10 najepickejších túr na Liptove

Hľadáte tipy na túry, ktoré vás zavedú k najkrajším výhľadom na Liptove? V tomto blogu nájdete nenáročné prechádzky, celodenné trasy, aj ukryté krásy Slovenska. 

V ktorom období sa vybrať na Liptov?

Jeden z najkrajších regiónov Slovenska ponúka vyžitie naozaj v každom ročnom období. Jesenné obdobie vás prekvapí nádhernými farbami prírody, ale aj štipľavými chladnými nocami. September je jedným z najstabilnejších mesiacov ideálny na turistiku, ak však túžite po sfarbenom lístí a nevadí vám chlad, počkajte si na október. Letná sezóna na Liptove je naozaj rušná, a to nielen kvôli letným prázdninám, ale aj nepriaznivému a nestabilnému počasiu. Práve posledné letá ukázali, aké nebezpečné sú letné horúčavy v našich najkrajších štítoch. Všeobecne platí pravidlo, že by ste v lete mali vyraziť na túru skoro ráno, aby ste sa vyhli búrkam.

Jar je jedným z najkrajších období na Liptove, vrcholy hôr sú ešte zasnežené, ale teploty sú príjemné na jarnú turistiku alebo lyžovačku. Jedným z najkrajších období je pre mňa rozhodne zima! Práve tento región je jedným z najbohatších na zimné aktivity. Lyžovanie, bežkovanie, sánkovanie, skitouring alebo zimná turistika, to všetko a ešte viac si užijete práve v zime na Liptove.

Ak sa chystáte na Liptov za turistikou, pri plánovaní dovolenky by ste mali brať do úvahy tieto dátumy:

1.11. – 15.6. platí turistická uzávera pre väčšinu chodníkov v Tatranskom národnom parku. Predtým, ako sa vyberiete na zimnú túru, overte si, ktoré turistické chodníky sú uzavreté.

21.12. – 14.4. v tomto období je povolené vykonávať skialpinizmus v TANAPe. Ak so skialpom len začínate, odporúčam vám najskôr absolvovať kurz.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie by ste si mali vybrať podľa bodov záujmu. Ak túžite po lyžovačke na južnom svahu Chopku, určite si nevyberajte hotel v okolí Liptovského Mikuláša. Cesta z jednej strany na druhú stranu svahu by vám autom zabrala vyše hodiny a minuli by ste zbytočne veľa paliva aj času. Ak túžite v lete objavovať doliny a štíty Západných Tatier, ideálnou základňou bude napríklad Liptovská Mara. Mojim obľúbeným východiskom na turistiku je rezort Maladinovo, v ktorom sa ubytujete aj so psíkom. Nachádza sa pri Liptovskej Mare s vlastným mólom, a zároveň je len 10 km od Bobroveckej Vápenice, ktorá je akousi vstupnou bránou Západných Tatier.

Pre porovnanie si pozrite vzdialenosti:

Liptovský Mikuláš – Žiarska dolina 18 km

Liptovský MIkuláš – Lyžiarske stredisko Jasná 16 km

Ružomberok – Kvačany 25 km

Ružomberok – Demänovská dolina 35 km

Račkove plesá

Jednou z najkrajších dolín v Západných Tatrách je Račkova dolina dlhá viac ako 5 km. Ideálnym východiskom túry je rovnomenný autokemp ATC Račkova dolina. V závere doliny objavíte krásne Račkove plesá. Väčšinou sú dve – Nižné a Vyšné, záleží to však od množstva zrážok a vody v doline.

Obdivovať plesá môžete napríklad počas túry na štít vo výške 2 173 m n.m. zvaný Klin. Túra nie je technicky náročná, takže ju zvládnu väčšie deti aj štvornohý miláčik. Ak by vám nestačilo, túru si môžete predĺžiť výstupom na vedľajší štít Končistá. Z týchto vrchov je naozaj krásny výhľad na Západné a Vysoké Tatry, až k poľským susedom.

Turistický chodník k Račkovym plesám je oficiálne otvorený len v letnej sezóne, a to v období od 15.júna do 31.októbra. Ak by ste v zimnej sezóne hľadali alternatívu, môžete sa vybrať zo Zverovky k Ťatliakovmu jazeru pri rovnomennej chate. Tá je však počas zimy zavretá.

