10 dní v Dolomitoch s kempervanom

Passo Giau s kempervanom

Cestovanie s kempervanom

Predtým ,ako sa vyberiete za talianskym dobrodružstvom, prezrite si cestu, ktorá vedie cez tie najakrajšie priesmyky Európy. Tieto cesty sú rozhodne len pre skúsenejších vodičov, hlavne, ak máte v pláne cestovať s kempervanom. Na Slovensku existuu rôzne spoločnosti, ktoré požičiavajú kempervany ideálne na takýto zážitok, určite sa vás však spýtaju, či máte skúsenosti s úzkymi serpentínami a extrémnymi prevýšeniami.

Počas hlavnej sezóny môžete prenocovať v niektorom z oficiálnych kempov, väčšina je však v lete preplnená. Ak viete, že si počas výletu spravíte zastávku v kempe, skúste zavolať vopred na recepciu. V kempe vyprázdnite zásoby dodávky, doplníte vodu operiete si prádlo.

Kedy si naplánovať cestu?

Neviete sa rozhodnúť, v ktorom ročnom období sa oplatí cestovať s karavanom? Pri plánovaní výletu prihliadajte na počasie. V letnej sezóne (jún- september) vás čakajú návaly turistov, preplnené parkoviská, ale nám sa aj tak vždy podarilo zaparkovať. Ak sa chystáte na túru, určite si privstane, aby ste sa vyhli autbosuvoým zájazdom. Výhodou letnej sezóny sú otvorené kempy a dlhšia prevádzka lanoviek, ak by ste sa chceli na niektorý kopec vyviezť. 🙂

Po hlavnej sezóne (október-december) si užijete Dolomity v tých najkrajších farbách, a ešte k tomu sami pre seba. Čakajú vás úžasné jesenné palety farieb, inverzie a prázdne parkoviská na tých najepickejších miestach. Za mňa rozhodne ideálna doba na návštevu Dolomitov. Jedinou hrozbou môže byť blížiaca sa zima a možnosť snehovej kalamity. V Taliansku je pri priesmykoch povinné mať prezuté na zimné pneumatiky, ale určite si pribaľte aj snežné reťaze.

V zimnom období (december-máj) žijú Dolomity hlavne lyžovačkou, ak máte v pláne vyjsť si na skialpy alebo prechádzku v otvorených dolinách, určite si predtým skontrolujte trasu a využite celoročne otvorené priesmyky.

Itinerár na 10 dní:

1. deň Tre Cime a spanie vo výške 2 320 m n.m.

V prvý deň nás čaká cca 7 hodín cest autom z Bratislavy. Počas cesty do Dolomitov si uľahčíte cestu kúpou rakúskej diaľničnej známky, v Taliansku diaľničnú známku nepotrebujete, platíte len za konkrétne spoplatnené úseky.

Prvou zastávkou bude najvyššie položené parkovisko Rifugio Auronzo, ktoré sa nachádza hneď vedľa slávnych veží Tre Cime. Parkovanie na deň vás vyjde 30€, pokiaľ tu chcete stráviť aj noc (čo veľmi odporúčam), zaplatíte 45€. Táto noc rozhodne stojí za to! Cena zahŕňa celý nasledujúci deň, čiže 24 hodín.

Ak by ste chceli trošku ušetriť, zaparkovať môžete nižšie pri jazerách Atorno, alebo pri populárnom fotogenickom spote pri jazere Misurina s výhľadom na instagramový hotelík. K slávnym vežiam to je však ďalších 1 000 výškových metrov a túra vám potrvá niekoľko hodín.

jesikazakova_trecime
2. deň Cadini di Misurina & Tre Cime di Lavaredo

Väčšina otázok ohľadom Dolomitov vždy smeruje na tento jeden bod prezývaný aj ako Cadini di Misurina. Známy foto spot sa nachádza len pár metrov od parkoviska. Využite výhodnú polohu a vyberte sa sem na východ slnka v skorých ranných hodinách. Výhľad nájdete veľmi ľahko vďaka navigácii mapy.cz. Nasledujte červenú značku opačným smerom od troch veží. Táto nenáročná prechádzka vám aj s fotením zaberie maximálne hodinu. Táto trasa, rovnako, ako všetky v tomto intinerári, je vhodná aj pre psíka.

