Jordánsko: 7-dňový itinerár (on budget)

Plánujete výlet do krajiny slnka a púštnych dún? V mojom blogu nájdete tipy ako v Jordánsku šikovne ušetriť, užiť si turistiku v púšti, aj oddych pri mori.

Kedy si naplánovať výlet do Jordánska?

Hlavná sezóna začína vždy na jar a na jeseň, kedy je v krajine príjemne teplo, no zároveň nie moc horúco. Nenechajte sa zmiasť, aj jarné teploty večer klesnú pod 10°. Počas nášho výletu do púšte Wadi Rum sme zažili búrku, aj krúpy a v Madabe nás napríklad prekvapilo večerné ochladenie až na 5°. Naopak pri Mŕtvom mori vás doslova ovalí teplota aj nad 30°. Ak sa chystáte do Jordánska v zime, očakávajte zrážky a veľmi premenlivé počasie. V našich letných mesiacoch sú bohužiaľ teploty v Jordánsku neznesiteľné, výlet v tomto období si preto moc neužijete. My sme sa sem vybrali koncom marca a s výberom dátumu sme boli až na ramadán celkom spokojní. 🙂 Koľko dní vám odporúčam stráviť v Jordánsku? Minimálne 7, ideálne 10 dní, ak vás však zaujíma len púšť Wadi Rum a Petra, postačí aj 5 dní.

Doprava a požičanie auta

Máte v pláne prejsť viacero turistických atrakcií alebo chcete zakempiť vo Wadi Rum na niekoľko dní? Pokiaľ máte v pláne precestovať Jordánsko a vidieť toho za týždeň čo najviac, rozhodne vám odporúčam požičať si auto. Vzdialenosti medzi miestami sú pomerne krátke, napríklad z Petry do Wadi Rum je to cca 100 km. Požičanie klasického sedana vás vyjde na 7 dní okolo 200€, cena záleží od toho, ako blízko k termínu si auto rezervujete. Pokiaľ by ste si chceli booknúť jeep 4×4, s ktorým by ste mohli brázdiť aj púšť Wadi Rum, počítajte s budgetom okolo 1000€ a viac. Jazdenie v tejto krajine je celkom pohodlné, ak sa vyhnete veľkým mestám ako je Amman, mali by ste to zvládnuť s prehľadom. Ak máte v pláne backpackovať a využiť mestskú hromadnú dopravu, odporúčam vám zajednať si autobus z jedného miesta do druhého vždy vopred v hosteli. Cena benzínu je to celkom nízka, napríklad cesta z Petry do Wadi Rum autobusom vás vyjde 10JD. Plnú nádrž natankujete za 30 JD.

Auto sme si vyzdvihli na letisku v Aqabe v jednej z najlacnejších požičovní Arena Rent a Car. Za odovzdanie auta v inom meste, v Ammane, sme priplácali 50 JD, čo by sme inak minuli na benzín a museli by sme sa vracať naspäť cez celú krajinu. Ak letíte priskoro ráno, alebo prilietate neskoro večer, s požičovňou sa dá za malý príplatok dohodnúť, aby vás počkali.

POZOR! Ak sa chystáte šoférovať v Jordánsku, pripravte sa na obrovské množstvo spomaľovačov (retardérov) na ceste. Niektoré sú značené, väčšina však nie. Počas jazdy si dávajte pozor aj na stáda zvierat ako sú kozy, ťavy a oslíci. Miestni nemajú vo zvyku spomaľovať tak, ako turisti, na niektorých úsekoch vás však prekvapia aj psi, ktorí chránia stáda, ba dokonca deti. Niektoré dokonca hádžu po autách kamene, ak sa nezastavíte a niečo si od nich nekúpite. Takéto deti pri ceste sme stretli hlavne počas cesty po Kings Highway, preto radšej predvídajte a pri nikom sa nezastavujte.

