Vymeň lyže za plavky: Mexiko a Guatemala za 20 dní

Dojedli ste posledné vianočné zákusky a máte chuť zbaliť plavky a vyraziť do tepla? Inšpirujte sa tipmi na top miesta horúcich krajín Strednej Ameriky.

Máte obmedzený budget a hľadáte tip na horúcu destináciu? Mexiko a Guatemala sú ideálnou voľbou pre backpackerov a akčných dobrodruhov!

V ktorom ročnom období sa vybrať do Strednej Ameriky?

Mexiko vám odporúčam navštíviť medzi Vianocami a americkým „spring breakom“, čiže v suchom období. Guatemala má menej zrážok v období od novembra do apríla, amerických turistov je tu pomenej, krajina je však veľmi obľúbená medzi Austrálčanmi, podobne, ako všetky exotické destinácie. Obe krajiny som navštívila začiatkom februára a počasie bolo naozaj ukážkové.

Guatemala

Prílet do Guatemala City

Po dlhom lete potrebujeme stráviť aspoň jednu noc v hlavnom meste Guatemala City. Po prvom oboznámení sa s miestnym jedlom a zvykmi sa presúvame miestnym autobusom do guatemalskej džungle zvanej Lanquín.

Ubytovanie: Prvú noc som strávila v hosteli Central 10, ktorý má skvelú polohu, nízku cenu a je ideálny pre backpackerov bez vysokých nárokov.

Semuc Champey – národný park

Prvou zastávkou je národný park v severnej časti krajiny. Prírodný raj tvoria tyrkysové jazerá rezervácie Semuc Champey. Na návštevu si vyhraďte minimálne jeden celý deň. Hostel organizuje aj množstvo iných atrakcií, medzi ktoré patrí tubing po rieke a caving. V tejto časti Guatemaly by sa oplatilo stráviť aj týždeň. Stravu vám zabezpečí hotel alebo hostel, v okolí nie sú žiadne reštaurácie, iba lokálne obchodíky.

Ubytovanie: Počas návštevy Lanquínu vám rozhodne odporúčam ubytovať sa v hosteli Zephyr Lodge uprostred džungle. Tento budget friendly hostel s bazénom s výhľadom na národný park očarí nadšencov netradičných ubytovaní a adrenalínových zážitkov.

Jazero Atitlán

Jazero obklopené ešte donedávna aktívnymi sopkami ponúka množstvo trekov a vyžitie pre aktívnych turistov, aj pôžitkárov. Počas môjho tripu som bola ubytovaná v mestečku San Juan a neskôr som sa presunula do San Pedro. Po príchode do hlavnej osady Panachajel som sa loďkou presunula do hostela Free Cerveza v San Juan. Áno, poteším vás, ako vyplýva z názvu, v tomto hosteli sú pivká gratis. Po búrlivých party nociach som sa presunula do pokojnejšej časti v mestečku San Pedro na opačnej strane jazera.


Ubytovanie: Hotel Free Cerveza je ideálny na zoznamovanie, hostel Doozy Koala pre pokojnešie duše, ktoré si chcú oddýchnuť od ruchu mesta a nevadí im stráviť dovolenku bez wifi a bez elektriny. Oba hostely sú cenovo dostupné a ideálne pre backpackerov.

Antigua, mesto plné histórie

Autobusom sa presúvame z Panajachel do centra histórie, do mesta Antigua. Samotné centrum ponúka atrakcie na niekoľko dní, za návštevu stojí aj neďaleký guatemalský Hobbiton, exkurzia vás vyjde oveľa lacnejšie ako na Novom Zélande. 🙂 Nadšení LOTR fanúšikovia by mali očakávať limitovanú zábavu na vlastnú zodpovednosť s lokálnym Legolasom. . 🙂

Ubytovanie: S hostelom Doozy Koala hostelom v Antigue som bohužiaľ nebola spokojná tak, ako pri jazere Atitlán. Pobyt som preto predčasne zrušila a presunula sa do hostela Selina s krásnou záhradou, skvelou polohou v centre mesta a vynikajúcim jedlom. Noc v hosteli Selina bola navyše lacnejšia ako v Doozy Koala.

Výstup na sopku Fuego

Túra do výšky 4 000 m n.m. a noc pri výbuchoch aktívnej sopky Fuego boli TOP zážitkom môjho výletu. Na túto atrakciu sa môžete vydať len so sprievodcom a trvá 2 dni vrátane presunov. Podrobné detaily o výstupe na vrch Acatenango nájdete v ďalších mojich článkoch.

TIP: Tým, ktorí netúžia po zdolaní guatemalskej sopky, odporúčam stráviť posledné dni na pobreží El Paredon alebo pár dní navyše v Antigue.

