Kanadský Banff a 10 najfotogenickejších miest v zime

Aj vy sa chystáte navštíviť krajinu javorového listu a užiť si rozprávkovú zimu? Prečítajte si, ktoré miesta by rozhodne nemali chýbať vo vašom itinerári.

Kanada bola mojím snom už odkedy som sa vrátila z Ameriky. Po roku strávenom na Novom Zélande som sa rozhodla vrátiť na americký kontinent a prejsť si aj severnú časť západného pobrežia. Začala som v národnom parku Banff. Toto miesto je známe najmä vďaka kanadským horám Rockies, ktoré môžu konkurovať aj našim Tatrám. Veď posúďte sami, vybrala som 10 najfotogenickejších miest, ktoré ma v Banffe úplne očarili.

Moraine Lake

Ikonické jazero, ktoré pozná snáď každý. Nesklamem vás, naživo je ešte krajšie. K jazeru som sa vybrala párkrát v lete, ale najviac ma očarilo v zime, počas východu slnka. Z Banffu sa sem pohodlne dostanete aj autobusom, do októbra premáva aj v skorých ranných hodinách. Na jeseň si nenechajte ujsť túru z Moraine Lake do Larch Valley a užite si prechod jesennou alejou oranžových borovíc. Cez zimu je chodník opäť uzavretý.

Vermilion Lakes

Jazerá sú ľahko dostupné z mesta Banff a ideálne na zimné prechádzky. Nachádzajú sa len zopár minút chôdze z mesta, aj preto sú medzi turistami veľmi populárne. Jazerá sú však dostatočne veľké na to, aby ste si našli miesto na skvelý záber.

Two Jack Lake and Minnewanka Lake

Skvelé miesto na pozorovanie krásy štítu Rundle, ktorý má tvar ohnutého dvojcípu. Mt Rundle by som prirovanala k nášmu Kriváňu, je symbolom národného parku. Jazero sa nachádza neďaleko ďalšieho, rozlohou väčšieho jazera Minnewanka. Na brehu stojí chatka a mólo, ktoré sa pekne vynímajú na zimných záberoch s pozadím zamrznutého jazera. Na toto miesto si treba rezervovať viac času a tiež miesta na memory karte vo fotoaparáte. Ideálne je na zimné korčuľovanie alebo letné kempovanie.

Lake Louise

Ako z pohľadnice… Miesto dostupné v lete aj v zime je jedným z kanadských “must see.” Ak chcete vidieť viac ako len breh zaplnený stovkami turistov, odporúčam prenajať si kanoe, alebo skúsiť jednu z mnohých turistických trás. Nájdu sa tu ľahké a nenáročné chodníčky, ale aj treky určené pre skúsenejších plné panoramatických výhľadov. Mojou obľúbenou túrou s východiskom v Lake Louise je Devil´s Thumb, ale nádhernými výhľadmi sa odvďačí aj Plain of the Six Glaciers, alebo dlhšia túra k Paradise Valley.

Peyto Lake

Jazero alebo vlk? Keď sa pozriete bližšie, jazero na obrázku pripomína vlčiu hlavu. Peyto Lake je ďalším z top miest, ktoré by ste v západnej Kanade mali navštíviť. V lete sa teší obrovskej popularite najmä vďaka jeho tyrkysovej farbe, rovnako je však dych berúce aj v zime, obklopené zasneženými vrchmi. Navyše, v zime aspoň nehrozí, že parkovacie miesta budú plné už od skorého rána. Z Banffu vás čaká približne hodina jazdy autom.

Bow Lake

Rozloha tohto jazera garantuje dobrý záber, nech sa postavíte z akéhokoľvek uhla. Jazero sa nachádza asi hodinu a pol od mestečka Banff na ceste ku ľadovcu Athabasca, ktorý je súčasťou susedného národného parku a ktorého návšteva je taktiež veľmi populárnou atrakciou. Cesta medzi národnými parkmi je v lete veľmi frekventovaná a jazero Bow Lake je preto obľúbené miesto nielen pre turistov, ale i miestnych na zimný oddych.

Emerald Lake

Miesto s výstižným názvom – slovo emerald znamená v preklade z angličtiny smaragd. Jazero má v lete skutočne smaragdovozelenú farbu, v ktorej sa odrážajú okolité vrchy. V lete aj v zime si tu môžete dopriať kávu či obed pri ohni v chatke, ktorá bola postavená pred niekoľkými stovkami rokov priamo na brehu jazera. Zaujímavé je, že aj napriek tomu, že sa jazero nachádza len hodinu a pol od mesta Banff, geograficky už patrí do iného štátu, a to do Britskej Kolumbie.

The Three Sisters

Tri sestry sa premieňajú na šesť krások, keď sa zrkadlia v jazerách okolo mestečka Canmore, na hranici národného parku Banff. Nájsť ideálne miesto na fotografovanie nie je také jednoduché, ja som sa však riadila pokynmi z blogov fotografov a odporúčaním zísť z diaľnice Higway 1 na parkovisko pri tzv. Policeman Creek pri psom parku. Cesta k skvelému záberu vedie cez koľajnice, dávajte si však pozor, za prekročenie koľajníc môžete v Kanade dostať mastnú pokutu, preto hlavne opatrne a dvakrát sa pozrite naokolo. 🙂

Mt. Norquay

Rovnomenné lyžiarske stredisko je najbližšou zjazdovkou pre obyvateľov Banffu. Rezort je vzdialený len 8 kilometrov od centra mesta a okrem kvalitnej lyžovačky si užijete aj výhľad na celé mesto a okolité vrchy. K vyhliadke na vrch Rundle a mesto Banff sa dostanete za 10 minút autom. V zime je toto miesto turistami zabudnuté, preto ho odporúčam navštíviť najmä pred západom slnka, kedy sú už turisti na večeri, alebo chystajú lyže na ďalší deň.

Johnson Canyon

Toto miesto má niekoľko fotografických spotov, najmä horné vodopády, dolné vodopády a tzv. skalu v tvare podkovy, ktorá sa nachádza v rokline len pár metrov od horných vodopádov. Vodopády sú dostupné od mestečka Banff polhodinovou nenáročnou túrou, aj preto je toto miesto v lete preplnené turistami. V zime je Johnson Canyon rovnako očarujúci, najmä vďaka cencúľom a zamrznutým vodopádom. Odporúčam sa sem vybrať v kvalitnej protišmykovej obuvi. V najchladnejších mesiacoch si nezabudnite aj retiazky.

Banff ponúka atrakcie a panoramatické výhľady na každom rohu. Samotný národný park Banff má menšiu rozlohu ako susedný Jasper, je však populárnejší a dostupnejší aj pre tých, ktorí nemajú čas na niekoľkodňové túry. Za obľúbenosť vďačí aj dostatku hotelov a nočnej zábavy. Určite sa ho oplatí navštíviť aspoň raz za život, a to najmä vášnivým fotografom a milovníkom horskej turistiky a lyžovania.

Zaujíma vás viac o živote a práci v Kanade? Prihláste sa na odber mojich článkov a sledujte ma na mojom Instagrame.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close