@Balázs Szarka
Ubytovanie

Počas nášho 7-dňového výletu sme skúsili naozaj všetky druhy ubytovania. Prvú noc sme strávili v airbnb neďaleko hlavnej pláže Aqaby v Relaxed Houses. Ďalšie dni sme nocovali v beduínskom stane vo Wadi Rum a v Petre sme prespali v aute na hlavnom parkovisku (čo vám moc neodporúčam). Ďalšiu noc sme skúsili japonský štýl hostela Petra Cabin Hostel a presunuli sme sa k Mŕtvemu moru, kde sme konečne rozložili stan priamo na pláži. Poslednú noc sme chceli prespať v aute na letisku pri Ammane, ale ani jeden z nás nechcel počúvať hluk veľkomesta. Nakoniec sme poslednú noc strávili v hoteli v Madabe.

Ceny ubytovania sa pohybujú od 10€ za nocľah, čo sa naozaj dá zvládnuť. Čo sa týka stanovania, domáci žijú veľmi uvoľneným životom a často nájdete beduínov nocovať len tak na svojich kobercoch pri pamiatkach a v jaskyniach. Rovnako ponúkli spať aj nám, takže si myslím, že v tejto krajine nebudete mať problém so stanovaním, pokiaľ nezakempíte priamo pred najslávnejšou pamiatkou Petry, kde je zakázané nocovať (ale aj tu by sa dalo veľmi ľahko zašiť na noc).

Miestni, jedlo a špeciality

Ak ste už boli v Maroku, upokojím vás, miestni Jordánci nie sú natoľko otravní a predajachtiví. Pri turistických atrakciách ako je Petra sa vás budú snažiť presvedčiť na jazdu na koni, oslíkovi, ťave, špeciálne platené prehliadky. Počas návštevy Wadi Rum sme sa však cítili naozaj nenútene a príjemne, domáci beduíni nás núkali čajom a keksíkmi a niekedy za to neočakávali naozaj nič. Bežné jedlá obsahujú veľa humusu, typický arabský chlieb, fazule, syry, zo sladkého hlavne baklavu a pečivo plné sušeného ovocia a orechov. Voda v Jordánsku nie je pitná, preto si nakúpte fľaše vody do zásoby. Potraviny nájdete naozaj na každom rohu, bohužiaľ, ako turisti však za každý nákup zaplatíte prirážku, nikde totiž nenájdete cenovky a miestni strieľajú ceny asi len podľa nálady. Bežný nákup potravín na pár dní pre 2 osoby vyjde veľmi podobne ako u nás na Slovensku.

Myslite na to, že ak cestujete rovnako ako my, počas ramadánu, alkohol si v púšti, ani pri žiadnych historických pamiatkach nekúpite. Cena fľaše vína sa v mestách pohybuje okolo 10-16 JD, čo je v prepočte až 20€. Odporúčam vám preto kúpiť si prosecco ešte v duty free zóne pred letom, počas prvého dňa v Aqabe, alebo si jednoducho užiť týždeň očisty pri beduínskom čaji. Veď predsa, ktorá krajina by bola na očistu tela a mysle vhodnejšia? 🙂

Víza a poplatky

Pri ceste do Jordánska potrebujete vízum a platný cestovný pas. Ten musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny a odporúčame vám, aby ste mali minimálne jednu voľnú dvojstránku, prípadne radšej tri voľné strany. Slovensko má vízovú povinnosť s Jordánskom a tak na jeho návštevu potrebujete vízum.

TIP: Pokiaľ prilietate do Aqaby, vzťahuje sa na vás výnimka a nepotrebujete víza. My sme si pred príchodom pre istotu zakúpili Jordan Pass, v ktorom sú zarhnuté všetky vstupy do pamiatok a vízový poplatok. Ak by sme si kúpili lístky do Petry samostatne, ušetrili by sme približne 30€ na osobu.

Kedy Jordan Pass skutočne potrebujete?

Ak máte v pláne navštíviť Petru a prilietate do Ammanu, Jordan Pass využijete. Ak si nie ste istí, či chcete stráviť jeden alebo dva dni v Petre, kúpte si dvojdňový Jordan Pass. Rozdiel v cene je približne 7€, čo nie je tak veľa a neskôr nebudete ľutovať, že vám jediný deň v Petre nakoniec nestačil.

Kedy Jordan Pass nepotrebujete?

Ak máte v pláne stráviť celý výlet na púšti Wadi Rum, prilietate do Aqaby a nemáte v pláne návštevu Petry. V tomto prípade je pre vás Jordan Pass zbytočným výdavkom. Aj napriek tomu, že zahŕňa vstupy do ďalších pamiatok, ide o malé sumy a Jordan Pass sa v tomto prípade neoplatí kupovať.

