Tipy na jarnú turistiku na Slovensku

Kam sa vydať na túru v jarnom období? Skialpinistická uzávera v Tatrách začína už od polovice apríla a do otvorenia turistických chodníkov sa ešte načakáme. Navyše, počasie je na jar v horách veľmi premenlivé a môže vás nemilo prekvapiť. V článku nájdete tipy na bezpečnú a zážitkovú jarnú turistiku.

Falošná jar nás tento rok prekvapila dosť skoro, teploty stúpli až na 20° C a opäť klesajú pod nulu. Preto som si pre vás pripravila pár tipov na miesta, ktoré sú vhodné aj za jarných premenlivých podmienok. Objavte krásu Slovenského raja v daždivom počasí alebo si vychutnajte pohľad na sady rozkvitnutých čerešní v Hriňovej.

Poludnica – najkrajšia jarná túra

Snáď najkrajšia túra v Nízkych Tatrách začína na parkovisku lyžiarskeho strediska Opalisko. Rovnomenná chata bude slúžiť ako východiskový a záverečný bod programu. Túra na Poludnicu preverí kondičku, vo zvyškovom jarnom snehu môže byť celkom náročná, odvďačí sa vám však tými najkrajšími výhľadmi na všetky Tatry. Z Poludnice sú za pekného počasia viditeľné Západné, Nízke a Vysoké Tatry, na druhej strane dovidíte počas jasného dňa aj na Liptovskú Maru a neďaleký Veľký Choč. Ak vám táto 2-hodinová túra nestačí, vydajte sa ďalej po modrej značke až na Krakovu hoľu, alebo si spravte okruh popri zaujímavom skalnom útvare Ohnište. Po výdatnej túre sa môžete osviežiť v neďalekom termálnom prameni v Kadi v Liptovskom Jáne.

Náročnosť Tip na túru Dĺžka Prevýšenie Trvanie 
ľahká ATC Bystrina – Demänovská hora – ATC Bystrina 7,5 km 600 m 3 hod 
stredná Chata Opalisko – Poludnica –  Chata Opalisko 9,5 km 900 m 5 hod 
ťažká Liptovský Ján – Ohnište – Liptovský Ján 20 km 1 000 m 9 hod 
Jarná turistika na Liptove

Túru na Veľký Choč môžete absolvovať z Valaskej Dubovej, alebo si predĺžiť trasu a začať z obce Lúčky. Výstup zvládnu aj menej zdatní turisti, trasa nespadá pod žiadnu sezónnu uzáveru, preto sa sem môžete vybrať v každom ročnom období. Po túre si doprajte oddych pri vodopádoch Lúčky alebo v teplých prameňoch Kalameny. Odtiaľ sa môžete vybrať na ďalšiu menej náročnú túru na Liptovský hrad alebo sa presunúť do Liptovskej Anny a odtiaľ si vyšľapať na výhľadový kopec Pravnáč, z ktorého je úžasný výhľad na naše slovenské more – Liptovskú Maru. Nadšení bikeri si užijú slnečný deň na cyklotrasách Liptova. Ďalšou možnosťou, ako si užiť jar na Liptove je prechod Prosieckou a Kvačianskou dolinou, ktoré sú na jar najkrajšie. Túru uvádzam v tabuľke ako náročnú kvôli jej celkovému trvaniu, celkovým prevýšením je však menej kondične náročná ako výstup na Veľký Choč. 🙂

Náročnosť Tip na túru Dĺžka Prevýšenie Trvanie 
ľahká Liptovská Anna – Pravnáč – Liptovská Anna 4 km 500 m 2 hod 
stredná Lúčky – Veľký Choč – Lúčky 12 km 950 m 6 hod 
stredne náročnáProsiek – Kvačianska dolina – Prosiek  18 km 1 000 m 8 hod 

Kvačianska a Prosiecka dolina: Prečítaj si tip na najkrajšiu jarnú túru na Liptove.

Veľký Choč @Balázs Szarka
Slovenský raj v daždivom počasí

Jar si pýta návštevu Slovenského raja! Pretože apríl je bohatý na zrážky, mokrí budete rovnako na kopcoch ako v roklinách. 🙂 Navyše, jarné vodopády sú vďaka zrážkam silnejšie a vynikajú v plnej kráse. Veľmi populárna je trasa z Podlesku cez Suchú Belú, odporúčam však aj prechod roklinou Piecky. Ak vás nelákajú vodopády a rokliny, vyberte sa k populárnemu Tomášovskému výhľadu, odkiaľ dovidíte až na štíty Vysokých Tatier. Pokročilým turistom odporúčam dlhší, náročnejší prechod Sokoliou dolinou, v ktorej sa nachádza aj najdlhší vodopád tohto národného parku. Trasa via ferrata Kyseľ je oficiálne otvorená až od júna. Nezabúdajte, že rebríky v Slovenskom raji sú na jar mokré a šmykľavé, voľte preto vhodnú protišmykovú a nepremokavú obuv. Všetky trasy v Slovenskom raji sú jednosmerné, podľa toho si naplánujte aj vašu túru, ideálnym východiskom budú obce Čingov a Podlesok.

