Horské chaty so psom: Nízke a Západné Tatry

Útulňa Andrejcová

Plánujete výlet so psíkom a chceli by ste prespať na horách? Zistite, na ktoré horské chaty sa môžete vybrať s domácimi zvieratami.

Túžite zažiť krásny západ alebo východ slnka z horskej chaty? V zime je náročné naplánovať si výstup aj zostup v ten istý deň a počas svetla. Nocľah na chate je preto ideálnym spôsobom, ako si užiť zimnú turistiku v objatí hôr. Na ktorých horských chatách vás ubytujú aj so psíkom?

Nízke Tatry

Na hrebeni Nízkych Tatier nájdete hneď niekoľko horských chát a nocľahární. Nižšie položené horské ubytovne sú skvelým východiskom na ľahšie túry v dolinách a ideálne pre väčšie skupiny.

Chata pod Ďumbierom

Najznámejšou chatou v Nízkych Tatrách je Chata M. R. Štefánika, prezývaná aj ako Štefánička. Je útočiskom turistov, ktorí prechádzajú po hrebeni Nízkych Tatier a v zime populárnou zastávkou pre skialpinistov. Bohužiaľ, po sťažnostiach hostí museli chatári zakázať ubytovanie so psíkom, vedľa chaty je však dreváreň, tzv. útulňa, v ktorej môžete prespať aj s domácim miláčikom. Cena je 8 € na noc a potrebujete si priniesť vlastnú karimatku a spacák. Psík smie vojsť do predsiene chaty, do reštaurácie však nesmie.

Kamenná chata

Žiaľ, ani na horskej chate na Chopku vám nedovolia prespať so psíkom. Cez deň je psík na Kamienke vítaný a smie aj do jedálne, kvôli rozlohe chaty však nie je nocľah s domácimi zvieratami povolený. Rovnako nie je možné prespať so psíkom ani vo vedľajšom hoteli Rotunda.

Chata Kosodrevina

Horská ubytovňa sa nachádza priamo na svahu lyžiarskeho strediska Jasná a umožňuje aj ubytovanie so psíkom. Platí sa jednorazovo 7 €, chata je ideálnym východiskom na turistiku po hrebeni Nízkych Tatier. V zimných mesiacoch buďte opatrní, preplnená zjazdovka nemusí byť po chuti každému psíkovi. Navyše, v blízkosti chaty je freeridová zóna a svahy vhodné pre pokročilejších lyžiarov.

Chata pod Kráľovou hoľou

Dog friendly je aj útočisko pod Kráľovou hoľou, krásna zrekonštruovaná chatka ponúka ubytovanie so psíkom bezplatne. Havko je vítaný v priestoroch chaty, aj v jedálni. Horská ubytovňa je ideálnym východiskom na skitúru na Kráľovu hoľu alebo prechod zo Šumiaca do Telgártu.

Útulne Andrejcová a Ďurková

Z útulní spomeniem len tie, na ktorých vás obslúžia chatári. Psík môže prespať na útulni Andrejcová, pokiaľ to iným ubytovaným nevadí. V lete behá po útulni domáca mačka, ktorá sa však psíkov nebojí a odháňa pažravé myšky. Na útulni Ďurková pod Chabencom smie psík prespať len v chodbe, nie v nocľahárni, na Ramži a Beňuške sme zatiaľ so psíkom nespali, pokiaľ je však psík vychovaný a rešpektujete pravidlá, nemá vám ho kto zakázať.

Chata Trangoška, Magurka, Jarabatá a Opalisko

Všetky štyri turistické ubytovne sa nachádzajú pod pohorím a sú dog friendly. Chata Trangoška leží na južnej strane lyžiarskeho strediska Jasná a za psíka účtuje jednorazový poplatok 9 €, zvieratko je potrebné nahlásiť pri rezervácii. Na chate Jarabatá u Čika spí psík bez poplatku, majiteľ má tiež psa, ktorý je vraj priateľský. Táto chata je ideálnym východiskom na túru na Čertovicu. Chata Magurka účtuje za psíka 5 € na noc, z chaty si môžete vyjsť na Chabenec a ďalej po hrebeni prejsť až k Derešom. Chata Opalisko je tiež dog friendly, menšie psíky môžu prespať bez poplatku, chata je skvelým východiskom na túru na populárnu Poludnicu alebo ďalej až na výhľadový kopec Krakova hoľa.

