Wadi Rum a kempovanie v púšti

Chystáte sa na dovolenku do Jordánska a chcete si naplánovať výlet do púšte Wadi Rum? V článku sa dozviete, koľko času by ste mali vo Wadi Rum stráviť a koľko vás tento epický zážitok bude stáť.

Od chvíle, kedy pick-up nášho beudínskeho sprievodcu opustil asfaltku a vliezol hlboko do hrdzavo-červenej púšte sme vedeli, že nás čaká nezabudnuteľný zážitok.

Pred výletom som strávila dlhý čas plánovaním dobrodružstva vo Wadi Rum. Na výber je toľko možností, nakoniec som sa však rozhodla pre 2 noci v beduínskom kempe so sprievodcom.  Urobila som si vlastné dojmy a chyby, z ktorých sa môžete vy teraz poučiť a naplánovať si vlastný výlet.

Kedy si naplánovať výlet do Wadi Rum?

Hlavnou sezónou sú jarné a jesenné mesiace, kedy je v púšti príjemne teplo a vyhnete sa horúčavám. Nenechajte sa zmiasť, aj príjemné teploty večer klesnú pod 10° C. Počas nášho výletu sme v púšti zažili hneď v prvý večer búrku, aj krúpy na druhý deň sme sa už v kraťasoch potili na slniečku v 25° C. Ak sa chystáte v zime, očakávajte zrážky, vo vyššie položených častiach dokonca aj sneh. V letných mesiacoch je v Jordánsku bohužiaľ neznesiteľne teplo, výlet v tomto období si asi neužijete. My sme sa do Wadi Rum vybrali koncom marca a s výberom dátumu sme boli až na ramadán celkom spokojní. Neskôr v apríli sú teploty podobné našim letným.

Vstup do Wadi Rum

TIP: Pokiaľ prilietate do Aqaby, vzťahuje sa na vás výnimka a nepotrebujete víza. My sme si pred príchodom pre istotu zakúpili Jordan Pass, v ktorý zahŕňa všetky vstupy do pamiatok a vízový poplatok. Jordan Pass sa oplatí, ak plánujete navštíviť Petru a ďalšie pamiatky. 

Ak chcete stráviť celý výlet v púšti Wadi Rum, prilietate do Aqaby a nemáte v pláne návštevu Petry, je pre vás Jordan Pass zbytočným výdavkom. Aj napriek tomu, že zahŕňa vstupy do ďalších pamiatok, ide o malé sumy a Jordan Pass sa v tomto prípade neoplatí kúpiť. Stačí, ak pri vstupe do dediny Wadi Rum zaplatíte poplatok za vstup, asi 10 JD.

Prosím, predtým, ako sa rozhodnete, overte si aktuálnosť týchto informácií. Podmienky vstupu do krajiny sa môžu hocikedy zmeniť a vždy je lepšie skontrolovať si oficiálne stránky.

Doprava a požičanie auta

Máte v pláne prejsť viacero turistických atrakcií alebo chcete len objavovať púšť Wadi Rum? Pokiaľ máte v pláne precestovať Jordánsko a vidieť toho za týždeň čo najviac, rozhodne vám odporúčam požičať si vlastné auto a zabezpečiť si miestneho sprievodcu vo Wadi Rum. Pokiaľ by ste si chceli booknúť jeep 4×4 a brázdiť ním sami po púšti, vyjde vás to okolo 1000€ na 5 dní.

Ak máte v pláne backpackovať a využiť mestskú hromadnú dopravu, odporúčam vám zajednať si autobus z jedného miesta do druhého vždy vopred v hosteli. Ceny sú prijateľné, napríklad, ak si zajednáte odvoz priamo na hosteli, cesta autobusom z Petry do Wadi Rum vás vyjde 10JD. Na hosteli si viete rezervovať aj 1-dňový výlet do Wadi Rum so zabezpečeným sprievodcom aj programom. Za jeden deň stihnete s jeepom obehať najslávnejšie miesta aj sandboarding, na ochutnávku Wadi Rum to teda postačí.

POZOR! V celej púšti je oficiálne zakázaný wild camping (kempovanie na voľno) ale reálne vás nemá kto skontrolovať, ani pokutovať a aj domáci beduíni zvyknú prespávať v jaskyniach.

