DOMOlenka 1. časť: Dedinky

Ako si užiť dovolenku doma, na Slovensku? Pozrite si najkrajšie miesta a prečítajte si tipy na zážitky, ubytovanie, aj chutné jedlo.

DOMOlenka je seriál článkov a fotiek, v ktorom vám úkažem krásy Slovenska a čarovné miesta ideálne na 2 – 5 dní dovolenky. V článkoch nájdete tipy na lacné ubytovanie, parkoviská a chutné jedlo.

Dedinky a Palcmanská Maša

Predtým, ako sa vyberieme na predĺžený víkend, povedzme si, s akým budgetom pri plánovaní počítať:

Cesta kempervanom z Bratislavy: 80 – 100 €

Strava: 50 – 100 €

Požičovňa bicyklov, padleboardov: 20 – 50 €

Výlet vás teda pri minimálnych nákladoch vyjde najmenej 100€ na osobu.

Itinerár na 2 – 5 dní

Základom dobrej dovolenky je nájsť miesto na kempovanie, resp. parkovanie. V Dedinkách máme na výber hneď 2 možnosti: oficiálny kemp pri hoteli Priehrada alebo neplatené parkovisko pri brehu Palcmanskej Maše neďaleko pizzerie. Po príchode k tomuto „slovenskému moru“ sa určite vydajte na krátku prechádzku z parkoviska a ukončite ju pri chutnej Margherite v Pizzerii Lumaro.

Ranný výbeh na Gačovskú skalu s výhľadom na Mašu

Kempervan sme zaparkovali priamo pri brehu s výhľadom na západ slnka, po vlastných nohách sa však dostaneme k ešte krajším pohľadom na Mašu. Ranný výbeh na Gačovskú skalu radím medzi top zážitky v akomkoľvek ročnom období. Výstup na skalu trvá len približne hodinu a je nenáročný, zvládnete ho so psíkom, aj s deťmi. Na vrchole si vychutnáte krásny výhľad na Palcmanskú Mašu a okolité kopčeky.

Krátka túra Zejmarskou roklinou bez psíka

Zejmarská roklina je najkratšou roklinou v Slovenskom raji a zároveň jediná sprístupnená tiesňava v jeho južnej časti. Štartuje sa neďaleko obce Dedinky a prístup je jednosmerným, modrou značeným turistickým chodníkom z križovatky Zejmarská roklina ústie. Prechod roklinou je nenáročný, avšak v istých úsekoch je chodník zabezpečený aj rebríkmi či reťazami, preto táto túra nie je vhodná pre psíka.

Prečítajte si tip na nenáročnú túru na Liptove: Prosiecka a Kvačianska dolina
Paddleboardom do Stratenskej Píly

Ak si užívate leto najradšej vo vode, tento tip je jednoznačne pre vás. Paddleboard si požičiate pri Kolibe Zuzana alebo pri vedľajších bufetoch. Pozor, v okolitých bufetoch a požičovniach sa platí jedine v hotovosti. Cena za požičanie paddleboardu je 5€/hodina, za psíka sa nepripláca. Či už si vyberiete paddleboard, dvojmiestny čln alebo vodný bicykel, ceny sú prijateľné a žiadna pokuta za meškanie vám nehrozí. Z požičovne sa vydáte smerom k Stratenskej Píle, trasa vedie kaňonom popod mosty a trvá približne pol hodinu, záleží to však od rýchlosti vášho veslovania. Paddleboardovanie v Stratenskej Píle je nenáročné a príjemné aj pre začiatočníkov, keďže ste v závetrí.

Prechádzky Stratenou

Ak vy, ani váš psík netúžite po dni strávenom vo vode, k Stratenskej Píle sa môžete vydať aj po vlastných alebo si požičať bicykle v Dedinkách a prebrázdiť okolie. Prechádzka k Stratenskej Píle vedie cez lesík a je vhodná pre psíka, aj s deťmi. Nenáročná prechádzka potrvá približne 2 hodiny a celou cestou ponúka krásne výhľady. Stratenská píla je miestom, kde kedysi stála píla a zvonica. Dnes sa na tomto mieste nachádza vodná plocha, ktorá vznikla pri stavbe vodnej nádrže Palcmanská Maša a stala sa jej predĺženým ramenom. S okolitou krajinou pôsobí harmonicky a na priezračnej hladine sa odrážajú okolité lesy. Stratenský kaňon je 2 km dlhá tiesňava, nachádza sa tu náučný chodník obklopený majestátnymi vápencovými bralami, ktorý je prístupný aj pre vozičkárov, rodiny s deťmi a psíčkarov.

Túra na Havraniu skalu

Stratená je východiskom jednej z najatraktívnejších peších túr južnej časti  Slovenského raja, na Havraniu Skalu. Havrania skala je jeden z najvyšších vrchov Slovenského raja, z ktorého nie je núdza o krásne výhľady. V okolí skaly sa nachádzajú aj menšie jaskynné systémy a Občasný prameň, ktorý je prírodnou raritou Slovenského raja. Voda z tohto prameňa totiž vyviera na povrch len v určitom čase. K prameňu vedie zelený chodník z obce Stratená a žltý chodník z oblasti Veľké a Malé Zajfy. Z Havranej Skaly sa späť do Stratenej dostanete po žltej turistickej značke cez Stratenský kaňon. Celková dĺžka túry je približne 3-4 hodiny, podľa ročného obdobia.

Výlet do Telgártu a kávička pod viaduktom

Ak sa vám zachce nových pohľadov, vybehnite si na bicykli alebo autom na kávu k známenu Telgártskemu viaduktu. Depo Café je unikátna kaviareň v historickom vagóne s výhľadom na známy slovenský skvost, ktorý náramne pripomína scény z Rokfortského expresu.

Fatbikeom na Kráľovu hoľu

Stále nemáte dosť? Vypožičajte si v neďalekom Šumiaci elektrobicykle a vyrazte na Kráľovu hoľu. Po ceste sa môžete občerstviť na Chate pod Kráľovou hoľou,  kde vás privítajú aj so psíkom. Požičovňa fatbikov sa nachádza v horehronskej dedine Šumiac, odkiaľ začína aj cyklochodník. Trasa zo Šumiaca na hoľu prekonáva prevýšenie 1000m a je dlhá 8km. Rovnakou trasou sa vrátite naspäť do dediny Šumiac. Celý výlet v miernom tempe trvá približne 4 hodiny s prestávkami.

Tak čo, vyberiete sa na výlet do Dediniek, alebo si počkáte na ďalšiu destináciu?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close