DOMOlenka: Považie

DOMOlenka je seriál článkov a fotiek, v ktorom vám úkažem krásy Slovenska a čarovné miesta ideálne na 2 – 5 dní dovolenky. Články sú písané pre backpackerov, hikerov a psíčkarov, nájdete v nich tipy na lacné ubytovanie, parkoviská a chutné jedlo.

Itinerár na 2-3 dni:

Základom je nájsť miesto na kempovanie, resp. parkovanie. Súľov ponúka oficiálny autokemp pri penzióne Štefánik, kempervan však môžete mimo sezóny zaparkovať aj na parkovisku pri Kolibe pod Skalami. Ak hľadáte dobrú reštauráciu, odporúčam zastaviť sa až v Považskej Bystrici, konkrétne v PB Restaurant, kde varia vynikajúco.

Jesenná DOMOlenka v Banskej Štiavnici: kde zaparkovať kempervan?

Čo sa oplatí vidieť?

Súľovské skaly a Šarkania diera

Jesenný Súľov je pre fotografov ,,must“, a tak sme sa aj my vybrali omrknúť jesenné farby našich masívnych skál. Pri parkovaní máte na výber dve parkoviská, ak plánujete prespať v kempervane, odporúčam parkovanie vedľa penziónu hneď oproti krásnej Súľovskej lúke. Cestička k Súľovskému hradu vedie z parkoviska pri penzióne a nájdete ju TU. Po ceste si nenechajte ujsť výstup do Šarkanej diery, pozor však na rebríkoch, na jeseň je cesta klzká a zablatená, a pokiaľ váš psík nie je rovnaký kaskadér ako Jonny, cestu po rebríku mu neodporúčam.

Pozrite si 50 najkrajších jesenných miest na Slovensku a inšpirujte sa.
Manínska a Kostolecká tiesňava

Po návšteve Súľovského hradu sa presuňte ďalej, po ceste ku Kostoleckej tiesňave sa vám podarí pokochať sa Manínskou tiesňavou z okna auta. Kostolecká tiesňava si narozdiel od Manínskej vypýta aj kúsok námahy, hlavne, ak chcete navštíviť zaujímavý úkaz, Kostolecký dóm. Výstup k skalnému oknu je veľmi krátky, za to však náročný a strmý. Nie je sa čomu čudovať, oblasť je známou chuťovkou nielen slovenských, ale aj zahraničných horolezcov. Zaparkovať môžete pri ceste, hneď pod značenou trasou TU.

Hneď oproti Kostoleckej tiesňave sa nachádza krásna lúka, z ktorej si vychutnáte výhľad na oba kopce, Malý aj Veľký Manín. Ak máte dostatok času, určite sa vyberte na túru aspoň na jeden z týchto kopcov. Ak vám nevadí prespať v útulni, po ceste na Veľký Manín sa môžete zložiť v chate Severák.

Vrch Holíš a Nimnica

Ak hľadáte tip na ďalšiu nenáročnú túru v okolí, odporúčam aj vyhliadkový kopec Holíš. Neplatené parkovisko nájdete v Nimnici pri miestnych kúpeľoch TU. Rovnako, ako pri Maníne, odporúčam sa sem vydať na východ slnka, ráno vás prekvapí úžasný výhľad na Váh, navyše, trasa je naozaj nenáročná a krátka. Alebo sa aspoň zastavte pri ceste a pokochajte sa jesenným výhľadom.

Vršatské bradlá a hrad Vršatec

Vršatské bradlá sú mohutným vápencovým masívom, ktorý je výraznou prírodnou dominantou stredného Považia. Sú neprehliadnuteľné a viditeľné už zďaleka. Okolo hradu Vršatec vedie turistický chodník, môžete si spraviť nenáročnú prechádzku. Na oficiálnom parkovisku sa dá aj nocovať, v noci je však parkovisko rušné kvôli autíčkárom. 

Zbyňovský Budzogáň

Vyberte sa hľadať stratený Zbyňovský Budzogáň za Rajeckými Teplicami. Krátka nenáročná trasa vedie aj z obce Zbyňov, tak si cestu skrátite zhruba o polovicu. Ak máte dosť času, vydajte sa ďalej na túru až k Žibridu, alebo si predĺžte víkend s wellnessom a cyklistikou v Rajeckých Tepliciach.

Čičmany

Po ceste domov sa určite zastavte aj pri ľudovej pamiatke, čičmanských maľovaných domčekoch. Po letnej sezóne je parkovisko priamo v dedinke opäť trochu prázdnejšie. Ak ešte stále nemáte dosť turistiky, vyberte sa priamo z obce na vrch Strážov alebo si spravte celodennú prechádzku až do Fačkovského sedla. Táto oblasť je skvelá aj na turistiku na lyžiach, viac sa dočítate v mojich zimných tipoch na skitúry.

Presvedčila som vás na výlet do Považia, alebo si počkáte na ďalšiu časť DOMOlenky ?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close