Pri návšteve Slovenského raja nevynechajte prechádzku k čarovnému jazeru Blajzloch, ktoré vyzerá na jar ako z rozprávky.

Náročnosť Tip na túru Dĺžka Prevýšenie Trvanie 
ľahká Čingov – Tomášovský výhľad – Čingov 5,8 km 300 m 2 hod 
stredná Píla – Roklina Piecky – Píla 12 km 400 m 4,5 hod 
ťažká Čingov – Sokolia dolina – Čingov 20 km  600 m 8 hod 
Rozkvitnuté čerešne na Gemeri

Asi sa pýtate, prečo som rozkvitnuté čerešne zaradila medzi tipy na turistiku. Gemer a Horehronie sú regióny bohaté na kopce, cyklotrasy a prírodné úkazy. Pri návšteve obce Brdárka, ktorá je známa rozsiahlymi sadmi čerešní, si spravte zastávku pri Palcmanskej Maši. Z obce Dedinky-Mlynky vedie trasa k čarovnej Stratenskej Píle plná výhľadov na prebúdzajúcu sa prírodu. Otužilci si môžu vypožičať čln alebo paddleboard a preplaviť sa s ním naspäť do Dediniek. Ak preferujete turistiku, vyberte sa až k útulni Gálová, ktorá je známou zastávkou na Ceste hrdinov SNP. Neďaleko Slovenského raja sa nachádza aj vrchol Skalisko s výhľadmi na Slovenský kras.

Náročnosť Tip na túru Dĺžka Prevýšenie Trvanie 
ľahká Stratenská Píla – Dedinky – Stratenská Píla 5 km 200 m  2 hod 
stredná Čučma – Skalisko – Čučma 17 km 900 m 6,5 hod 
ťažká Dedinky – Útulňa Gálová – Dedinky 28 km 1 000 m 10 hod 
Hriňovské lazy a jarné Podpoľanie

Rozkvitnuté čerešnové sady a vodopád Bystrého potoka sú jarný „must“. Vyberte sa obdivovať krásu Hriňovských lazov neďaleko Detvy a rezervujte si aspoň jeden celý deň. Vyberte sa k vodopádu Bystrého potoka a cestou naspäť sa zastavte pri útulni Javorinka s tými najkrajšími výhľadmi na čerešňové more. Ak ste sa sem vybrali s kompletnou foto-výbavou, TU je jedno z najlepších miest na fotenie rozkvitnutých čerešní. V okolí Poľany je mnoho zachovalých prístreškov a útulní. Ak by ste sa chceli vydať na okruh cez Prednú Poľanu, počítajte s tým, že vás pri vodopáde čaká zopár rebríkov, túra preto nie je vhodná pre psíka.

NáročnosťTip na túruDĺžkaPrevýšenieTrvanie
ľahkáHriňová – Vodopád Bystré – Hriňová6,4 km330 m2,5 hod
strednáHriňová – Vodopád Bystré- Útulňa Javorinka – Kešovka – Hriňová12 km570 m4,5 hod
stredne náročnáHriňová – Vodopád Bystré – Predná Poľana – Hriňová14 km750 m5 hod
Lysec – medzi zimou a jarou

Presunieme sa do mojej obľúbenej Veľkej Fatry. Neďaleko Martina na samom kraji národného parku sa týči kopec zvaný Lysec. Túra začína na parkovisku lyžiarskeho strediska Kašová. Hoci zjazdovky lyžiarskeho strediska sú uzavreté, národné parky sa prebúdzajú a lákajú na jarnú turistiku. Ak máte chuť a dostatok času, vyberte sa až ku Chate pod Borišovom alebo si spravte okruh cez Necpalskú dolinu. Túra na Lysec vás okrem jarných kontrastov prekvapí skvelým výhľadom na Fatry a Tatry a morom šafranu. Veď pozrite si fotky.

Náročnosť Tip na túru Dĺžka Prevýšenie Trvanie 
stredná Kašová – Lysec – Kašová12 km 870 m 3,5 hod 
ťažká Kašová – Lysec – Chata pod Borišovom – Kašová31 km 2 000 m 10 hod 

Tak čo, presvedčila som vás? Na ktorú jarnú túru sa vyberiete?

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close