Tip na výlet: Jar na Podpoľaní

Hľadáte tip na najkrajší jarný výlet na Slovensku? Rozhodne sa vydajte objavovať región Podpoľanie. Bohaté vodopády, rozkitvnuté čerešňové sady, zelené lúky a čarovne pokojné rokliny. To všetko vás čaká v čarovnej Hriňovej.

Útulňa Včelín

Prvou zastávkou je táto opustená útulňa, na ktorú ste sa ma viacerí pýtali na Instagrame. Bývalý včelín, ktorý nájdete TU sa nachádza neďaleko obce Látky len pár kilometrov od Hriňovej. Počas prechádzky tichým lesom asi nestretnete veľa turistov. Táto „búda“ je neďaleko nevýrazného Mikulášskeho vrchu a zvonku pôsobí dosť ošarpane. Pri vstupe vás prekvapí piecka, celkom slušné sedenie a postele s matracmi a nafukovačkami. V útulni sa vyspí približne 5, maximálne 6 ľudí. Ne´daleko Včelína je narúbané drevo, v blízkosti útulne však žiaľ nie je pitná voda.

Vodopád Bystrého potoka

Presúvame sa do obce Hriňová a s kempervanom parkujeme na rozmernom parkovisku pred kostolom Panny Márie Fatimskej TU. Ak si chcete pred výletom nakúpiť, nižšie v obci je Tesco, ktoré je otvorené aj cez víkend. Priamo z parkoviska pri kostolíku vedie cesta k vodopádu Bystré (podľa mňa najkrajší slovenský vodopád). Trasa k vodopádu je naozaj nenáročná a zvládnete ju za hodinu a pol. Nad vodopádom pokračuje trasa na Prednú Poľanu. Počas stúpania popri vodopáde budete musieť prekonať strmé schodíky, trasa je bezpečná, nemusí však byť po chuti deťom a bojazlivým psíkom. Na vrchole nájdete odbočku, ktorá vás cez skratky dovedie až k útulni Javorinka, k tým najkrajším výhľadom. Ak vám stačí krátka prechádzka k vodopádu, do pol hodiny ste naspäť pri aute.

Útulňa Javorinka

Po ceste naspäť na parkovisko si spravte zachádzku k útulni Javorinka. Rovnako, ako Včelín, je v slušnom stave a dá sa v nej pokojne prespať a zobudiť sa do tých najkrajších ranných výhľadov. Útulňa sa nachádza na kopci nad Hriňovou neďaleko ďalších starších salašov, nájdete ju TU. Útulňa žiaľ nemá piecku a je kamenná, takže si určite pribaľte zimné spacáky. Vyspí sa tu asi 8 ľudí, neďaleko budovy je ohnisko a dokonca aj studnička. Po ceste do Hriňovej prejdete popri ďalších útulniach a salašoch, väčšina je však uzamknutá alebo nepoužiteľná.

Kešovka

Čerešnička (doslova) na záver je výhliadka zvaná Kešovka. Skalu s najkrajším výhľadom na Hriňovské lazy nájdete TU. Určite si tu počkajte na západ slnka a ak ste sem prišli aj kvôli fotkám, pripravte si teleobjektív.  

Ak máte viac času, pokračujte z Hriňovej až ku Kalamárke, obľúbenej lezeckej oblasti. Ak vás fascinujú jarné scény a prebúdzajúca sa príroda, zastavte sa neďaleko Zvolena v dedinke Gavurky. Nájdete tu prastaré duby, ktoré vyzerajú ako z rozprávky.

Vzdialenosti a túry:
NáročnosťTip na túruDĺžkaPrevýšenieTrvanie
ľahkáHriňová – Vodopád Bystré – Hriňová6,4 km330 m2,5 hod
strednáHriňová – Vodopád Bystré- Útulňa Javorinka – Kešovka – Hriňová12 km570 m4,5 hod
stredne náročnáHriňová – Vodopád Bystré – Predná Poľana – Hriňová14 km750 m5 hod

Brdárka a hon za čerešňami na Gemeri

Hon za čeršňami pokračuje na Gemeri v obci Brdárka. Gemer a Horehronie sú regióny bohaté na kopce, cyklotrasy a prírodné úkazy. Počas výletu do Brdárky sa určite vyberte na vrch zvaný Vdovčikovské sedlo. Odtiaľ si užijete asi najkrajší výhľad na celú malebnú obec plnú čerešňových stromov. Krátka túra vám dokopy zaberie maximálne hodinu chôdze. Na samom vrchu sa vám možno pošťastí vyrušiť kozy, ktoré sa tu bežne pasú. Nemusíte sa ich báť, určite sa však pozerajte pod nohy, je tu po nich riadny bordel. 😀

Po návšteve obce Brdárka  si spravte zastávku pri Palcmanskej Maši. Z obce Dedinky-Mlynky vedie trasa k čarovnej Stratenskej Píle plná výhľadov na prebúdzajúcu sa prírodu. Otužilci si môžu vypožičať čln alebo paddleboard a preplaviť sa s ním naspäť do Dediniek. Ak preferujete turistiku, vyberte sa na Gačovskú skalu s výhľadom na Mašu alebo prechod najkratšou roklinou Slovenského raja, Zejmarskou roklinou.

dedinky_jesikazakova

Slovenský raj

Jar si pýta návštevu Slovenského raja! Pretože apríl je bohatý na zrážky, mokrí budete rovnako na kopcoch ako v roklinách.  Navyše, jarné vodopády sú vďaka zrážkam silnejšie a vynikajú v plnej kráse. Veľmi populárna je trasa z Podlesku cez Suchú Belú, odporúčam však aj prechod roklinou Piecky. Ak vás nelákajú vodopády a rokliny, vyberte sa k populárnemu Tomášovskému výhľadu, odkiaľ dovidíte až na štíty Vysokých Tatier.

Pokročilým turistom odporúčam dlhší, náročnejší prechod Sokoliou dolinou, v ktorej sa nachádza aj najdlhší vodopád tohto národného parku. Trasa via ferrata Kyseľ je oficiálne otvorená až od júna. Nezabúdajte, že rebríky v Slovenskom raji sú na jar mokré a šmykľavé, voľte preto vhodnú protišmykovú a nepremokavú obuv. Všetky trasy v Slovenskom raji sú jednosmerné, podľa toho si naplánujte aj vašu túru, ideálnym východiskom budú obce Čingov a Podlesok.

Pri návšteve Slovenského raja nevynechajte prechádzku k čarovnému jazeru Blajzloch, ktoré vyzerá na jar ako z rozprávky.

Tak kam sa túto jar vyberiete?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close