TOP 10 túr v kanadskom Banffe

Chystáš sa v lete do krajiny jazier a hľadáš nenáročné túry, ktoré ťa zavedú k epickým výhľadom? V  článku nájdeš 10 TOP túr v kanadskom národnom parku Banff.

Počas môjho leta v Banffe sa mi podarilo stihnúť aspoň zopár túr z dlhého bucketlistu. Úprimne, mala som dokument v ktorom som mala rozpísané túry podľa regiónov. Spravila som preto zoznam desiatich, ktoré ma naozaj očarili a stihneš ich aj počas niekoľkých týždňov v kanadskom Banffe. Každá z týchto túr je jednodňová, na záver som však pridala aj tipy na dlhšie treky.

Devil´s Thumb

Východiskom tejto nenáročnej túry je nádherné jazero Lake Louise, ktoré proste musíš vidieť. Okrem jazera Louise ťa na vrchole zvanom Devil´s Thumb prekvapia aj výhľady na jazero Agnes a Mirror Lake. Túra ti z parkoviska zaberie približne 2-3 hodiny. Ďalšou krásnou výhliadkou po ceste na Devil´s Thumb je aj Big Beehive, s ktorou si môžeš trasu predĺžiť o pár km. Pozor, na úplný záver treku ťa čaká poriadny strmáčik, nie je to však nič extra náročné a ide o krátky úsek.

Tu nájdeš trasu.

Larch Valley

Asi najkrajšia túra, akú som v Banffe zažila je jesenná túrička so žltými farbami smrekov v Larch valley. Trasa je dlhá 8 km a čaká ťa stúpanie 800 výškových metrov. Túru začíname od epického a fotogenického jazera Moraine Lake, ktoré asi dobre poznáš z fotiek. Po ceste sa ti začne otvárať Dolina desiatich vrcholov (Valley of the Ten Peaks). Ideálnym obdobím na túto túru je začiatok októbra, kedy všetky smreky svietia oranžovými a žltými farbami. Samozrejme, tak ako každá túra v Banffe, aj táto sa dá predĺžiť. Môžeš sa vybrať hneď na niekoľko strán. Buď k Eiffel Peak, k Annette Lake alebo si spraviť okruh cez Paradise Creek.

Tu nájdeš trasu.

Cascade Mountain

Kondične ide o náročnejšiu túru z tohto zoznamu, ktorú môžeš odštartovať priamo z mestečka Banff.  Hora, na ktorú je nádherný výhľad priamo z mesta má až 3 „falošné“ vrcholy, tak sa nezmýľ. Túra začína na parkovisku lyžiarskeho strediska Mt. Norquay, kde môžeš zadarmo zaparkovať. Čaká ťa prevýšenie až 1500 výškových metrov, ktoré však pomaly, ale isto zvládneš. Výstup na vrchol Cascade nie je značený a sami sme sa veľmi ľahko pri zostupe stratili, dávaj si preto pozor. Na túru si rezervuj minimálne 8 hodín, aby si mal/a dostatok času pokochať sa výhľadmi.

Výstupovú trasu nájdeš TU.

Takto vyzerá vyhľad na horu Cascade z centra mestečka Banff.

A takto vyzerá výhľad zo samotného vrcholu Cascade:

East End of Rundle

Jednoduchšia a kratšia túra na „kanadský Kriváň“ Mt Rundle ti síce zaberie len 2 hodiny, ale ak nemáš vymakanú kondičku, asi pri nej rovnako ako ja vypustíš dušu. Východný cíp Rundle otvára úžasné výhľady na zaujímavý vrch Ha Ling Peak a okolité jazerá. Z parkoviska ťa čaká prevýšenie 850 metrov na 3-och kilometroch, čo je pekný zaberák. Na východný cíp hory Rundle sa dostaneš najľahšie z parkoviska pri Canmore. Ak hľadáš ľahšiu turistiku, odporúčam prejsť sa k neďalekým tyrkysovým jazerám Grassi. Ak sa naopak chystáš na samotný vrchol Rundle, zaberie ti to minimálne 6 hodín a priprav sa na poriadnu „skremblovačku“ (šutrovisko).

Trasu a neplatené parkovisko nájdeš TU.

Plain of Six Glaciers

Východiskom túry je opäť fotogenické jazero Lake Louise, ktoré v lete, aj v zime naozaj stojí za návštevu. Tentoraz ťa zavedie k jednému z najkrajších ľadovcov Kanady. Dokopy ťa čaká 15 km nenáročného treku s celkovým prevýšením len 300 výškových metrov na 8 km. Celá túra by ti mala trvať asi 4 hodiny. Počas túry si môžeš spraviť zastávku v horskej chate s úžasnými výhľadmi. Celkovo hodnotím túru ako „veľa muziky za málo námahy.“ 🙂

Trasa je TU.

Paradise Valley & Giant Steps

Túra k vodopádom zaberie trošku viac času, ide však o nenáročnú 20 km dlhú prechádzku ku krásnym vodopádom. Na tento trek si vyhraď aspoň 6 hodín. Paradise valley  je dolina medzi jazerami Moraine a Louise. Ak si chceš skrátiť cestu, túru môžeš ukončiť aj pri jazere Annette. Aj napriek dĺžke túry ťa celkovo čaká prevýšenie len 400 metrov, čo je úplná prechádzka rajom. Počas tejto vandrovačky si užješ výhľady na kaskádovité vodopády, prenádherné lúky posiate kvetmi (hlavne začiatkom leta) a epické vrcholy hôr. Túra začína neďaleko Moraine Lake Road, takže ju môžeš spojiť s návštevou.