Prosím, predtým, ako sa rozhodnete, overte si aktuálnosť týchto informácií. Podmienky vstupu do krajiny sa môžu hocikedy zmeniť a vždy je lepšie skontrolovať si oficiálne stránky.

Nechcem vás navádzať na podvody, ale skutočne si od nás Jordan Pass za celý čas v Jordánsku nikto nevypýtal. Využili sme ho jedine pri vstupe do Petry, kde nám vydali oficiálne lístky, ale nakoniec sme zistili, že vstup k tejto unikátnej pamiatke aj tak nikto nekontroluje. 🙂

Itinerár na 7 dní

1.deň: Prílet do Aqaby

Prekvapivo, prenosný plyn a kartušu na kemping nájdete v Aqabe na každom rohu, prepichovacie, aj tie klasické plynové bomby. Aqaba je ideálnym miestom na nákupy, všetko vrátane potravín a hygienických potrieb vás tu vyjde lacnejšie ako pri známych turistických spotoch. Pre porovnanie – šatku, ktorú som si v Aqabe kúpila za 6 JD bez zjednávania (áno, viem, mala som, ale nechcelo sa mi) predávajú v Petre za 20 JD, čo je naozaj šialená cena. Ak máte dostatok času a chcete si užiť dovolenku pri mori, Aqaba je tým správym miestom. Je síce pomerne rozbúraná a veľa budov je rozostavaných, čo trošku uberá na estetickosti, ak však zájdete smerom na východ, nájdete tam hneď niekoľko krásnych pláží skvelých na šnorchlovanie a rôzne vodné aktivity.

My sme počas krátkeho pobytu stihli len návštevu havnej pláže v centre mesta neďaleko nášho airbnb. S ubytovaním sme boli spokojní. Za 34€ na noc sme si užili výhľad na more s terasou, klímou a malým občerstvením.

Hneď prvý večer sme zahájili v reštaurácii Arabic Moon, v ktorej jedli prevažne len domáci (yes!).  V tejto lokalite nájdete skvelé dobroty za primeranú cenu.

2.-3.deň: Wadi Rum púšť

Cesta autom z Aqaby do Wadi Rum nám trvala približne hodinu. Po ceste sme natankovali a zastavili sa na jednu tureckú kávu s kardamonom, takto ju pijú miestni. V dedinke Wadi Rum nás už očakával náš sprievodca Murad. V dedine sme zaparkovali požičané auto a naskočili na Muradov jeep, na ktorom sme sa vydali objavovať najkrajšie miesta Wadi Rum.

Lawrence Spring, Lawrence House, Mushroom Rock, Abu Khashaba a Alkazali kaňon, to sú prvé úchvatné spoty, ktoré nám Murad ukázal.

Kompletný článok o Wadi Rum nájdete čoskoro na mojom blogu.

4.deň: Odchod do Wadi Musa

Vraciame sa do dedinky Wadi Rum, zosadáme z ťavy a balíme sa na cestu dlhú 100 km, ktorá potvrá približne 2 hodiny. Po návšteve púšte sme potrebovali oddych a keďže sme do Wadi Musa prišli až o 3-tej popoludní, rozhodli sme sa, že návštevu Petry odložíme na ďalší deň. Vybrali sme sa preto na západ slnka do Malej Petry. Po ceste nás prekvapili úžasné výhľady na piesočné duny a útvary pozdĺž celej cesty.

Malá Petra je žiaľ podobne komerčná a preplnená ako „veľká“ slávna Petra, čakajú vás tu zástupy turistov a miestni, ktorí sa snažia predať azda všetko. Ak si chcete užiť toto miesto a zachytiť ho v najkrajšom svetle, vyberte sa sem rozhodne v skorých ranných hodinách. Obe Petry ponúkajú za príplatok aj večerný zážitok „Petra at night“ ten sme však počas výletu vynechali. Po západe slnka sa vraciame na hlavné parkovisko pred vstupom do archeologického unikátu, kde sme sa rozhodli spať v aute.