Strava a pitný režim

Počas návštevy Wadi Rum sa o nás dokonale staral miestny sprievodca Murad. Domáci beduíni nás pri každej zastávke núkali čajom a keksíkmi a niekedy za to neočakávali naozaj nič. V púšti nájdete na každom rohu menší bufet s vodou a občerstvením, takže aj keby ste sa vydali na vlastnú päsť, nezostanete bez vody. Váš sprievodca má vždy po ruke dostatok pitnej vody a rovnako vás vodou zásobia aj v kempoch, v ktrorých prenocujete. Navyše, prefektne tu varia. Jedlá obsahujú veľa humusu, typický arabský chlieb, fazule, syry a zo sladkého hlavne baklavu a pečivo plné sušeného ovocia a pistácií. Raňajky aj večere v kempe prebiehajú formou bufetu, obed vám počas dňa pripraví váš sprievodca, viete sa s ním dohonúť kedy a kde by ste obed chceli mať. Kávičkári sa počas celého výletu môžu tešiť na turka s kardamonom a čierny čaj s mätou a škoricou.

TIP: Ak cestujete rovnako ako my, počas ramadánu, alkohol si v púšti nekúpite. V niektorých kempoch sa dá zohnať fľaša vína, cena je  okolo 16 JD, čo je v prepočte až 20€. Ak si budete chcieť počas výletu štrngnúť, nakúpte si radšej vopred v Aqabe alebo na letisku pred letom.

Prečítajte si tipy na 7-dňový výlet v Jordánsku.

Po prílete do Aqaby sme si nakúpili potraviny a vodu na ďalšie dni. Na druhý deň ráno o 7-mej sme vyrazili za dobrodružstvom do Wadi Rum. Cesta autom z Aqaby do Wadi Rum nám trvala približne hodinu.

Vzdialenosti miest od Wadi Rum (autom):

Aqaba – 56 km, cca 1 hodina autom

Petra (Wadi Musa) – 107 km, približne 2 hodiny

Madaba – 300 km, približne 4 hodiny

Amman – 310 km, približne 4 hodiny

Mŕtve more – 330 km, cca 4,5 hodín

1. deň – jeep tour

V dedinke Wadi Rum nás už očakával náš sprievodca Murad. V dedine sme zaparkovali požičané auto a naskočili na Muradov jeep.

Medzi populárne spoty patria Lawrence Spring, Lawrence House, Mushroom Rock, Little Arch & Big Arch, Abu Khashaba kaňon alebo Khazali kaňon. Jedným z najznámejších miest je práve výhľad z piesočnej duny Al Ramal Red Sand Dune.

Lawrence Spring
Al Ramal Red Sand Dune

Toto sú prvé úchvatné miesta ktoré nám Murad ukázal. Popoludní nás zaviezol hlbšie do púšte, kde našiel stánok v chládku a pripravil nám ľahký obed. Jedlo pozostáva z humusu, syrov, chleba, na záver vytiahol aj chutné keksíky plnené figami.

Ďalšou zastávkou bola skala v tvare hríbu prezývaná príznačne Mushroom Rock. Mojim najväčším prekvapením bolo malé volejbalové ihrisko, ktoré si tu beudíni zradili. Ak máte akýkoľvek strach z miestnych, tu oňho prídete, ich životný štýl je nenútený. Narozdiel od „biznismenov“ v Petre sú priateľskí a nesnažia sa za každú cenu vám niečo predať. Po krátkom volejbalovom turnaji sme sa presunuli do ďalšieho kaňonu, kde niektorí skúsili sandboarding. Opatrne, naozaj to nie je tak jednoduché, ako to vyzerá a krátko pred nami si tam chlapec vykĺbil rameno. Buďte opatrní. 🙂

Mushroom Rock

Po celodennom objavovaní kaňonov nás Murad doviezol do kempu, kde nás čakala sprcha, čierny čaj a náš stan s manželskou posteľou. Po výdatnej večeri sme sa s Muradom dohodli na programe na nasledujúci deň. Zvolili sme si túru na hraniciach so Saudskou Arábiou. Ukázali sme mu fotku miesta, kam by sme sa chceli vydať fotiť púšť počas západu slnka.

2. deň – hiking tour

Najvyššou horou Jordánska je Jabal um ad Dami, vo výške 1 854 m n.m. Ak by ste mali v pláne túru, sprievodca vás pokojne odprevadí až na vrchol. My sme sa namiesto jednej dlhšej túry rozhodli spraviť tri kratšie a pozrieť si viacero miest. Ráno sme sa vydali až na samotný kraj púšte k Jabal Al Hash s úžasnými výhľadmi až do Saudskej Arábie. Náš sprievodca si z nás uťahoval, aby sme sa nestratili a neskončili zatknutí niekde za hranicami. Európski turisti sa však vraj vôbec nemusia báť. Krátka túra je nenáročná a trvá dokopy 2 hodiny. Na celom programe sa viete flexibilne dohodnúť so sprievodcom a vybrať si hneď niekoľko túr.

