TOP 10 miest, ktoré navštíviť vo Švajčiarsku

Epická krajina plná jazier, ľadovcov a masívnych hôr. Plánujete roadtrip v švajčiarskych Alpách? V mojom článku nájdete 10 najkrajších miest s tipmi na parkovanie, stanovanie a turistiku.  

Plánujete výlet do švajčiarskych Álp a chcete čo najviac ušetriť a navštíviť pritom tie najkrajšie miesta? Prečítajte si moje tipy na parkovanie, stanovanie a turistku on budget.

Kempovanie a parkovanie:

Dlho sme uvažovali, či cestovať kempervanom, alebo osobným autom. Nakoniec sme sa však rozhodli ušetriť na palive a po nociach stanovať v prírode, vybrali sme si teda cestu Fabiou. Ušetrili sme tak na parkovnom, skrátili si utrpenie pri horských priesmykoch a večer sme boli nútení spať na epických miestach. Oficiálne kempy nájdete naozaj v každej dedine, sú však pomerne drahé. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme nechceli cestovať s obytnou dodávkou. Suma za 2 osoby so psíkom sa vyšplhá až na 40€ za noc. Ak plánujete rovnako, ako my, stanovať vo voľnej prírode, určite si vopred preverte, v ktorých kantónoch je wild camping povolený. Vo väčšine miest je dovolené bivakovanie nad pásmom lesa, určite sa však nespoliehajte na rady na Instagrame.

Doprava:

Počas cesty vás čakajú úžasné výhľady, ale aj náročné horské priesmyky. Niektoré z nich sa na zimu uzatvárajú, pred plánovaním lyžovačky si overte stav ciest, na niektorých úsekoch sa budete musieť zviesť autovlakom. Švajčiarska diaľničná známka existuje len ročná, stojí 40€, neexistuje 7-dňová, ani mesačná známka.  My sme výlet absolvovali bez nej, nakoniec by nám ušetrila len cca 2 hodiny cesty vo Švajčiarsku. Nechcem vás navádzať na žiadne nelegálne činy, ale známka nie je registrovaná na ŠPZ a lepí sa priamo na sklo. Samozrejme, je nelegálne preliepať ju na iné auto.

Turistika:

Ak očakáte divočinu a nedotknutú prírodu, Švajčiarsko vás sklame. Všetky trasy sú poprepájané lanovkami a kolajnicami, výhodou sú všade dostupné WC a pitná voda na každom rohu, aj tam, kde sa píše, že voda nie je pitná. Ak sa aj tak bojíte črevnej príhody, prefiltrujte ju, nám sa naozaj nič nestalo.

Lanovky a vlaky:

Asi vás neprekvapím, lanovky vo Švajčiarsku vás vyjdú draho. Počas celého výletu sme využili lanovku len na jednu jazdu. Vybrali sme si trasu, ktorá nás obrala o veľa výškových metrov a čo najmenej peňazí. Jednosmerný lístok z Zermattu do stanice Sunnega nás vyšiel 18€ na osobu.  Vlak sme za celý výlet využili dvakrát, na spiatočnú cestu z Täschu do Zermattu, pretože autá do Zermattu nesmú. Obojsmerná cesta nás všetkých troch vyšla dokopy 40€.

Chcete vedieť viac o Zermatte? Prečítajte si článok o kempovaní pod Matterhornom.
Dáta vo Švajčiarsku

Ak chcete (alebo musíte) dátovať, určite si vyberte operátora v zóne 2. Program na 10 dní s e-sim kartou Holafly vás vyjde 35€ s neodmedzeným množstvom dát, program s fyzickou sim kartou od Sunrise na 10 dní 20€, my sme nechceli strácať čas a aktivovali sme si e-sim od Holafly ešte pred cestou. Ak nepotrebujete dátovať a netlačí vás práca (tak ako mňa), odporúčam prepnúť telefón do leteckého režimu, inak by ste mohli byť prekvapení, keď dostanete účet! 🙂

Budget na 10 dní pre 2 osoby so psíkom: 900€

Benzín: 350€

Parkovanie:  90€

Strava: 300€

Lanovky a vlaky (v Zermatte): 76€

Poistenie: 45€

e-SIM: 35€

TOP 10 miest vo Švajčiarsku:

Aescher Berggasthaus

Prvou našou zastávkou bola fotogenická horská chata vtesaná do skál zvaná Berggasthaus Aescher. Túra z parkoviska Wasserauen zaberie asi hodinu, po ostrom stúpaní prejdete lesíkom a z chaty pokračuje cesta až na vrchol Ebenalp, kde sa nachádza aj vrcholná stanica lanovky. Parkovisko nájdete TU. Na chate sme sa presvedčili o švajčiarskch cenách, za kávu zaplatíte minimálne 5€.

jesikazakovas_Svajciarsko
Seealpsee

Z chaty Aescher pokračujte ďalej na vrch Schäfler a spravte si okruh cez nádherné priezračné jazero Seealpsee. Z parkoviska vo Wasserauen je to len 2 km, avšak ostrým stúpaním. Ak nemáte čas na celý okruh, odporúčam vám vybrať sa z chaty Berggasthaus Aescher rovno k jazeru. Smie sa tu aj kúpať,  ale jazero je ľadovcové, a teda, poriadne studené.

jesikazakovas_seealpsee
Saxer Lücke

Autom sa presúvame na súkromné parkovisko v dedinke Brülisau, vzdialené len 6 km od Wasserauen. TU začína naša túra k epickému miestu Saxer Lücke, ktoré určite poznáte z fotiek. Za dobrých podmienok si určite postavte stan na tomto mieste. Ak hľadáte známy Instaspot, nájdete ho presne TU. Opatrne, po daždi je blato šmykľavé a cesta k vyhliadkovému spotu je nebezpečne strmá.

