České a Saské Švýcarsko

Ak hľadáte ideálnu destináciu pre nenáročný výlet s kempervanom, krásna príroda a scenérie Českého a Saského Švajčiarska vás určite nesklamú. Táto oblasť, nachádzajúca sa na hranici Česka a Nemecka, ponúka jedinečné prírodné útvary, historické pamiatky a úžasné vyhliadky. A navyše, je dog friendly.

Kedy sa vybrať na výlet?

České Švýcarsko ťahá hlavnú sezónu od mája až do novembra. V letnej sezóne sú kempy, útulne a hotely veľmi vyťažené. Pred výletom si ich určite zarezervujte. Počas hlavnej sezóny sa môžete stretnúť s preplnenými parkoviskami a vysokými cenami za parkovanie. Počas hlavnej sezóny sa môže stať, že sa o pobyt „pobijete“ s ostatnými turistami. Ak chcete zažiť krásne jesenné farby a neprekážajú vám trochu chladnejšie noci, odporúčame cestovať v jesennom období, najlepšie v októbri, pred jesennými prázdninami.

Kempovanie a ubytovanie

Pri plánovaní výletu s kempervanom sme využívali niekoľko aplikácií. Našou obľúbenou je v každej krajine Park4Night, oficiálne kempy vyhľadávame cez Mapy.cz a v Česku sme už skúsili aj stránku bezkempu.cz. Nájdete vďaka nej súkromné pozemky, chatky a iné miesta, ktoré prenajímajú miestni. Bohužiaľ, počas tohto výletu sme nestihli využiť bezkempu.cz, ale podarilo sa nám nájsť niekoľko skvelých miest za rozumnú cenu. V Nemecku, aj v Česku je nelegálne nocovať v aute mimo oficiálnych kempov. Avšak po letnej sezóne sú väčšinou kempy zatvorené, čo predstavuje veľkú nevýhodu pre jesenné cestovanie. V tejto oblasti sme napríklad počas našej návštevy v októbri nenašli ani jeden otvorený kemp. Ak preferujete väčší komfort, hotelová noc mimo sezóny vás vyjde v priemere na 80€ pre 2 osoby, a väčšinou nemajú problém s ubytovaním domácich zvierat.

Cestovanie so psom

Väčšina trás je prístupná pre psov, ale je dôležité ich mať na vodítku, najmä v blízkosti skál. V Česku, aj v Nemecku sú chodníky prístupné aj pre psíkov. Niektoré úseky, ktoré v tomto článku opisujem, nie sú vhodné pre každého psíka, ideálne je vybaviť ho postrojom, alebo sa týmto úsekom úplne vyhnúť.

Ktoré miesta sa oplatí navštíviť?

České Švýcarsko

České Švajčiarsko, na českej strane hraníc, láka turistov ikonickými miestami ako Pravčická brána či rieka Kamenice, kde sa dá plaviť na loďkách. Ceny bývajú prístupnejšie než v Nemecku a atmosféra je o niečo viac „domácka“. Zatiaľ čo česká strana pôsobí trochu kľudnejšie, nemecká je organizovanejšia a o niečo drahšia.

Hřensko a Stará plynárna

Po ceste do Hřenska si spravíme prvú zastávku a obzrieme si bývalú plynáreň. Pôvodná budova slúžila ako plynáreň, ale dnes v sebe ukrýva útulný penzión, ktorý sa stal obľúbeným miestom pre návštevníkov hľadajúcich nielen pohodlie, ale aj štipku histórie. Plynáreň si zachovala svoj industriálny ráz s dobovými prvkami, ktoré sú skvelou kulisou pre fotografov – obzvlášť v kontraste s okolitou prírodou a hmlistými ránami, ktoré sú pre České Švýcarsko typické.

Hřensko, najnižšie položená obec v Česku, je ideálnym štartom pre objavovanie Českého Švajčiarska. Toto malé mestečko, obklopené hlbokými roklinami a riečnymi dolinami, je zároveň vstupnou bránou do národného parku. Tu môžete zaparkovať na niektorom z kempingov alebo verejných parkovísk, ktoré sú prispôsobené aj pre návštevníkov s kempervanmi, platí sa 8€ za deň a lístok platí 24 hodín. Po raňajkách a príprave na túru vás čaká cesta k našej prvej veľkej atrakcii – Pravčickej bráne.

Pravčická brána

Pravčická brána je najväčší prírodný pieskovcový most v Európe a ikonická zastávka, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Z Hřenska vedie k Pravčickej bráne pohodlná trasa s miernym stúpaním, ktorá sa dá zvládnuť aj s psíkom (na vodítku). Samotná Pravčická brána ponúka krásne panoramatické výhľady na okolité pieskovcové útvary a lesy.

Platí sa vstupné – dospelá osoba zaplatí 95 Kč, deti a seniori 30 Kč, a psi sú zadarmo. V letnej sezóne, od apríla do októbra, je areál otvorený denne od 10:00 do 18:00, zatiaľ čo v zimných mesiacoch (november až marec) od 10:00 do 16:00. Ak však plánujete fotiť východ slnka, môžete si zážitok dopriať ešte pred začiatkom oficiálnej prevádzkovej doby a vyhnúť sa tak vstupnému.

Po návšteve Pravčickej brány môžete pokračovať okružnou cyklotrasou cez Meznú, ktorá vás prevedie menej známymi, ale rovnako očarujúcimi zákutiami národného parku. Tento okruh je ako stvorený na prechádzky. Navyše, trasa nie je preplnená turistami. Ak sa vám ale žiada viac pohodlia, môžete zaparkovať hneď pri rokline v obci Mezná.

