DOMOlenka č. 3: Banská Štiavnica

Čo sa oplatí vidieť a zažiť na jeseň v Banskej Štiavnici? Prečítajte si tipy a rady od backpackerov, psíčkarov a fotografov. V mojom článku nájdete lacné ubytovanie, parkovanie, aj najlepšie spoty na jesenné fotenie.

Parkovanie

Ak plánujete výlet v kempervane, máte na výber hneď niekoľko miest. Chcete sa popredzádzať po meste, nevadí vám vyjsť pár km navyše k tajchom a potom sa znovu vrátiť do mesta na jedno pivko v Erbe? Odparkujte v centre Banskej Štiavnice pri futbalovom ihrisku. Toto pokojné parkovisko s verejnou toaletou nájdete TU. Všetky mestské parkoviská vás vyjdú rovnako, 8€ na deň (24 hod). Parkovisko pri štiavnickej kalvárii je na môj vkus cez deň príliš rušné, a aj napriek tomu, že sa nachádza v skvelej lokalite, z parkoviska nie je výhľad na kalváriu. Ak chcete celý výlet stráviť mimo mesta, vyberte si niektoré z lesných čistiniek, ktoré nájdete v šikovnej appke Park4night.

jesikazakova_vanlife

Ubytovanie pre backpackerov

Pred rokmi, keď som ešte necestovala v kempervane, sa mi podarilo stráviť v Štiavnici skvelý festivalový víkend. S kamoškou sme si bookli 2 noci v podkrovnej izbe hostela Skautský dom. Ubytovanie je to naozaj skromné, ak však hľadáte niečo pre backpackerov on budget, Skatuský dom ponúka ideálne riešenie. S vlastným spacákom vás noc vyjde 8€ na osobu. V Skautskom dome nájdete viac typov izieb so super polohou priamo v meste. Ľahko tak zbehnete na koncert k amfiteátru alebo na kávu do centra. Cenník ubytovania nájdete TU.

Skvelé miesto na kultúrne vyžitie a lacné ubytovanie je aj turistické centrum Hájovňa nad Rozgrundom. Hájovňa slúži ako turistická útulňa, aj ako miesto pre workshopy, festivaly, koncerty, výstavy, nájdete tu miesto na opekanie, WC, hojdačky, aj bufet. Všetko o tomto super mieste nájdete na tejto stránke.

Tipy, ako stráviť predĺžený víkend na juhovýchodnom Slovensku.

Čo sa oplatí vidieť?

Botanická záhrada

V centre mesta nájdete krásny botanický park, v ktorom rastú unikátne stromy, medzi nimi aj obrovské sekvoje mamutie. Nachádza sa tu vraj vyše 200 druhov drevín. Bohužiaľ, psík má vstup do záhrady zakázaný, museli sme ho preto nechať pri vstupnej bráne. Určite si uložte jednu fotku spred sekvojí,  jesenný vibe zaručený.

Výhľad na Kalváriu

Jednodznačne jeden z must-see štiavnického tripu. Vyjazdené trate na kopci síce lákajú, ale bohužiaľ, nesmiete na ne s autom, dokonca ani pri nich zaparkovať. Na prístupovej ceste je zákaz vjazdu, ktorý kontrolujú aj mestskí policajti. Ak túžite po fotkách s kalváriou v pozadí, odporúčam vyšlapať si po svojich na kopček vedľa, presne na tomto mieste je krásny výhľad, aj keď to nebudú fotky z kempera.

Štiavnické tajchy

Najkrajšie jesenné výhľady ponúkaju štiavnické tajchy. Je úplne jedno ku ktorému sa vyberiete, každý má na jeseň svoje čaro. V Štiavnici je ich vyše 50, my sme sa vydali len k dvom. K tajchu Ottergrund vedie cesta popri tajchu Veľká vodárenská. Oba sú ukryté v lesoch, a teda, veľmi fotogenické, od tajchu Ottergrund je však aj perfektný výhľad na kalváriu.

TIP: pri tajchu je miesto ako stvorené na stanovanie, dokonca aj s ohniskom.

Kam sa ísť najesť?

Keď som na Instagrame zverejnila anketu o najlepšiu reštauráciu v Štiavnici, jasným víťazom boli 4 sochy. Bohužiaľ, na lístku sme nenašli nič pre vegetariánov, nie to ešte pre vegánov. Vybrali sme sa preto do reštaurácie v penzióne Na kopci. Okrem výhľadu na kalváriu nás prekvapilo aj skvelé jedlo. Ak ste ozajstní kávičkári, nevynechajte kaviareň Stará škola v útulnom priestore, ktorý je narozdiel od ostatných štiavnických podnikov, aj pet friendly. Na záver už len tip na najlepšie pivo v Štiavnici, prehliadku pivovaru sme síce nestihli, ale ak viete oceniť dobré pivko, zbehnite si večer na jeden Braxatoris špeciál do Erbu.

Zhrnutie: V Banskej Štiavnici síce nájdete veľa fotogenických miest, je však ťažké užiť si ju plnohodnotne aj so psíkom.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close