré majú stovky rokov. Je to jednoducho rozprávkový les a raj pre fotografov. Baliho odtiaľto vraj už 2-krát v noci vyhodili, ale možno u nás ešte niekedy nájdete nočnú fotku z Gavuriek. 🙂

Tak čo, vyberiete sa na juhovýchod Slovenska alebo si počkáte na ďalší výlet?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close