Mexiko

Presun do Cancúnu

Po dobrodružnom týždni strávenom v Guatemale sa presúvame do mexického Cancúnu, kde nás čaká tá oddychová časť výletu, alebo žeby nie? 🙂 Mesto Cancún odporúčam len ako prestupné miesto výletu. V Quintana Roo mám pre vás tipy na menej známe, exotické miesta, ktoré ešte nie sú preplnené davmi turistov.


Odporúčanie: Pri presune z Cancúnu buďte opatrní, na letisku je viacero nelegálnych spoločností, ktoré si za odvoz vypýtajú horibilnú sumu. Presun z letiska si vždy zariaďte vopred na oficiálnej stránke dopravcu.

Tulum a Mayské ruiny

Kto ma pozná, vie, že k letnej dovolenke pri mori potrebujem tie správne rytmy. 🙂 Tulum ich narozdiel od Cancúnu a Playa del Carmen určite má. Ak neplánujete stráviť celú dovolenku v hotelovom rezorte, Tulum je rozhodne tá správna voľba. Prechádzky pri mori, éterické doplnky a boho style sa miešajú s trblietkami a rytmami tribalu. V Tulume by ste mali určite stráviť aspoň 3 dni, ja som sa tu však zasekla na celý týždeň (a vlastne som skoro nič z môjho zoznamu aj tak nestihla). 😁💃


Ubytovanie: Celý pobyt v Tulume som strávila v Hosteli Che, ktorý odporúčam backpackerom, ktorí sa radi zoznamujú a zabávajú, v tomto hosteli sa pokojnej noci nedočkáte. 🙂

Sian Ka’an – chránená biosféra

Prírodná rezervácia Sian Ka’an sa nachádza len hodinu autom z mestečka Tulum. Toto chránené územie na východnom pobreží Karibského mora vás prekvapí čistými a poloprázdnymi plážami Deň si môžete užiť šnorchlovaním, pozorovaním krokodílov alebo leňošením na plachetnici. V mayskom jazyku znamená Sian Ka’an miesto, kde sa rodí nebo. Tí, ktorí navštívili komerčné ostrovy Cozumel a Isla Mujeres, zhodnotili Sian Kaan ako neobjavený raj, ktorý patrí hlavne faune a flóre, nielen cestovnému ruchu. 🙂

Pyramídy Chitzen Itza

Pamiatka na zozname svetového dedičstva UNESCO je najpopulárnejšou archeologickou atrakciou v Mexiku. Nebudem vám klamať, že som si výlet k pyramídam skutočne užila, ale stavba a jej história sú tak zaujímavé, že si jeden zo siedmich divov radi vyškrtnete z bucketlistu. Fakultatívny výlet vám zariadia priamo v hosteli, spojte ho s návštevou populárnych podzemných jaskýň – cenotes.

Odporúčanie: veľa slnečného krému, vody a klobúk/šiltovka.

Jaskyne cenotes

Z mexických priezračných jaskýň “cenotes” som bola unesená oveľa viac ako z pyramíd. Sú ľahko dostupné z ktoréhokoľvek mestečka v Yucatáne, pre mňa bol východiskom Tulum. Tie väčšie, populárnejšie jaskyne ako Saytun Cenote a Grand Cenote priťahujú veľa turistov a na fotku si počkáte v rade, v menších si užijete súkromie a sú ideálne na osvieženie po dobrom mexickom street foode. 😜

Ostrov Holbox

Čerešničkou na záver môjho výletu bol ostrov Holbox. Pôvodne som plánovala výlet k tyrkysovému jazeru Bacalar, ale keďže som celý prechádzajúci rok strávila v krajine tyrkysových jazier (v Kanade), rozhodla som sa putovať smerom na sever, na menej známy Holbox. Netušila som, čo ma čaká. Sledovanie plameniakov pri západe slnka, street food a celkový “chill vibe” tohto ostrova bol úplným prekvapením na záver tripu po východnom Mexiku.

Objav najkrajšie kanadské jazerá a top miesta národného parku Banff.
Odlet z Cancúnu

Na ostrove Holbox vám odporúčam stráviť aspoň 2 dni. Presun je možný jedine loďkou a cesta na najbližšie letisko v Cancúne zaberie minimálne 3 hodiny. Ja som svoj let takmer zmeškala, ale pokojne by som si výlet predĺžila. 🙂


TIP na záver: Mexiko určite nie je destináciou na jednou pozretie, naopak, je rôznorodé a budete sa sem chcieť každý rok vrátiť. 🙂 Ak ste nadšencom turistiky, prírody a hôr, odporúčam vám stráviť viac času v Guatemale. Krajina je rozlohou oveľa menšia a ponúka obrovskú diverzitu pri malých vzdialenostiach.

Presvedčila som vás? Chcete vedieť viac o mojej túre k sopke Fuego? Prihláste sa na odber mojich článkov.
Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close