Po raňajkách pri kempervane sa vyberieme na ďalšiu, trošku dlhšiu, ale ešte o to viac epickú túru okolo veží Tre Cime. Ak sa chystáte vyfotiť v slávnych jaskyniach s výhľadom na tri veže, na tejto túre sa dočkáte viacerých možností. Bohužiaľ, v jaskyniach nájdete (čo ste asi tak čakali) kopu výkalov a servítiek, aj preto som si takúto fotku ešte nespravila. 😀

Okruh nám zabral s fotením cca 6 hodín, od parkoviska vás zavedie k chate Dreizinnen Hutte, ktorá je otvorená len počas letnej sezóny. Odtiaľ je však nádherný výhľad na tyrkysové jazerá Piani Superiore, ktoré mi osobne pripomínali scény z Nového Zélandu. Obrovské množstvo štítov a výhľadov láka na ďalšie túry, ale my sme sa vybrali naspäť k parkovisku a na ďalšiu noc zišli dole k jazeru Misurina. Pri tomto jazere môžete kempovať bez poplatku.

jesikazakova_dolomity
3.deň Passo Giau a Lago delle Baste

Presúvame sa cez mestečko Cortina d‘ Ampezzo, kde môžete doplniť zásoby, spraviť nákupy alebo si užiť siestu v pizzérii. Našou ďalšou zastávkou bude Pass Giau, jeden z najepickejších horských priesmykov vôbec. Parkovanie je bez poplatku, rovnako tu (zatiaľ) môžete prenocovať. Miest je dostatok a túr v okolí nespočetne.

My sme sa pred západom slnka vybrali na kratšiu prechádzku k menej známemu Lago delle Baste, ktoré nás očarilo odrazmi vo vode. Všetkým krajinkárom jednoznačne odporúčam pribaliť si drona. Túra z parkoviska je krátka a nenáročná, výstup do sedla je síce trošku strmý, ale stúpanie zaberie maximálne hodinu. Výsledok sotjí za to, po hlavnej sezóne tu možno budete úplne sami.

4.deň Croda di Lago Federa

Ráno sa zobúdzame s tými najkrajšími výhľadmi a po rannej kávičke si naplánujeme túru k neďalekému jazeru Federa. Tento výlet odporúčam hlavne na jeseň, kedy stretnete pomenej turistov, za to farby stromov vás ohromia svojou variabilitou. Táto časť mi veľmi pripomínala jesenné túry v kanadskom Banffe.

Pri jazere Federa sa nachádza horská chata Rifugio Croda di Lago, ktorá bola otvorená aj počas nášho októbrového výletu. Vychutnali sme si tu jablkovú štrúdľu a vydali sa na krátku prechádzku okolo jazera. Spolu s fotoprestávkami nám celý výlet zabral cca 5 hodín. Nie, že by túra bola nejako namáhavá, cesta tam a naspäť má dokopy 15 km, ale výhľady sú tak dychberúce, že sa všade potrebujete zastaviť.

Noc trávime opäť na parkovisku s ostatnými obytnými dodávkami. Ak by ste mali dostatok energie, na sledovanie západu slnka odporúčam ešte jedno blízke miesto. Jazierko San Vito di Cadore nájdete aj na mapy.cz

5.deň Cinque Torri

Po raňajkách s výhľadom (mega výhľadom) nás čaká kratučký presun pod lanovku, ktorá vedie k Cinque Torri. Cesta dlhá 20 km je samozrejme kľukatá a stretnete na nej naozaj davy motorkárov. Zaparkovať môžete zadarmo na parkovisku pred nástupom na lanovku, ktoré nájdete TU. Parkovisko je rušné a v hlavnej sezóne je po 10-tej ráno úplne plné, pýtate sa prečo ho odporúčam? Okrem vynikajúcej polohy si tu môžete zadarmo doplniť zásoby pitnej vody. V budove lanovky sú toalety, ktoré sú tiež zadarmo.

K známym vežiam Cinque Torri sa môžete vybrať po vlastných (čo odporúčam) alebo lanovkou. Horské chaty a lanovky sú mimo hlavnej sezóny väčšinou zavreté, avšak výstup k chate Rifugio 5 Torri je naozaj krátky a nenáročný. Čaká vás cca 300 výškových metrov na troch kilometroch. Okruh okolo Cinque Torri je zaujímavy nielen výhľadmi, ale aj históriou, nájdete tu expozíciu bunkrov z prvej svetovej vojny s výkladom. Cela túra nám zabrala s fotoprestávkami cca 5 hodín, naozaj sme sa však nikam neponáhľali.

Noc sme strávili na epickom parkovisku úplne sami. Nechávam si ho pre seba, aby ostalo tak prázdne. 🙂 Zadarmo môžete prenocovať aj pod lanovkou pri jazere Baite Dones.

6. deň Passo Falzarego a Passo Gardena

Ak nemáte dosť horských priesmykov, podˇme sa z Cinque Torri presunúť k ďalším dvom rajom serpentín. Prvou zastávkou je Passo Falzarego, odkiaľ si môžete opäť vyjsť k výhľadom pomocou lanovky, alebo po vlastných. Medzi peknú zastávku radím jazero Limides, ku ktorému sa dostanete z parkoviska pri chate Rifugio Col Gallina. Bohužiaľ, počas mojej návštevy sa tu strhla búrka, takže som sa namiesto fotenia vrátila naspäť k chate. Túra je naozaj krátka, za to trošku strmá, výstup k jazeru vám zaberie asi pol hodinu, v okolí je však množstvo ďalších túr a okruhov.

