Tipy na zimné túry k tatranským chatám

V lete sa Vysoké Tatry a horské chaty tešili až trojnásobne vyššiemu počtu návštevníkov ako pred covid krízou, preto je práve zima ideálnym obdobím, kedy si hory skutočne užijete bez dlhých zástupov a možno aj sami pre seba. Nezabúdajte, že sezónna uzávera hlavných turistických chodníkov je od 1. novembra do 15. júna.

Kam sa teda mimo sezóny v Tatrách vybrať?

Térynka, Zbojka alebo Zámka

Túry k horským chatám sú dostupné aj počas zimnej uzávery. Neobslúžia vás jedine na Chate pod Rysmi, ku ktorej vedie chodník oficiálne otvorený len v letnej sezóne, od 15.júna do 31.októbra. Térynka sa nachádza vo výške 2 015 m n.m. a je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách..

Za priaznivého počasia bude najväčším pôžitkom oddych na lavičke, pri popíjaní skvelého „chatárskeho čaju“ a sledovaní nočnej oblohy. Po východe slnka sa v susedstve chaty pokochajte pohľadom na Spišské plesá, ktoré už na jeseň zamŕzajú. Počas túry sa dá občerstviť na Zámkovského alebo Rainerovej chate, ktoré sú spolu so Zbojníckou chatou otvorené celoročne.

Ktoré miesta v Tatrách sú ideálne na prvé ski túry? Prečítajte si v predchádzajúcom článku.

Chata pod Ďumbierom

Vyberte sa na Ďumbier a po ceste sa zastavte na čaj na Štefáničke. Najznámejšou chatou v tejto oblasti je pravdepodobne Chata M. R. Štefánika, prezývaná aj Chata pod Ďumbierom alebo Chata hrdinov SNP (1 740 m n.m.) Je útočiskom turistov, ktorí prechádzajú po hrebeni Nízkych Tatier a v zime je populárnou zastávkou skialpinistov.

Vyberte sa po zelenej značke z parkoviska vedľa Chaty Trangoška, po ceste si môžete obzrieť aj peknučkú Chatu Zázvor v škandinávskom štýle. Z Trangošky to na Štefáničku potrvá približne 2 hodiny, chata je otvorená celoročne.

Chomkova stodola a útulňa Andrejcová

Od Štefáničky sa nepresunieme ďaleko. Telgárt sa posledný rok teší veľkej obľube, a to nielen v lete. Z Telgártu sa môžete vybrať hneď na 2 krásne túry, buď na majestátnu Kráľovu hoľu a navštíviť po ceste novootvorenú Chatu pod Kráľovkou, alebo sa vydať smerom na čarovnú útulňu Andrejcovú. Ak sa však vyberiete len na ľahkú prechádzku, odporúčame po ceste sa zastaviť pri Chomkovej stodole. Je to malebná krásna stavba, v ktorej vás síce nikto neobslúži, ale užijete si z nej ten najkrajší výhľad na Kráľovu hoľu a okolité kopce.

Chata Plesnivec

Nemôžem vynechať moju obľúbenú tatranskú horskú chatu v Belianskych Tatrách. V zime si k Chate Plesnivec spravíte nenáročnú prechádzku, treba však prísť cez víkend, chata je od 1.novembra otvorená len počas víkendov a sviatkov. Ak chcete vyskúšať nenáročnú turistiku na lyžiach, práve táto trasa je ideálnou túrou pre začiatočníkov.

Skalnatá chata

Príjemná túra po otvorenej tatranskej magistrále vás zavedie z Hrebienka k Skalnatej chate. Túra je ideálna aj pre skialpinistov začiatočníkov, navyše si po ceste dole za odmenu užijete upravenú zjazdovku v Tatranskej Lomnici. Chata je prerobená a dá sa v nej pohodlne v teple prenocovať. Východ slnka z tejto chaty je jeden z najkrajších vo Vysokých Tatrách.

Všetky tieto túry dobre poznáš a chceš objaviť nové miesta?
Sleduj ma na Instagrame a získaj ďalšie tipy na túry v Tatrách.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close