Ski túry v Tatrách pre začiatočníkov

Aj tento rok sa ski túry budú tešiť veľkej obľube, nepochybne hlavne kvôli (zatiaľ) uzavretým lyžiarskym strediskám. Pre tých z vás, ktorí máte obavy z turistiky na lyžiach som pripravila zoznam niekoľkých miest, kde sa nebudú báť ani začiatočníci.

Ktoré miesta v Tatrách sú ideálne na prvé pokusy?

Prvé výstupy na lyžiach môžeš skúsiť aj na oficiálnych chodníčkoch tatranského národného parku. Nezabúdaj, že prednosť majú chodci a drž sa vždy na pravej strane chodníka. Predtým, ako sa vyberieš do prírodného „ski parku“, skontroluj si podmienky a zisti, či je na chodníkoch dostatok snehu.

Sliezsky dom

Výstup je naozaj nenáročnou prechádzkou pre začiatočníkov. Ide o zážitkovú skitúru, ktorá potrvá približne 2 hodiny a z Tatranskej Polianky ťa privedie k horskému hotelu Sliezsky dom. Tu si môžeš aj počas lockdownu vychutnať ,,okienkovú“ kapustnicu a spustiť sa naspäť do dediny. Ak ti však nestačí, po magistrále sa môžeš vybrať ďalej až na hlavný uzol turistických trás – Hrebienok.

Popradské pleso

Ideálne prevýšenie pre začiatočníkov, ktorí si chcú zamakať a skúsiť nový šport. Zo zastávky ŽST Popradské pleso ťa čaká nenáročná ,,lyžiarska prechádzka“ k samotnému plesu. Ak dostaneš chuť vyliezť si ešte vyššie aj bez lyží, turistický chodník k sedlu pod Ostrvou je otvorený aj v zimnej sezóne.

Chata pri Zelenom plese

Túra, ktorá dokáže potrápiť aj menej pokročilých lyžiarov, vedie k jednému z najkrajších tatranských plies. Z autobusovej zastávky Biela voda ťa čaká prevýšenie 640 metrov a trojhodinové stúpanie, ale za odmenu získaš skvelé výhľady na tatranské štíty.

Chata Plesnivec

Ďalšia ľahká „tatranská zážitková” vychádzka v Belianskych Tatrách začína z obce Tatranská Kotlina. Ak sa plánuješ osviežiť na Chate Plesnivec, nezabúdaj, že chata je otvorená len počas sviatkov a víkendov. Výstup ku chate potrvá približne do dvoch hodín po žltej cyklistickej značke.

Prečítajte si aj tipy na túry k horským chatám v Tatrách.
Žiarska chata v Západných Tatrách

Skitúra vhodná pre začiatočníkov začína na parkovisku v Žiarskej doline. Túra k Žiarskej chate potrvá približne hodinu, po rovnakej ceste sa dá zlyžovať aj naspäť dole k parkovisku. Pokročilí lyžiari sa môžu vybrať do Žiarskeho sedla po modrej značke. Nezabudni, že sa nachádzame v lavínovom teréne.

Aj Západné Tatry majú v ponuke ľahšie zjazdy zo strediska Roháče Spálená. Ak sa ešte necítiš na zjazdy vo voľnej prírode, bude ideálne vybrať si jednu z týchto trás.

Ski Fitness na zjazdovkách

Ak sa necítiš pohodlne na úzkych trasách a nevyhovujú ti tatranské chodníčky, najjednoduchšie bude pre teba začať s prvými skitúrami v lyžiarskych strediskách. Vždy sa presvedč na oficiálnej stránke strediska o prístupnosti pre skialpinistov. Každé lyžiarske stredisko má vyhradené hodiny, v ktorých je dovolené pohybovať sa po zjadzovke.

Tatranská Lomnica – Štart – Čučoriedky

Nenáročný výstup po upravenej zjazdovke začíname priamo v lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica. Stúpanie začína až pri prvej stanici lanovky Štart. Túra potrvá približne 2 hodiny. Ak máš dostatok síl, na dosah je aj Skalnaté pleso, z lyžiarskeho strediska je to však prevýšenie vyše 900 metrov, takže celkom výdatná skitúra. 🙂


POZOR: Skialpinizmus je na zjazdovke v Tatranskej Lomnici povolený až od 13:00.

Štrbské Pleso – Solisko

Výstup začína za skokanským mostíkom. Čaká nás približne dvojhodinová túra s pohodlným zjazdom po upravenej zjazdovke lyžiarskeho strediska. Občerstviť sa môžeš po výstupe na Chate pod Soliskom, zároveň ťa tam čakajú krásne výhľady na okolité štíty. Predsa len chutia lepšie, keď sú zaslúžené, že?

Ďalšie upravené zjazdovky, ktoré sú dostupné aj pre skialpinistov nájdeš aj v Nízkych Tatrách. Z tých, ktoré som absolvovala, odporúčam pre začiatočníkov jednoduché zjazdy v Jasnej.

Lúčky – Vyhliadka

Obe trasy vedú až k Chopku, z Lúčok sa však na začiatok pokúsime vybrať na Vyhliadku, trasa je dlhá približne 4 km a vedie upravenou zjazdovkou, takže sa opäť nie je čoho báť. Kvalita snehu by mala byť tiež dostatočná a ak máš dosť síl, môžeš pokračovať ďalej až na Rovnú hoľu.

Pred tým, než začneš, pár rád na záver:

  • Pri začiatkoch sa ti určite zíde parťák, skús nájsť niekoho, kto má viac skúseností, alebo začni pohodlne na zjazdovkách. Nie je hanba opýtať sa v rentaloch na výbavu a overiť si, že naozaj vieš, ako tvoje viazanie funguje.
  • Všetko má svoju postupnosť, pri lyžiarskych túrach treba dbať na bezpečnosť, určite preto sleduj lavínové výstrahy a vyhýbaj sa lavínovému terénu.
  • Nezabúdaj na základné pravidlá, jedným z nich je aj pravidlo, že turisti majú prednosť na chodníkoch.
  • Pri prechode po zjazdovke sa vždy drž na pravej strane svahu. Funguje to podobne ako pri cestnej premávke.
  • A čo si určite nezabudni zbaliť? Viac vrstiev, softshellku na seba, páperku do batohu, a helmu!

Zaujíma ťa, ako sa správne obliecť na skitúru? Prihlás sa na odber mojich článkov alebo ma sleduj na mojom Instagrame.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close