Tip na túru: Prosiecka a Kvačianska dolina

Dnes som si pre vás pripravila túru ideálnu počas daždivých jarných dní. Prosiecka a Kvačianska dolina sú jedny z najkrajších na Liptove, ak nie na celom Slovensku. Počas celodennej túry vás čakajú prírodné a historické zaujímavosti a veľa fotozastávok.

Prejdeme sa hneď dvoma krásnymi dolinami Liptova, ktoré sa nachádzajú pri Chočských vrchoch. Túra je nenáročná a vhodná aj pre deti, prechod Prosieckou dolinou však neodporúčam so psíkom.

Východiskom našej túry je platené parkovisko v obci Prosiek, môžete však začať aj na opačnej strane, v Kvačanoch. Trasa je dlhá 17,5 km a nastúpate pri nej 700 výškových metrov, čo však naozaj nepocítite.

Prosiecka dolina

Prosiecka dolina začína pri tzv. Vrátach a celú trasu lemuje potok. Počas túry môžete obdivovať skalné útvary, ktoré pripomínajú medveďa, sovu, ťavu a Jánošíkovú hlavu. Prosiecka dolina patrí do národnej prírodnej rezervácie vďaka svojej bohatej flóre a faune. Na jar môžete pozorovať viacero druhov horcov a enciánov a na jeseň plesnivce alpínske. Po ceste si dajte pozor, aby ste nestúpili na niektorú z domácich salamandier, sú totiž chránené.


Dolina je prepojená rebríkmi a stupačkami a narazíte v nej aj na vodopád Červené piesky, ktorý by ste určite nemali vynechať. Zachádzka potrvá ani nie 10 minút. V závere doliny vás ešte čakajú tri rebríky, po ktorých vystúpate na krasovú planinu Svorad.

Veľké Borové

Po ceste touto lúkou sa dostanete do obce Veľké Borové, kde sa môžete občerstviť v bufete. My sme si vybrali lokálny hostinec, v ktorom nám bohužiaľ veľmi nechutilo. Halušky boli z prášku a o bryndzi nebolo ani chýru, odporúčam preto len cesnakovú polievku.
Po rýchlom obede pokračujeme ďalej po modrej značke k vodným mlynom v Kvačianskej doline. Táto cestička boli kedysi jediným spojením medzi obcami Veľké Borové, Huty a okolitým svetom. Po ceste k mlynom si môžete spraviť ešte jednu malú zachádzku k Ráztockému vodopádu, odkiaľ môžete ďalej pokračovať po chodníčku.

Mlyny-Oblazy

Prichádzame na najpopulárnejšie miesto našej túry vodné mlyny Oblazy. Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku Liptova z 19. storočia, o ktorú sa dnes starajú dobrovoľníci. Horný mlyngejdošovský, bol postavený v 1. polovici 19. storočia obcou Malé Borové, dolný mlyn brunčiakovský bol postavený obcou Veľké Borové v rovnakom čase.
“Tretí mlyn” predstavovala furmanská krčma, v roku 1944 však ustupujúci fašisti krčmu podpálili a dnes nájdeme sotva jej základy. Ďalej pokračujeme menším stúpaním do kopca, kde nás čakajú vyhliadky do priepasti Kobyliny a skala s ľudskou podobou – Jánošikova hlava

© Balázs Szarka
Kvačianska dolina

Prechádzka Kvačianskou dolinou je naozaj nenáročná a vyjdete sem aj s kočíkom. Po ceste dole do Kvačian vás čakajú ešte dve vyhliadky, Kobyliny a Roháč, obe s úžasným výhľadom na dolinu a okolité vrchy. Dolina navyše skrýva veľa histórie a zaujímavých skalných útvarov.


Po poslednej zastávke sa dostanete do ústia doliny, a ak ste si auto nechali v Prosieku, čaká vás ešte približne hodina šľapania. Z Kvačian sa môžete autobusom dopraviť do Liptovského Mikuláša, alebo si môžete jedno auto nechať v Prosieku a druhé v Kvačanoch a skrátiť si tak cestu. Ja vám však odporúčam prejsť si túto trasu pešo, výhľady na Liptov z Dlhej lúky sú po celom dni ako za odmenu. Trasa je dlhá 6 km a na začiatku vás čaká mierne stúpanie, pohodlnejšie by bolo preto nechať auto v Kvačanoch a začať túru naopak. Obe doliny sú obojsmerné, takže je naozaj len na vás, ako sa rozhodnete.

© Balázs Szarka
Informácie:
Trasa: Prosiek – Prosiecka dolina – Veľké Borové –  Mlyny Oblazy – Kvačianska dolina – Prosiek 
Náročnosť: ľahká, celodenná túra (vhodná aj pre deti) 
Dĺžka: 17,5 km 
Trvanie: 6 – 7 hodín (podľa prestávky) 
Stúpanie: 700 m 
Občerstvenie: Veľké Borové – bufety 
Parkovanie: Kvačany/Prosiek 

Úsek z Kvačian k mlynom je vhodný aj so psíkom a s kočíkom. Prechod Prosieckou dolinou neodporúčam so psíkom kvôli rebríkom a nespevnenému chodníku.

Celú trasu nájdete na tomto odkaze.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close