Noc na Hannoverhause s lyžovačkou v Ankogeli

Chcete si užiť unikátny zážitok s nocou v horskej chate priamo na svahu? V blogu nájdete viac o našej noci v Hannoverhaus a lyžovačke v rakúskom lyžiarskom stredisku Ankogel Mallnitz.

Na jar sme sa konečne vybrali cheknúť horskú chatu Hannoverhaus, ktorá sa nachádza v regióne NP Vysoké Taury v lyžiarskom stredisku Ankogel v nadmorskej výške 2 565 m n.m. Chatu spravujú dvaja Slováci – Veronika a Patrik, ktorí boli počas nášho pobytu naozaj pohostinní a milí.

Ako si naplánovať cestu?

Rakúska obec Mallnitz je od Bratislavy vzdialená 520 km. Na výber je hneď niekoľko možností  dopravy, vyberte si cestu vlakom, autobusom alebo autom. Cestu autom vám uľahčí diaľničná známka, pohodlne sa tak dostanete do dedinky Mallnitz a pokiaľ by ste sa rozhodli okúsiť aj vedľajší ľadovec, rýchlo sa dostanete autom do dedinky Flattach. My sme sa do Rakúska vybrali menším osobným autom, odporúčame vám namiesto kempervanu zvoliť ubytovanie s týmito neskutočnými výhľadmi. Predtým, než sa vyberiete na cestu, overte si snehové podmienky, ak plánujete výlet aj do vedľajšieho horského strediska Mölltaler Gletscher, vyhraďte si čas na presun na horskú chatu.

Kedy si naplánovať cestu?

Horské stredisko Ankogel Mallnitz je otvorené od polovičky decembra do polovice marca a tomu sa prispôsobuje aj horská chata Hannoverhaus. Bohužiaľ, ubúdajúcim snehom sa skracuje aj sezóna v tomto horskom stredisku. Neďaleký Mölltaler Gletscher má výhodu ľadovca, zjazdovky sú otvorené takmer celý rok a ponúkajú kvalitnú snehovú pokrývku.

Noc na chate Hannoverhaus

Ak túžite po netradičnom zážitku, toto je niečo pre vás! Horský hotel v nadmorskej výške 2 565 m.n.m je ideálny pre lyžiarov a skialpinistov, ktorí si chcú užiť zjazdovky medzi prvými, využijú tak výhodnú polohu ubytovania.

V reštaurácii si môžete vychutnať jedlá tradičnej rakúskej kuchyne. K dispozícii je úschovňa lyží so sušičkou lyžiarskych topánok, sprchy a dokonca aj kuchynka v núdzovej nocľahárni. Vďaka horskému členstvu Alpenverein využijete členskú zľavu na ubytovanie a noc vás vyjde na osobu len 20€. K nocľahu si môžete zakúpiť polpenziu – raňajky prebiehajú bufetovou formou, na večeru vás čaká 4-chodové menu, na ktorom sme si obe noci naozaj pochutili. V horskej ubytovni Hannoverhaus myslia aj na vegetariánov, dokonca aj na vegánov! V raňajkovom menu nájdete vegánske maslo, jogurty, mlieko a bezlepkové a bezlaktózové variáce sú tu samozrejmosťou. Gastronómiou nás Hannoverhaus úplne dostal.  Polpenzia na horskej chate vás vyjde 40€ na osobu, bohužiaľ, drahšie ako samotné ubytovanie.

Lyžovanie v stredisku Ankogel

Stredisko ponúka zjazdovky pre všetky úrovne lyžiarov a na svoje si prídu aj milovníci freeridu a skialpinisti. Stredisko sa nachádza v regióne NP Vysoké Taury, na konci obce Mallnitz a približne 30 km od lyžiarskeho strediska Mölltaler Gletscher. Ľahko tak počas dovolenky spojíte lyžovanie v oboch horských strediskách.

Vďaka mobilnej Gopass aplikácii si môžete kedykoľvek a kdekoľvek skontrolovať webkamery a overiť si, ktoré zjazdovky a lanovky sú v deň vášho výletu otvorené. Môžete si v nej zakúpiť aj skipasy, vyhnete sa tak zástupom pri kasách. Nájdete tu takmer 18 kilometrov zjazdoviek a úžasné alpské panorámy. Okrem upravených zjazdoviek sa vyšantíte vo freeridových zónach a Ankogel poteší aj fanúšikov prašanu. Keď je na ľadovci Mölltal zlé počasie, Ankogel je skvelou alternatívou.

Ak si neplánujete zakúpiť skipas, k chate si môžete pokojne aj vyšľapať na skialpoch po zjazdovke. Pri plánovaní berte do úvahy, že výstup k horskej chate potrvá približne 3 hodiny pri veľmi dobrej kondícii, čaká vás totiž trasa dlhá 9 km s celkovým prevýšením 1300 metrov. Ak máte v pláne skitúry, na výber je hneď niekoľko možností vo vedľajších dolinách ako napríklad návšteva horskej chaty Hagener vo Vysokých Taurách. Predtým, ako sa vyberiete na skitúru v rakúskych Alpách, skontrolujte si lavínové nebezpečenstvo a dbajte na povinnú výbavu.

Budget pre 2 osoby:

Ubytovanie: 80€ na 2 noci

Polpenzia: 40€ na deň/osoba

Skipasy: od 30€ na osobu/ deň (so Šikovnou sezónkou zadarmo)

Benzín: 100€

Rakúska diaľničná známka: 10€ (na 10 dní)

Ako držitelia Šikovnej sezónky Premium navyše neplatíte za skipasy, Gopass karta platí v oboch strediskách.

Ak máte dosť času, pridajte do svojho itinerára návštevu susedného strediska Mölltaler Gletscher. Mölltalerský ľadovec a Muttereralm ponúkajú lyžovačku, ktorú na Slovensku určite nenájdete.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close