Západné Tatry

Pohorie sa pýši technicky náročnými úsekmi a v zime hojne poprášenými žľabmi. Ešte predtým, ako sa vyberiete na výlet do mojich najobľúbenejších Tatier, zvážte náročnosť túry a zhodnoťte kondíciu vášho psíka. Výstup na Klin zvládnu aj šikovné labky, prechod cez Tri kopy však nie je pre psíka vhodný. V zime si overte, ktoré chodníky sú oficiálne otvorené a sledujte predpoveď počasia.

Nezabudnite, že od roku 1.1.2024 platia v TANAPe nové pravidlá pri pohybe so so psíkom.
Žiarska chata

Obľúbená horská chata je skvelým východiskom na letnú turistiku, ale ubytovať sa môžete len bez psíka. Výstupy v okolí chaty sú pre labkáčov technicky náročné, neodporúčam prechod cez Tri kopy, ani reťazové úseky po ceste na Ostrý Roháč. Vyberte sa so psíkom radšej do sedla Plačlivé alebo na Baranec. V zime je ideálna ľahká skitúra k Žiarskej chate, skúsenejší s lavínovou výbavou si predĺžia túru až do Žiarskeho sedla.

Kam sa vybrať na prvé túry na lyžiach? Prečítajte si.
Chata Zverovka

Je jedinou horskou chatou v Západných Tatrách, na ktorej je možné ubytovať sa so psom. Poplatok je 2,50 € na deň, psík však nesmie do reštaurácie. Z chaty sa môžete vybrať po asfaltovej ceste k Ťatliakovej chate.

Ťatliakova chata a Chata pod Náružím

Na Ťatliakovej chate sa môžete zastaviť na čajík, so psíkom vás však neubytujú. Navyše, Ťatliačka je v prevádzke len počas letných mesiacov. Aj na chate Červenec je zákaz vstupu s domácimi zvieratami. Chata je otvorená len počas víkendov a stravovanie nie je zabezpečené. Jedlo si môžete pripraviť z vlastných zásob v kuchyni s varičom.

Horské chaty v Nízkych Tatrách Ubytovanie so psíkom Poplatok za psíka 
Chata M.R. Štefánika pod Ďumbierom ❌  
Chata Kosodrevina ✔️ 7€ na celý pobyt 
Kamenná chata pod Chopkom ❌  
Chata pod Kráľovou hoľou ✔️ bezplatne 
Chata Jarabatá u Čika ✔️ bezplatne 
Chata Magurka ✔️ 5€/noc 
Chata Trangoška ✔️  9€ na celý pobyt 
Chata Opalisko ✔️ bezplatne 
Útulňa Ďurková pod Chabencom ❌  
Útulňa Andrejcová  ✔️ bezplatne  
Horské chaty v Západných Tatrách Ubytovanie so psíkom Poplatok za psíka 
Žiarska chata ❌  
Chata Zverovka ✔️ 2,50€/noc 
Ťatliakova chata ❌  
Chata pod Náružím ❌  

Dog friendly hotely:

Pokiaľ túžite stráviť horskú dovolenku so psíkom v pohodlí hotela, mám pre vás pár tipov aj na dog friendly hotelový pobyt. Pod Chopkom vás so psíkom ubytujú v Hoteli Ski priamo na Záhradkách, v Grand Hoteli Jasná pri Bielej púti alebo v Hoteli Srdiečko na južnej strane zjazdovky. Srdiečko je východiskom na túru na Chopok a susedný vrchol Ďumbier. Ak chcete cez deň objavovať Nízke Tatry a v noci si užívať pohodlie hotela, bude pre vás ideálnou voľbou.

V Západných Tatrách vás so psíkom ubytuje Penzión Baranec v chate Tina za poplatok 10 € na noc. Vedľajšia Chata Baranec nepovoľuje pobyt so psíkom.

V neposlednom rade sa uistite, že ste vybrali adekvátnu aktivitu pre vás, aj vášho psíka. Vynechajte náročné reťazové úseky a preplnené zjazdovky, pre psíka sú nebezpečné. Počas skitúry majte psíka pripnutého o postroj a dbajte aj na vhodné ošatenie. Rešpektujte pravidlá národného parku a majte po ruke vrecká, aby sme si naďalej mohli užívať výlety so psíkmi. 🙂

Zaujal vás článok? Prihláste sa na odber a čítajte ďalšie moje články.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close