Zimné Dolomity s karavanom

Talianske Dolomity sú v zime vysneným cieľom každého krajinkára, lyžiara a cestovateľa. Mýlim sa? Konečne sme sa rozhodli prebádať túto oblasť gigantických hôr a serpentín v zimnom období. Za 4 dni sme toho stihli naozaj málo, tu je aspoň zopár tipov na zimnú dovolenku v Dolomitoch so psíkom v karavane.

Zimné cesty v Dolomitoch

Pri plánovaní zimného roadtripu v horách berte do úvahy hneď niekoľko faktorov. Okrem úžasných výhľadov myslite na zľadovateľé cesty a obmedzenia. Síce je v Dolomitoch povinné mať zimné pneumatiky, v serpentínach si dajte extra pozor. Tento výlet rozhodne neodporúčam neskúseným šoférom, a to nielen s karavanom, ale ani s osobným autom. Počas nášho výletu sme zažili poriadnu snehovú kalamitu, a musím potvrdiť, že Taliani odhŕňajú cesty bleskovou rýchlosťou a o dopravu sa starajú ukážkovo.

Kempy v zime

Ďalším prekvapením sú kempy. V zime je totiž situácia úplne odlišná ako v lete. Vo väčšine otvorených kempov je podmienka zostať minimálne 3 noci. Ak sa nechcete počas výletu presúvať a potrebujete mať k dispozícii všetky vymoženosti ako vodu, elektrinu, prípadne aj wellness, je to pre vás ideálna možnosť. Ak si však s karavanom užívate práve flexibilitu, môže vám to výlet zbytočne skomplikovať. Nehovoriac o cene, niektoré kempy vás vyjdú až 50€ na noc. A to je cena len za jednu osobu! Vaša dovolenka sa tak rýchlo predraží a výsledná suma bude pripomínať luxusný pobyt. My sme sa preto pri našom výlete rozhodli vyhnúť kempom. Všetky potreby sme mali v prívese – kuchynku, sprchu, WC, kúrenie a energiu sme dobíjali cez solárny panel.

Zima v karavane

Zopár vecí, na ktoré by ste mali myslieť pri plánovaní výletu s karavanom v zime:

  • počasie v horách je nevyspytateľné, nespoliehajte sa len na zimné pneumatiky, ak aj máte 4×4, pribaľte si pre istotu snežné reťaze
  • vonku mrzne, takže si nebudete môcť rozložiť kempingové stoličky pred karavanom, priestor budete mať obmedzený
  • dajte si pozor na stav batérie a dobíjanie, nechcete predsa uviaznuť v aute bez kúrenia
  • ak si karavan požičiavate, overte si vopred všetky funkcie, spýtajte sa na ohrievanie vody, či sa nemôže stať, že vám voda zamrzne v hadičkách a upchá sa tak odtok
  • neplánujte zbytočne veľa zastávok a nepresúvajte sa s karavanom každý deň, Dolomity sú v zime preplnené, nemusí sa vám ujsť parkovanie
  • narozdiel od Švajčiarska a Rakúska sú priesmyky v zimných Dolomitoch otvorené (pre istotu si skontrolujte info pred výletom)
  • prechod priesmykov si vyžadaje viac času ako v lete, počítajte s tým

Naplánujte si letný výlet s kempervanom v Dolomitoch

Itinerár na 4 dni:

Ak máte obmedzený čas a chcete si tento výlet užiť, sústreďte sa na jednu konkrétnu oblasť v Dolomitoch. My sme si počas nášho výletu vybrali okolie Tre Cime, ktoré je tak epické a rozsiahle, že by sme tu pokojne strávili aj 8 nocí. Vyberte si podľa aktivít, ktoré vás lákajú. Ak chcete lyžovať a nebaví vás zimná turistika, vyberte sa radšej napríklad do Canazei. Ak si chcete užiť výlet so psíkom, vyberte si radšej pešiu turistiku a ľahší skitouring v okolí jazier a dolín.

Lago di Misurina

Po 6-tich hodinách jazdy sme sa s naším karavanom „ubytovali“ na parkovisku pre kempervany neďaleko populárneho jazera Lago di Misurina. Parkovisko pre karavany nájdete TU. Parkovanie je v zime zadarmo, platí však pravidlo, kto prvý príde, ten berie, takže v hlavnej sezóne určite zaparkujte skoro ráno, alebo až večer. Na tabuli sa síce píše, že maximálna dĺžka státia je 48 hodín, my sme tu však ostali 4 noci. Nechcelo sa nám hľadať nové parkovanie a nikto s nami nemal žiadny problém.. (Ak by sme v budúcnosti dostali pokutu, dodatočne to sem doplním) 😀

Jazero je od parkoviska vzdialené cca 5 minút chôdze. Pri brehu nájdete potraviny, reštaurácie, kaviarne a obchody s oblečením. Jazero je v zime zamrznuté, určite si však dajte pozor a neprechádzajte sa po ňom, všade sú tabule, ktoré varujú pred tenkým ľadom. Lago di Misurina je psíčkarským rajom, bohužiaľ, väčšina turistov nie je zvyknutá po psíkoch upratať a bolo to tu naozaj vidno.