Fählensee

Jazero Fählensee sa mi zo všetkých miest páčilo najviac. Nachádza sa hneď pod epickým spotom s výhľadom na Saxer Lücke. Pri jazere sme si uvarili ovsenú kašu a kávu a pokračovali naspäť k autu. Po ceste nás chytil taký lejak, že sme sa ešte asi hodinu sušili na WC v dolnej stanici lanovky Alp Siegel.

Ľadovec Rhône & Hotel Belvedere

Cesta cez kľukaté cesty vedie k horskému priesmyku Furka Pass. Na vrchole nájdete hneď niekoľko väčších plôch na parkovanie s odstavenými kempervanmi. Ak by ste túžili stanovať s výhľadom na ľadovec, hneď nad parkoviskom  je spot ako ušitý na stan. Parkovisko pri opustenom hoteli Belvedere je maličké a neodporúčam vám tu prespať v aute, ráno by vás aj tak zobudil hluk motoriek. Po noci strávenej na tomto veľkom parkovisku sme sa vydali na kratučkú prechádzku s výhľadom na ľadovec Rhône, a samozrejme, strúhli sme si jednu fotku pred hotelom Belvedere.

Stellisee

Najpopulárnejšou túrou v Zermatte je 5 lakes trail, nenáročný okruh popri piatich jazerách Leisee, Grindjisee, Stellisee, Gr ünsee a Moosjisee. Najúžasnejšie je, že vás celý čas budú sprevádzať svište, stačí pozorne sledovať skaly, určite ich po ceste uvidíte. Krátka túra končí pri jazere s najkrajśím výhľadom na horu Matterhorn – Stellisee. Hneď nad jazerom nájdete aj horskú chatu Fluhalp, kde sa pohojdáte s parádnym výhľadom. Video s hojdačkou nájdete na mojom Instagrame.

Všetko o kempovaní pri jazerách Stellisee a Riffelsee nájdete v tomto článku.
Gornergrat a Riffelsee

Presúvame sa k k vlakovej stanici Gornergrat a k rovnomennému ľadovcu. Môžete sa sem vydať aj po svojich, ale ak by som trasu mala absolvovať znovu, asi by som išla radšej vlakom Gornergrat Express, aj keď 50€ za jednosmernú jazdu po trase dlhej iba 5 km mi príde priveľa. Po tom, čo sme sa pokochali ľadovcovým kráľovstvom Matterhornu vo výške 3 100 m n.m, sme sa presnuli nižšie, k stanici Rotenboden. Jazero Riffelsee sa nachádza hneď pod stanicou, pocitovo je tu oveľa chladnejšie ako pri Stellisee ( pre porovnanie, Stellisee je  v nadmorskej výške  2 500 m n.m, Riffelsee v 2 800 m n.m). 

Oeschinensee

Po krátkej zastávke pri Arnensee pokračujeme v Kanderstegu, kde nás parkovanie na 24 hodín stálo 14€. Z parkoviska vyrážame k rozprávkovému jazeru Oeschinensee. Samozrejme, aj na toto miesto vás vyvezie lanovka, jednosmerná cesta stojí 22€, obojsmerná 30€. Je to však naozaj krátka a ľahká túra, oveľa ťažší (ale aj krajší) je úsek, ktorý začína pri jazere a ide okolo opustenej chaty Läger. V okolí jazera sú tabuľky so zákazom nocovania, preto ak plánujete bivakovať, vyberte si radšej spot vyššie, na jednom z týchto bodov nájdete rovnú plochu a útulničku, v ktorej sme núdzovo prespali.

Lauterbrunnen

Na záver nás čaká ešte epické mestečko Lauterbrunnen, kde sa pokocháme vodopádmi v centre mesta, Staubach Falls. Pohodlne zaparkujete na centrálnom parkovisku pred mestom. Ak máte čas, určite sa vyberte vláčikom aj do dediniek MurrenWengen. Ak hľadáte najlepší spot na fotenie v Lauterbrunnen, odporúčam toto miesto. Mali sme v pláne navštíviť aj roklinu Trummelbach, ale psík mal vstup zakázaný.

Brienzsee

Ak by som plánovala ďalší výlet do Švajčiarska, ubytovala by som sa v okolí Interlaken, odkiaľ by som robila denné tripy autom, vlakom, alebo úplne najlepšie, na bajku. Brienzsee je jazero nádhernej farby, ktoré lemujú idylické mestečká, ako napríklad Iseltwald. Ak máte dosť času, určite sa vyberte na koláčik do lokálnej pekárne, výrobky miestnych sú perfektné a zaplatíte za ne rovnako, ako v pekárni na Slovensku. 🙂

TIP na záver:

Po ceste domov sme si spravili zastávku v rakúskom horskom parku Zillertal, ktoré je presne na pol ceste medzi Slovenskom a Švajčiarskom. Vybrali sme sa na túru k horskej chate Olpererhutte, pri ktorej nájdete aj známy Instaspot, visutý mostík s výhľadom na vodnú nádrž Schlegeispeicher. Zachytiť výhľad z mostíka sa nám síce nepodarilo, nižšie sa ale rozplynula hmla a podarilo sa aspoň pár pekných fotiek. Zillertal odporúčam aj na víkendový trip, nájdete tu naozaj veľa zaujímavých túr, zaistené ferraty a lyžiarske strediská, o tom však už v ďalšom článku. 🙂

Švajčiarsko, podobne ako Taliansko, nie je krajinou na jedno pozretie. Narozdiel od Dolomitov je však oveľa komerčnejšie, preto nečakajte žiadnu divočinu a nespútanú prírodu bez davov turistov.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close