Parkovisko nie je nijak strážené a dokonca ho nájdete aj na Park4Night ako tip na spanie. Bohužiaľ, noc na parkovisku bola viac ako rušná, celý čas sme sa budili na štekot túlavých psov a híkanie oslíkov, okrem toho okolo nás vkuse prechádzali autá a ľudia, takže tento zážitok rozhodne neodporúčam. Nájdete ho TU.

5.deň: Petra

Vo viacerých blogoch som sa dočítala, že na Petru nestačí jeden deň, my sme ju však zvládli za 8 hodín a myslím si, že rovnaký čas bude stačiť aj vám. Teda, ak to nie je jediný váš dôvod návštevy Jordánska. 🙂 Rukami vytesané skalné mesto vám odporúčam navštíviť (samozrejme) veľmi skoro ráno. Ak máte tú možnosť, vyberte sa sem už pred 6-tou ráno, aby ste si rýchlo vybavili lístky. Rovnako ako vy, budú v rade stáť zástupy turistov s Jordan Passom v rukách. Hneď, ako získate lístky, ste voľní. Na začiatku trasy vám miestni ponúknu jazdu na koni, ktorá je mimochodom v cene vášho lístka, čo mnohí nevedia. My sme sa vybrali pešo, keďže sme si chceli užiť pohľad na krásny kaňon a pofotiť si údolie Siq bez ostrého svetla.

Prechádzka k slávnej Al-Chaznech Pokladnici vám zaberie približne pol hodinu. Pohľad na ňu si môžete vychutnať priamo zdola alebo z viacerých vyhliadkových miest v skalách,  z ktorých si však miestni spravili biznis a tvrdia, že sú prístupné jedine so sprievodcom za poplatok 6 JD, čo sme odmietli.  Po ceste vás čaká mnoho ďalších úchvatných miest ako je Divadlo alebo Veľký chrám, my sme sa však ponáhľali na druhý najpopulárnejší spot Petry a tým je Kláštor zvaný Ad-Deir. Vedie k nemu celkom strmá cesta po schodoch, preto sme sa rozhodli zdolať ju ešte predtým, ako sa Petra naplní turistami, a hlavne, aby sme sa vyhli ostrému slnku a úpalu. Prejsť túto trasu vám pri dobrej kondícii zaberie približne hodinu, maximálne dve s prestávkami. Námestie pred Kláštorom nám prišlo oveľa pokojnejšie, nestretli sme tu ani miestnych, ktorí by nás chceli odprevádzať k vyhliadkovým bralám, jednoducho sme sa za výhľadmi vybrali sami.

TIP: Prekvapivo, bufet pri Kláštore ponúka lacnejšie občerstvenie ako všetky ostatné bufety. Pre porovnanie, arabský chlieb s humusom vás vyjde v bufete pri Kláštore 3 JD, zatiaľ čo pri Pokladnici najmenej 6 JD. Všetky bufety v Petre sú predražené, nájdete tu však aj kávu alebo čaj za 1 JD. Občerstvenie pozostáva z džúsu, čipsov, arabského wrapu a zopár keksíkov, to je všetko, čo tu nájdete.

Nos sme strávili v útulnom hosteli Petra Cabin Hostel s raňajkami a večerou v bufetovom štýle. Noc nás vyšla dokopy 16 JD a polpenzia dokopy 24 JD.

6.deň: Hrad Kerak a Mŕtve more

Po takmer celom dni strávenom v Petre sme sa rozhodli pokračovať vyššie smerom na sever, k Mŕtvemu moru. Prvou zastávkou bola prírodná rezervácia Dana, ktorá je domovom obrovského množstva unikátnych rastlín a živočíchov. Poriadna návšteva rezervácie Dana si vyžaduje aspoň jeden celý deň, my sme však toľko času nemali a rýchlo sme sa pokochali aspoň výhľadom do doliny.

Po ceste sme si spravili ďalšiu zastávku, tentoraz pri historickej pamiatke, pri hrade Kerak, ktorý bol významným míľnikom križiackych výprav. Hrad pochádza z 11.storočia a okrem dlhých tunelov a katakomb ponúka skvelý výhľad do okolia. Hrad Kerak sme navštívili len pretože bol po ceste k Mŕtvemu moru, ďalšie pamiatky ako staroveké mesto Jerash, horu Nebo alebo baptistické miesto Betánia Zajordánska sme z nášho itinerára vynechali, keďže za 7 dní by sme všetky tieto atrakcie aj tak nestihli.