Rifugio Auronzo & Tre Cime

Cesta z parkoviska k horskej chate Rifugio Aurozno je v zime pre autá uzavretá. Narozdiel od leta teda neplatíte žiadne vstupné. Asfaltka slúži pre sánkarov, snežné skútre, peších turistov a lyžiarov, ktorých je tu veľa. Ak sa chystáte vyraziť z parkoviska pri Lago di Misurina, vyberte sa trasou popri lyžiarskom stredisku okolo jazera Antorno.

Skitúra k Rifugio Aurozno

Trasa od Lago di Misurina k chate Rifugio Auronzo je pomerne nenáročná. Prirovnala by som ju k skitúre k Sliezskemu domu. Čaká vás cesta dlhá 6 km, na ktorej zdoláte pohodových 600 výškových metrov. Pre ďalsie porovnanie, túra je kondične menej náročná ako výstup na Veľký Choč. 🙂

Po ceste stretnete množstvo sánkarov a snežných skútrov, ktorí turistov za poplatok vyvezú hore k chate. Počas našej túry bolo v okolí nedostatok snehu, preto sme sa vybrali po upravenej asfaltke. Za lepších podmienok by sme určite volili skratky, ktoré vedú cez les.

Horská chata je v zime otvorená len do 15:30. Asi vás neprekvapím, že sa v čase nášho výletu nekonal žiadny freeride okolo Tre Cime. Na zvyškovom snehu sme sa prešli k malému kostolíku, lyže sme si pripli k batohom a nakoniec sme sa rozhodli zlyžovať bezpečne po zratrakovanej asfaltke, po ktorej sme výstupali aj hore.

Ak vás láka výstup k Tre Cime z opačnej strany, túra začína v doline Val Fiscalina, z ktorej sa dostanete aj k známym jazerám Lago Superiore.

Passo Giau

V prvý deň sme sa spálili a prevetrali kondičku po vianočných sviatkoch, ďalší deň sme si preto chceli dať relax. Rozhodli sme sa prebrázdiť talianske serpentíny na Dacii Duster s 4×4 cez Passo Giau. Narozdiel od letných prázdnin boli parkoviská pri hore Ra Gusela poloprázdné. Prechod vianočnou Cortinou d’Ampezzo bol však oveľa náročnejší ako sme si mysleli. Mestečko je obľúbenou destináciou talianskych aj zahraničných turistov, a to hlavne počas sviatkov.

Na čo nezabudnúť? Ak ste nadšenými fotografmi, určite sa vyberte k Passo Giau v skorých ranných hodinách alebo aspoň 2 hodiny pred západom slnka. Masívne hory zablokujú posledné lúče slnka veľmi skoro. Ak teda chcete stihnúť zopár slnečných záberov, poponáhľajte sa. Zlatá hodinka v Dolomitoch je úplne šialená. Veď posú’ďte sami.

Lago Dobbiaco

Ako som spomínala vyššie, počas výletu sa nám vôbec nechcelo presúvať a posledný deň, ktorý vychádzal na Silvester, sme si užili len v okolí parkoviska. Vybrali sme sa na pizzu, ktorá nás aj s pivom a šalátom vyšla 25€. Tak trošku smiešna suma vzhľadom na to, že sme obedovali s výhľadom na Dolomity, no nie? 🙂

Zaujímavosť: Lago Dobbiaco narozdiel od Lago di Misurina a Antorno nebolo zamrznuté. Jeho hladina sa dokonale ligotala v žiari čerstvého snehu.

Lago di Landro

Po ceste naspäť sme sa si spravili ešte jednu zastávku, a to pri Lago di Landro. Jazero bolo obklopené bežkármi a psíkmi. Celý čas som si vravela, že sa mi nechce odísť a čoskoro sa sem opäť musim vrátiť. Dolomity sú destinácou na každoročný výlet. Verím, že som vás presvedčila.

Ak máte otázky k výletu, napíšte mi správu na Instagrame @jesikazakova 😊
Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close