Kamenica

Jednou z najväčších atrakcií Českého Švajčiarska je plavba na lodičkách v Divokej soutěske. Loďky sú obvykle otvorené aj pre psov, miestni prievozníci vás počas plavby zabavia aj zaujímavými historkami a vysvetleniami o mieste a jeho legendách. Táto plavba je ideálnym zakončením výletu predtým, než sa vrátite späť ku kempervanu. Za 2 osoby so psíkom sme zaplatili 200 Kč, ale plavba bola naozaj krátka. Oveľa viac sme si užili prechádzku do rokliny.

Loďka premáva len od apríla do konca októbra (vrátane Dušičiek) v čase od 9:00 do 17:00 hod., pričom posledná loď vypláva o 16:40 hod.

Bohužiaľ, jedna z najkrajších častí Českého Švajčiarska, Edmundova soutěska, je po ničivých požiaroch stále uzavretá. Tento úsek, známy aj ako Tichá soutěska, bol kedysi obľúbeným miestom turistov vďaka plavbe na loďkách, ktoré vás prepravili divokou roklinou rieky Kamenice. Uzavretie znamená, že sa momentálne nedá dostať až k Dolnému mlynu, ktorý bol v minulosti populárnym cieľom turistických trás.

Saské Švýcarsko

Pokračujeme v našom dobrodružstve do nemeckej časti Saského Švajčiarska. Táto oblasť je známa svojim dramatickým skalnatým terénom, vysokými pieskovcovými útvarmi a úzkymi chodníčkami. Je trošku organizovanejšia a o niečo drahšia, a mala som pocit, že aj o dosť populárnejšia.

Schrammsteine

Po prechode do Nemecka pokračujeme do Saského Švajčiarska, kde zaparkujeme na neplatenom parkovisku neďaleko penziónu Schrammsteinebaude. (kde majú mimochodom perfektný Kaiserschmarn.) Odtiaľ sa vydávame na túru k vyhliadke Schrammsteine, ktorá ponúka úchvatné pohľady na pieskovcové veže, skaly a údolia pod nami. Trasa je strmšia a zahŕňa rebríky, takže pre psíkov odporúčam postroj, ktorý vám pomôže ich bezpečne preniesť cez rebríky. Naša borderkólia si túru užila, ale postroj by sa naozaj hodil! Ak si na vyhliadku netrúfate, môžete si spraviť aspoň prechádzku medzi skalnými bralami a vrátiť sa naspäť tou istou trasou.  

Po výstupe na Schrammsteine sa môžete vydať na ďalšie vyhliadky, ako Carola Aussicht a Kleiner Winterberg, ktoré ponúkajú jedinečné výhľady na panorámu Saského Švajčiarska. My sme pokračovali návštevou mestečka Bad Schandau.

Kúpele Toskana v Bad Schandau

Bad Schandau je malebné mestečko v Nemecku, ležiace na brehu rieky Labe a známe ako obľúbený východiskový bod pre turistické trasy. Okrem nádhernej prírody je Bad Schandau aj centrom, kde sa môžete zrelaxovať po dlhom dni v prírode.

Po turistike je skvelou voľbou navštíviť miestne kúpele Toskana Therme, ktoré ponúkajú dokonalý oddych vo forme wellness procedúr, bazénov a saunového sveta. Tieto kúpele sú známe unikátnym festivalom Liquid Sound, kedy sa priestory menia na miesto plné svetiel, farieb a podvodnej hudby. Túto akciu treba zažiť osobne, aby ste pochopili jej skutočnú atmosféru!).

Po návšteve sme sa presunuli na platené parkovisko pre kempervany, aby sme ráno boli čo najbližšie k highlightu nášho výletu – skalnej bráne Bastei. Z tohto parkoviska k nej vedie dedikovaná cyklotrasa, ktorá je dlhá len 2 km.

Bastei

Bastei, skalná brána a zároveň ikonická vyhliadka v srdci Saského Švajčiarska, je jedným z najpopulárnejších miest v oblasti. Nachádza sa nad hlbokou roklinou rieky Labe a ponúka ohromujúce výhľady na dramatické pieskovcové útvary a rozľahlú prírodu národného parku.

Neplatí sa tu vstupné, ale ak sa chcete vyhnúť obrovským davom, príďte radšej na východ slnka. Stretnete len skupinky fotografov, a hneď po východe slnka je ideálny čas na prechádzku po moste a okolí. Po 10-tej ráno sem prichádzajú plné autobusy turistov a tvoria sa tu zástupy dokonca aj počas pracovného týždňa v novembri.

Ak sa chystáte na západ slnka, pre najkrajší výhľad odporúčam vyhliadku z opačnej strany. Na moste bude množstvo turistov, takže si nádherné svetlo najlepšie vychutnáte práve z diaľky.

Ak máte viac času, určite sa vyberte k rozhľadni v mestečku Hohnstein, na výlet loďkou po Elbe v Kurort Rathen alebo si užite viac času na českej strane, a vydajte sa napríklad do Jetřichoviec, odkiaľ sa začína trasa k Mariinej skále. Vyhľadávaným miesto je aj Rudolfův kámen a pri našej ďalšej návšteve určite ostestujeme aj pivovar Falkenštejn.

České a Saské Švajčiarsko je ideálnou destináciou pre milovníkov prírody a nenáročného dobrodružstva. Tak čo, už plánujete svoj výlet? Stačí si zabaliť batohy, nastaviť GPS na Hřensko a pripraviť sa na úžasné výhľady v jednej z najkrajších oblastí strednej Európy.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close