Nádherná trasa je vyznačená TU.

Sulphur Mountain

Jednoduchá túra začína priamo v mestečku Banff a na rovnaké miesto ťa vyvezie aj kabínková lanovka. Na vrchole Sulphur ťa čakajú úžasné 360° výhľady na okolité hory mestečka Banff. Výstup ti zaberie maximálne 3 hodiny, pri čom zdoláš 700 výškových metrov na vzdialenosti 8 km. Za odmenu si môžeš dopriať pivko pri živej hudbe v Sky Bistro, kde sa počas letných večerov konajú živé koncerty počas západu slnka. Ušetri si energiu na záverečnú prechádzku po drevenom chodníčku Sanson Peak Boardwalk a ak sa ti dole nechce kráčať za tmy, kúp si lístok na lanovku a ušetri si cestu naspäť do Banffu.

Trasa s neplateným parkoviskom je TU.

Tunnel Mountain

Ak naozaj nemáš veľa času v Banffe a chceš sa vybrať aspoň na kratučkú túru a užiť si najkrajšie výhľady z mesta, vydaj sa na Tunnel Mountain. Chodník začína hneď za budovou Banff Centre for Arts and Creativity (kde som mimochodom počas môjho pôsobenia v Kanade pracovala) . 🙂 Celá túra na vrchol je dlhá 2,2 km s prevýšením 280 metrov, z vrcholu ťa však čakajú perfektné výhľady na epickú horu „kanadský Kríváň“ Mt Rundle. Túra zaberie približne pol hodinu a je ideálna na východ slnka, západ slnka je krásny na vyššie spomínanej hore Sulphur alebo na opačnom konci mestečka z parkoviska lyžiarskeho strediska Mt Norquay. K tomuto výhľadu sa vyvezieš autom po asfaltovej ceste.

Trasu priamo z mesta na Tunnel Mountain nájdeš TU.

Mt Yamnuska

Jemne technická, no nie moc náročná túra vedie na zaujímavý vrchol Mt Yamnuska v Kananaskis. Začiatok trasy je vzdialený približne 40 minút autom z mestečka Banff a 20 minút autom z Canmoru. Celková dĺžka trasy tam aj naspäť je 10 km, počas ktorých nastúpaš 950 výškových metrov. Malo by ti to zabrať približne 4 hodiny, pri dobrej kondícii aj menej. Prvá časť túry vedie lesom a nie je nijak technicky náročná, reťaze a strmé úseky začínajú až pri výstupe na samotný „komín“ tejto hory. Túru neodporúčam v daždi a ak sa chystáte na začiatku leta, určite si pribaľte aj turistické nešmyky. Mt Yamnuska je rovnako ako iné túry v Kananaskis oblasťou obývanou medveďmi, určite majte po ruke sprej.

Celú trasu nájdeš TU.

Tent Ridge

Najkrajšia túra, akú som v Kanade absolvovala zaberie približne 3-4 hodiny. Ide o okruh s náhdernými 360-tkovými výhľadmi na jazerá Spray Lakes a oblasť Kananaskis.  Prejdete sa lúkami a na jeseň sa tu budete kochať smrekovými lesmi. Trek začína na neoznačenom chodníku pozdĺž Mount Shark Road, takže na záver si prejdete kúsok štrkovej cesty. Celkové prevýšenie je približne 800 výškových metrov, takže nič náročné, dĺžka túry je 10 km. Kananaskis je známe častým výskytom medveďov, rovnako, ako pri ostatných trasách je odporúčaný počet aspoň 4-ia v partii a samozrejme, sprej na medvede.

Najkrajšia trasa TU.

Ak máš viac času a trúfaš si aj na náročnejšie kúsky, určite sa priprav na túru na Mt Temple, nekustočnú horu vo výške 3 544 m n.m., vyraz na niekoľkodňový trek okolo Mt Assinibione alebo sa vydaj na epický vrchol Smutwood Peak v Kananaskis. Medzi ďalšie miesta, ktoré stoja za niekoľkodňové dobrodružstvo patrí Lake O´Hara, Bugaboos a celé okolie Lake Louise.

Nestíhaš túru? Nevynechaj aspoň tieto miesta:

Grassi Lakes
Sunshine Village Valley
Emerald Lake a Yoho National Park
Peyto Lake
Lake Louise
Moraine Lake
Lake Minnewanka, Two Jack Lake a Vermilion Lakes
Výhľad na The Three Sisters

Národný park Jasper

Kanada ponúka nespočetné množstvo turistických zážitkov, ak plánuješ krátky výlet do vedľajšieho národného parku Jasper, určite si vyhraď na návštevu aspoň 2-3 dni. Medzi najepickejšie zastávky patrí ľadovec Athabasca, jazero Bow, Peyto, kaňony Mistaya. V samotnom Jasperi určite navštív jazero Maligne a ak máš dostatok času, vyber sa loďkou na výlet k ostrovu Spirit Island.

Kanada a len samotný štát Alberta ponúka toľko možností na trekking, že by ti nestačili roky v tejto krajine. Verím, že som ti aspoň trošku zjednodušila výber.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close