3 dni v nemeckom Bavorsku

Ako si užiť predĺžený víkend v nemeckých horách? Ak ste rovnakými milovníkmi hôr a prírody ako my, určite nevynechajte ani jedno z týchto miest. Od kúpania v krištáľovej vode cez magický zámok až po výstup na nemecké Alpy, to všetko sa dá stihnúť za tri dni.

Ideálnym východiskom pre výlety v bavorskej prírode je horské mestečko Garmisch-Partenkirchen. Dá sa tam jednoducho a rýchlo dostať buď z nemeckého Mníchova alebo rakúskeho Innsbrucku v priebehu hodiny. Viete si tam vypožičať ferratové sety alebo bicykle.

1. deň: Jazero Eibsee a najvyšší vrch Nemecka

Ak si predstavujete číre alpské jazerá ako z obrázku, presne takým je Eibsee. Nachádza sa len neďaleko od Garmisch-Partenkirchen a leží priamo pod najvyšším štítom Nemecka – Zugspitze. Dostanete sa k nemu krátkou prechádzkou hneď pri základni lanovky, ktorá vás na Zugspitze vyvezie za približne 50 eur. Výstup na Zugspitze sme tentoraz aj kvôli časovej tiesni vynechali. Keďže by bez využitia lanovky trval viac ako jeden deň, výhľady naň sme si užili z vodného bicykla, ktorý sme si pri jazere Eibsee požičali za približne 20 eur. Jazero malo príjemnú teplotu, preto sme doňho neváhali skočiť. Vychytali sme krásny slnečný deň a panoramatické pohľady na najvyššie pohoria Nemecka stáli za to.

TIP:

Zugspitze je najvyšším štítom Nemecka. Ak plánujete počas výletu náročnejšiu turistiku, určite si vopred zabezpečte nocľah na jednej z horských chát. Tou najvyššie položenou je Münchner Haus vo výške 2 959 m.n.m. Chata je však väčšinou vybookovaná na pol roka dopredu. Či už plánujete náročnejší výstup via ferratou alebo pešiu 2-dňovú túru, určite sa poriadne pripravte, počasie v Alpách je nevyspytateľné a výstup časovo náročný.

Tiesňava Partnach Gorge

Majestátna tiesňava je autom len pol hodinu vzdialená od mestečka Garmisch-Partenkirchen. Zavedie vás k nej upravená cesta z rozľahlého parkoviska, ktoré určite neprehliadnete. Prechádzať budete popri milých dreveničkách a po ceste uvidíte aj niečo z miestneho „farm life“. Prechod tiesňavou stojí 6 eur, investícia sa ale určite oplatí. Masívny vodopád tyrkysovej farby sa valí pomedzi obrovské skaly a vy prechádzate prírodne vytvoreným tunelom.

Odporúčame na konci tunela zvoliť cestu ponad vodopád, miestny ochrankár vám na záver poradí, ktorou cestičkou sa vydať. Čakajú vás krásne výhľady. Ak máte strach z výšok, cestu zvážte, pri zostupe smerom k parkovisku je totiž strmé klesanie, ktoré môže spôsobiť závraty. Na výlet do Partnach Gorge si určite vyhraďte aspoň 3 hodiny.

2. Deň: Rozprávkový zámok Neuschwanstein

Nemecký Disneyland je na zozname snáď každého vášnivého cestovateľa. My sme sa rozhodli prebádať architektúru zámku len zvonku. Zaparkovali sme v dedinke menom Schwangau hneď pri miestnej „Biergarten“ – tradičnej nemeckej pivárni. Po asi 20-minútovej chôdzi po asfaltovej ceste popri pasúcich sa „milka“ kravách s výhľadom na zámok, sme natrafili na prvú tabuľu s označením. 

Po ceste na zámok vás bude sprevádzať pohľad na vodopád Pollatschlucht, ktorý tečie pod zámkom.Nasledovali sme značky, ktoré nás zaviedli k mostu Marienbrücke. Pripravte sa, na výstup na most si počkáte v rade. Fotenie zámku z mosta komplikuje množstvo turistov, preto odporúčame prejsť cez most a vydať sa k „tajnému spotu“, ktorý už, samozrejme, dávno nie je tajný. 

Vyjsť na kopec nad zámkom vám potrvá asi 30 minút, určite sa však oplatí spraviť si tu piknik, prípadne počkať na západ slnka.

My sme sa podvečer rozhodli zájsť k vedľajšiemu zámku – Hohenschwangau, ktorým sa vraj Ľudovít II. pri stavbe Neuschwansteinu inšpiroval. Zámok sa nachádza v doline hneď pri jazere Alpsee. Keď budete mať rovnaké šťastie ako my, miestni vám možno zahrajú aj bavorské hitovky v krojoch. 🙂 

Po ceste k autu sa určite zastavte aj v Biergarten v Schwangau, na pivo si počkáte, ale praclíky so syrovou omáčkou tu chutia lepšie ako hocikde inde.  

3. Deň: Hrebeňovka Mittenwaldu

Alebo aj raj 3-tisícoviek. Je už len na vás, či si zvolíte adrenalínovú via ferratu, menej náročnú turistiku, alebo len vyhliadkovú cestu lanovkou hore a späť. My sme si, samozrejme, zvolili tú náročnejšiu 10-hodinovú cestu po hrebeni hôr Mittenwaldu. Výstroj sme si požičali deň pred výstupom v Garmisch-Partnerkirchen, a stálo nás to 25 eur na osobu. Pri výstupe sú pasáže, ktoré zvládnete aj bez istenia, trasa je hodnotená ako level A/B, určite si však pribaľte rukavice, budete ich pri reťazovkách potrebovať.

Ak by ste si zvolili vyhliadkový výlet, rovno sa pred vami rozprestrie čarovný výhľad na Alpy. Cesta lanovkou stojí 25 eur, po ceste dole sa však odporúčame zastaviť v miestnej horskej chate – Brüsteinn, kde sa občerstvíte bavorskými špecialitami a vychutnáte si panoramatický výhľad.

Tip na záver: Ak by ste sa rozhodli putovať cestou dole až k parkovisku po svojich pod lanovkou, v lesíku sa vám pravdepodobne podarí stretnúť „mittenwaldského“ oslíka s kozliatkami. Naša kamarátka nás na to upozornila už pri výstupe, oslíka videla vraj na tom istom mieste aj pár rokov dozadu. Milé spestrenie výletu, v Bavorsku sa totiž nemusíte báť medveďov, ani jeleňov v ruji.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close