Na záver dňa sa presúvame k (donedávna) najnižšie položenému miestu sveta, k Mŕtvemu moru. Jeho hladina leží až 400 metrov pod hladinou oceánu a je najslanším morom na našej planéte. Na hraniciach Jordánska a Izraela je unikátnym miestom, kde si môžete skúsiť vznášanie sa v mori. Voda v Mŕtvom mori má takú vysokú koncentráciu soli, že je ťažké v nej plávať alebo sa v nej otočiť. Nemusíte sa teda báť, neutopíte sa. Pred vstupom do mora vám miestni ponúknu bahno, ktoré si máte natrieť na telo a symbolicky sa tak očistiť v slanej vode. Určite vodu neskúste ochutnať a nezdržujte sa v nej príliš dlho, postačí 15 minút.

POZOR: Rozhodne sa deň pred návštevou Mŕtveho mora nehoľte, soľ len podčiarkne bolesť všetkých rán. Po okúpaní sa budete potrebovať zmyť soľ, miestni vám ponúknu za symbolický 1 JD aj sprchu v zastrešenej búdke. Pozor, po západe slnka sa už neosprchujete, miestni balia sprchy a na pláži ostanete sami. Zo všetkých miest, na ktorých sa zadarmo vykúpete v Mŕtvom mori, sa nám najviac zo všetkých páčil je TENTO.

7.deň: Mujib, Madaba a presun na letisko

Keďže sa nachádzame na jednom z najnižšie položených miest na svete, teplota je oveľa príjemnejšia ako v mestách. Aj preto sme sa rozhodli rozložiť si stan na pláži. Noc bola celkom pokojná, až na cestu, ktorá vedie pri Mŕtvom mori, ktorá bola celkom rušná. Ráno sme zbalili stan a keďže to vyzeralo celkom búrkovo, vydali sme sa ďalej smerom na sever.

Prvou zastávkou bol horský priesmyk Mujib a kaviareň Sammy, v ktorej som si odniesla jedinú nepríjemnú  skúsenosť s domácimi. Sammy bol zvláštny týpek a naozaj vám neodporúčam zastaviť sa uňho na kávu. Síce ponúka skvelé výhľady na kaňon, radšej počkajte a zastavte sa až u Aldiho na druhej strane priesmyku, TU . Ten je naopak veľmi ochotný a dokonca od nás nechcel ani peniaze za čaj a vôbec nebol otravný. Odtiaľto je to už len 20 km do mesta Madaba, odkiaľ ste približne za pol hodinu na letisku Queen Alia pri Ammane. Ak máte viac času, len 9 km od Madaby sa nachádza hora Nebo, ktorá je významným biblickým miestom,. História Jordánska je silno spätá s vierou, práve v Madabe nájdete hneď niekoľko historických a náboženských pamiatok, na ktoré by ste si v prípade záujmu mali vyhradiť aspoň jeden celý deň.

Po noci strávenej v centre Madaby sa presúvame ráno, 8.deň do požičovne Arena Rent a Car, odkiaľ nás spoločnosť zaviezla autom na letisko.

Budget pre 2 osoby na 7 dní:

Požičanie auta: od 150€

Benzín: 50€

Strava: 100€ (nezahŕňa stravu počas 3-och dní vo Wadi Rum)

Ubytovanie: 76€

Jordan Pass: od 90€ na osobu *ak nemáte v pláne navštíviť Petru, alebo prilietate do Aqaby, nebudete Jordan Pass potrebovať

Sim karta: 15€

Wadi Rum tour: od 50€ na osobu (viac sa dozviete v mojom blogu o Wadi Rum)

Letenky: 260€ (vrátane podpalubnej batožiny do 20 kg)

Ak by ste sa rozhodli pre najlacnejšie alternatívy počas celého výletu, s budgetom sa dokážete vtesnať aj do 300€ na osobu, čo je celkom slušné. 🙂

Tak čo poviete, tešíte sa na článok o návšteve Wadi Rum?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close