Keď sme sa vrátli, Murad nás už čakal pri ohni s pripraveným čajíkom a figovými keksíkmi. Neskôr nám ukázal ďalšie úchvatné miesta, ktoré by sme asi bez neho naozaj nenašli.  Jedno z nich bolo Jabal Noghrah, asi najfotogenickejšie miesto celého výletu, TU su súradnice. Celý výlet predpokladal na 15-20 minút, my sme sa tu stratili pri fotení na cca hodinu.

Na západ slnka sme sa vydali k najväčším púštnym dunám v púšti. Jednou z nich bola práve táto, s neporušeným pieskom a brutálnymi výhľadmi. Neďaleko týchto obrovských dún nájdete ďalšie beduínske kempy, v púšti je ich neúrekom.

Ak si chcete vychutnať hneď niekoľko dní epických miest a fotogenických spotov, odporúčam vám stráviť tu pokojne aj 5 dní. Počas nášho výletu sme zažili naozaj všetky ročné obdobia. Prvý deň nás prekvapil dážď, večer zase krúpy. Na druhý deň ráno sme sa zobudili do hmly a popoludní sme sa spálili v horúcom slnku. Druhú noc sa nám pošťastilo a oblo ha bola dostatočne jasná na sledovanie hviezd. Bohužiaľ, vedľa nášho kempu stál hneď ďalší kemp a v okolí bolo priveľa svetla. Po týchto dvoch nociach sme vedeli, že sa do Wadi Rum ešte niekedy musíme vrátiť. Nabudúce to asi skúsime na vlastnú päsť a aspoň na 5 dní s vlastným stanom a požičaným jeepom.

3. deň – návrat na ťave

Po raňajkách nás pred kempom čakal miestny beudín aj s ťavami. Tie nás odviezli naspäť do dedinky Wadi Rum, trvalo to približne 2 hodiny. Prekvapivo som nemala odretý zadok ani stehná (lol). Na parkovisku nás už čakal Murad, ktorému sme zaplatili v hotovosti za celý náš sprevádzaný výlet. Celý zvyšok výletu sme ľutovali, že sme nestrávili celý týždeň len vo Wadi Rum. Je len na vás, ako sa rozhodnete, ak vás však oslovili tieto fotky, určite tu strávte aspoň 2 celé dni.

Ako si vybrať kemp?

Na výber je naozaj veľa možností – od najluxusnejších až po najjednoduchšie kempy. V prvom rade záleží na vašom budgete. Ak chcete stráviť čo najviac času objavovaním, zaobídete sa aj s kempom za cca 5-10 JD. Suma väčšinou zahŕňa aj stravovanie v kempe. Ak túžite po luxusnom zážitku, v púšti su aj možnosti nocovania v kupolách s výhľadom na hviezdy. Lokalitu kempu si taktiež vyberajte podľa záujmov. Ak máte v pláne fotiť západy slnka z púštnych dún, vyberte si kemp vedľa tých najväčších dún,. Nebudete sa tak musieť veľa presúvať a ušetríte čas. Ak chcete v púšti stráviť len jeden deň, nezáleží na tom, ktorý kemp si vyberiete. Všetky ponúknu úžasné výhľady a aj tak takmer nikde v púšti signál nenájdete. 🙂

Budget na 2 noci a 3 dni:

Noc v kempe so stravou: 10-15 JD

Jeep tour na 1 deň: 50 JD

Jazda na ťave: 5 JD

2 noci a 2 dni so sprievodcom so stravou a jazdou na ťave a sadnboardingom nás vyšli na 2 osoby dokopy 200 JD

Cenu sa vám určite podarí zjednať, čím viac osôb v skupine, tým nižšia je aj cena zájazdu. Ak hľadáte tip na sprievodcu, tu je kontakt na Murada, ktorý bol veľmi sympatický a vyhovel nám vo všetkom. Nájdete ho na jeho Instagrame TU.

Počas týždňa v Jordánsku bolo Wadi Rum miestom, ktoré nás najviac očarilo a keď sa na náš výlet spätne obzeráme, najradšej by sme tu strávili celých 7 dní.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close