Po káve v horskej chate sa presúvame smerom ku Passo Gardena, pripravte sa na oázu zákrut a výhľadov. Bohužiaľ, toto leto zasiahla niekoľko áut vo Val Gardena smršť padajúcich skál. Dávajte si prosím pozor, kde zaparkujete. My sme sa rozhodli neprenocovať na týchto spotoch, výlet autom ale isto stojí za to.

7. deň Výstup na Secedu

Ak máte obmedzený čas, presuňte sa ďalej a nocujte pri nástupnej stanici lanovky Col Raiser. Presun z Passo Gardena k parkovisku Col Raiser je dhý 18 km. Parkovanie vás mimo hlavnej sezóny vyjde 10€ na 24 hodín. Každá ďalšia hodina je spoplatnená sumou 2€.

Túra k fotogenickému vrchu je nenáročná, prirovnala by som ju k túre zo Štrbského Plesa na Solisko, samozrejme, s úplne inými výhľadmi. 🙂 Seceda je v letnej sezóne preplnená turistami, medzi horalmi funguje nepísané pravidlo, že tu môžete v noci aj stanovať, nikde som nenašla zákaz. (prosím, overte si info)

Na jeseň, po hlavnej sezóne, je lanovka mimo prevádzky, preto je toto miesto ešte oveľa epickejšie, hlavne počas západu alebo východu slnka.

8. deň Alpe di Siusi

V skorých ranných hodinách sa presúvame k Alpe di Suisu, cesta nahor je totiž pre autá a kempervany uzavretá vždy od 9:00 do 17:00. Uzatvorenie cesty platí len jednosmerne, takže sa odtiaľ smiete kedykoľvek vrátiť. Parkovanie vás vyjde 20€ na deň, návšteva sa však určite oplatí.

Seiser Alm vyzerá naozaj ako z pohľadnice – malebné chatky, skalné útvary, najkrajším miestom je za mňa malebný salaš Malga Sanon, kde si užijete takýto výhľad z hojdačky.

TIP: Neďaleko Alpe di Siusi nájdete fotogenické skalné útvary zvané Ritten Renon, určite sa oplatí odfotiť ich počas západu alebo východu slnka.

My sme sa rozhodli presunúť a nocovať pri ďalšom fotogenickom spote, pri kostolíku San Giovanni vo Val di Funes za 6€ na deň.

9. deň Val di Funes

Väčšina fotografov sa ešte pred východom slnka vyberie ku kostolíku San Giovanni, nás však ešte viac očaril výhľad na dedinku Santa Maddalena. Okolo kostolíka je oplotenie, ktoré postavili práve kvôli davom turistov a fotografov, v celom okolí je aj zákaz dronovania. Asi prvý zákaz, ktorý sme v Dolomitoch objavili. Krásny výhľad si užijete aj z tzv. panorama road, ktorú nájdete aj na mapy.cz

Ak vám nevadia davy ľudí a dronov, budete asi chcieť navštíviť aj jedno z najznámejších jazier Dolomitov – Lago di Braies. Sama by som sa k tomuto jazeru už nevrátila, ale asi chcete na vlastné oči zistiť, prečo ten hype. 🙂

Noc sme strávili na parkovisku pri Lago di Braies, ktoré je po 19:00 mimo hlavnej sezóny bez poplatku. (prosím, ak máte aktuálne info a kempovanie je tu po novom zakázané, dajte mi info)

10. deň Lago di Braies

Ak túžite zažiť romantické výhľady z jazera Braies, určite si ráno privstaňte. My sme sa k jazeru vydali koncom októbra už o 6-tej ráno. Čakali nás davy fotografov a dronov lietajúcich nad jazerom. Čo sa nám páčilo oveľa viac, je večerná prechádzka okolo jazera.

Ak by ste si chceli vychutnať zážitkovú plavbu, miestna spoločnosť ponúka požičanie kajakov na svadobné fotenia aj služby fotografov. Jazero je natoľko komerčné, že sme pri ňom vydržali ráno asi len pár minút. Bohužiaľ, pre nás to bol jeden z najslbaších zážitkov práve kvôli davom.

Odporúčam radšej navštíviť Lago Carezza, Lago Sorapis, Lago Limides alebo sa vybrať smerom na juh a predĺžiť si výlet pri jazere Lago di Garda. Ale o tomto výlete vám už napíšem v ďalšom blogu. 🙂

Budget pre 2 osoby s kempervanom:

Benzín/nafta: 200€

Strava: 150€

Parkovanie: 100€ (bez kempov)

Rakúska diaľničná známka: 10€

Dokopy: 460€

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close