Aj vás lákajú jesenné farby a prázdne parkoviská? Vyberte sa spolu s nami na menej známe miesta a vychutnajte si čaro inverzií a predĺženej jesene. Pokochajte sa najpestrejšími farbami a užite si tie najkrajšie miesta bez davov turistov.
Pieniny a jesenné inverzie
Do Pienin sme sa vybrali s kempervanom popludní po práci. Zaparkovali sme na mieste zvanom Lesnícke sedlo, ktoré sa nachádza na východnom okraji Pienin neďaleko obce Veľký Lipník. Večer nás tam čakala takáto inverzia (viď fotky). Ráno sme si privstali a vybrali sme sa na Vysoký vrch (Šľachovky), pokochať sa východom slnka. Po raňajkách na parkovisku pri bufete náš výlet pokračoval v obci Červený Kláštor, kde sme si užili prechádzku s výhľadom na populárny vrch Tri koruny. Pieniny nepochybne stoja za návštevu, namiesto splavu Dunajca sme stihli len krátku prechádzku k poľskej horskej chate Schronisko Tri koruny.
Hojdačka s výhľadom na Kráľovu hoľu
Viacerí ste sa ma pýtali, kde presne sa nachádza hojdačka s výhľadom na Kráľovu hoľu, a ako náročná je cesta, ktorá k nej vedie. Trasa začína priamo na parkovisku v Liptovskej Tepličke a nájdete ju TU. Prechádzka k nej je naozaj nenáročná a zvládnu ju všetky vekové kategórie. Počas výletu určite nevynechajte prehliadku unikátnych zemiakových pivníc v Liptovskej Tepličke, prezývané sú aj slovenský Hobbiton, zistíte, prečo. 🙂
Hľadáte tipy na zimné výlety? Prečítajte si, ku ktorým horským chatám sa vybrať.
Tip: Fatbikeom na Kráľovu hoľu
Stále nemáte dosť? Vypožičajte si v neďalekom Šumiaci elektrobicykle a vyrazte na Kráľovu hoľu. Po ceste sa môžete občerstviť na Chate pod Kráľovou hoľou, kde vás privítajú aj so psíkom. Požičovňa fatbikov sa nachádza v horehronskej dedine Šumiac, odkiaľ začína aj cyklochodník. Trasa zo Šumiaca na hoľu prekonáva prevýšenie 1000m a je dlhá 8km. Rovnakou trasou sa vrátite naspäť do dediny Šumiac. Celý výlet v miernom tempe trvá približne 4 hodiny s prestávkami.
Súľovské skaly a Šarkania diera
Jesenný Súľov je pre fotografov ,,must“, a tak sme sa aj my vybrali omrknúť jesenné farby našich masívnych skál. Cestička z autokempu Súľov je nenáročná a plná výhľadov. Po ceste si nenechajte ujsť výstup do Šarkanej diery, pozor však na rebríkoch, na jeseň je cesta klzká a zablatená, a pokiaľ váš psík nie je rovnaký kaskadér ako Jonny, cestu po rebríku mu neodporúčam. Po návšteve Súľovského hradu sa presuňte ďalej a pokochajte sa Manínskou tiesňavou alebo sa vyberte hľadať menej známy Zbyňovský Budzogáň za Rajeckými Teplicami.
Stratená v Slovenskom raji
Jedna z mojich najobľúbenejších prechádzok v Slovenskom raji je práve táto, zo Stratenskej Píly. V lete si tu môžete prenajať kajak alebo paddleboard a prepádlovať z neďalekých Dediniek po Palcmanskej Maši a naspäť. Jesennou alternatívou bez paddleboardu je prechádzka po kopci zo Stratenej k Palcmanskej Maši. Ďalšou krásnou zastávkou je Gačovská skala s úžasným výhľadom na celú Palcmanskú Mašu. Určite nevynechajte rokliny Slovenského raja, ktoré sa na jeseň pýšia bohatými vodopádmi v plnej kráse. Ak cestujete so psíkom, prejdite sa aspoň k Tomášovskému výhľadu.
Tip: Túra na Havraniu skalu
Stratená je východiskom jednej z najatraktívnejších peších túr južnej časti Slovenského raja, na Havraniu Skalu. Havrania skala je jeden z najvyšších vrchov Slovenského raja, z ktorého nie je núdza o krásne výhľady. V okolí skaly sa nachádzajú aj menšie jaskynné systémy a Občasný prameň, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z tohto prameňa totiž vyviera na povrch len v určitom čase. K prameňu vedie zelený chodník z obce Stratená a žltý chodník z oblasti Veľké a Malé Zajfy. Z Havranej Skaly sa späť do Stratenej dostanete po žltej turistickej značke cez Stratenský kaňon. Celková dĺžka túry je približne 3-4 hodiny, podľa ročného obdobia.
Zamagurie a Belianske Tatry
Jeseň by nebola úplná bez návštevy nádherného Zamaguria. Oblasť za Tatrami skrýva fotogenické poklady. Po ceste z Tatranskej Lomnice si spravte prvú zastávku v Ždiari. Či už sa vyberiete do Bachledky na prechádzku po chodníku v korunách stromoch, alebo sa len zastavíte na parkovisku pri Strednici, či Antošovskom vrchu, výhľady vás chytia za srdce. Ďalšou zastávkou je Tatranská Javorina, ikonický kostolík sa vyníma v každom ročnom období, na jeseň je však táto scénka naozaj moja srdcovka. Poslednou zastávkou tohto tripu je obec Osturňa a zlatá hodinka s výhľadom na Vysoké Tatry.
Tip na záver:
Štrbské Pleso je najpopulárnejším turistickým miestom, zažili ste ho však už v novembri? Hladina plesa a okolité štíty žiaria tými najkrajšími farbami. Veď presvedčte sa sami.
Chcete vidieť viac? Nezabudnite ma sledovať na mojom Instagrame.