Sivý vrch

Tento skalnatý vrch v Západných Tatrách tvoria vápence a dolomity a je unikátny výskytom endemitov a vzácnych druhov chránených rastlín. To nie je všetko, okrem toho ponúka Sivý vrch v nadmorskej výške 1 805 m n.m. epické výhľady na Oravu a Liptov.

Na výber sú 2 trasy: tá kratšia začína pri obci Huty, výstup potrvá približne 2-3 hodiny, čaká vás však slušné prevýšenie (až 800 metrov na trase dlhej 4,5 km) a záverečný výstup zaistený reťazami. Druhou možnosťou je dlhší výstup cez vrch Babky z obce Bobrovecká Vápenica. Okruh si môžete spríjemniť návštevou Chaty pod Náružím. Celá túra vám zaberie približne 5 hodín aj s prestávkami.

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek trasu, nezabúdajte, že chodník na Sivý vrch spadá pod zimnú turistickú uzáveru. V obodbí od 1.novembra sa preto oficiálne môžete vybrať len na vrchol Babky. Trasa je nenáročná a vyhľadávaná hlavne skialpinistami a pešími turistami, ktorí sa chcú pokochať zimnou nádielkou.

Prosiecka a Kvačianska dolina

Túra je ideálna počas daždivých jarných dní. Prosiecka a Kvačianska dolina sú jedny z najkrajších na Liptove, ak nie na celom Slovensku. Počas celodennej túry vás čakajú prírodné a historické zaujímavosti a veľa fotozastávok.

Prechádzame hneď dvoma krásnymi dolinami Liptova, ktoré sa nachádzajú pri Chočských vrchoch. Východiskom túry je platené parkovisko v obci Prosiek, môžete však začať aj na opačnej strane, v Kvačanoch. Trasa je dlhá 17,5 km a nastúpate pri nej 700 výškových metrov, čo však naozaj nepocítite. Najpopulárnejšou zastávkou túry sú vodné mlyny Oblazy. Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku Liptova z 19. storočia, o ktorú sa dnes starajú dobrovoľníci. 

Turistický chodník je otvorený celoročne. Úsek z Kvačian k mlynom je vhodný aj so psíkom a s kočíkom. Prechod Prosieckou dolinou je komplikovanejší kvôli rebríkom a nespevnenému chodníku.

Čereňova skala

Ak práve nemáte chuť alebo silu na dlhú túru, vyberte sa na Čereňovu skalu s úžasným výhľadom na Liptovskú Maru. Čereňova skala sa nachádza v Chočských vrchoch nad Liptovskou Annou. Tíura začína v obci a potrvá približne 40 minút.

Výstup nie je náročný a zvládnete ho aj s deťmi alebo so psíkom. Samotný vrchol je vo výške 1 220 m n.m. a trasa z parkoviska v obci je dlhá len 3 km. Ak vám túra nestačí, vyberte sa aj na okolité kopce, napríklad na vedľajší vrch Pravnáč alebo na neďaleký Liptovský hrad. Východiskom k hradu je obec Kalameny, kde nájdete aj termálny prameň, ktorý je verejne prístupný.

V jarnom a letnom období kvitnú v Chočských vrchoch nádherné kvety, turistický chodník je však otvorený celoročne.

jesikazakova_cerenova skala

Veľký Choč

Pri Chočských vrchoch aj ostaneme, nemohla by som vynechať jeden z najkrajších výhľadových kopcov Liptova. Výstup môžete začať buď vo Valaskej Dubovej alebo v Lúčkach.

Veľký Choč sa nachádza vo výške 1 600 m n.m. a skutočne sú z neho nádherné výhľady na celý región. Túra nie je technicky náročná a zvládnu ju aj deti a psík. Najkratšia trasa vedie z Valaskej Dubovej a potrvá približne 3 hodiny s prestávkami. Po ceste si všimnete útulňu nazývanú Hotel Choč, ktorá však určite hotel nepripomína. Po túre si doprajte oddych pri vodopádoch Lúčky alebo v teplých prameňoch Kalameny. 

Trasa nespadá pod žiadnu sezónnu uzáveru, preto sa sem môžete vybrať v každom ročnom období. V zime tu stretnete veľa turistov hlavne pri novoročných výstupoch.

Nepotrebujete oblečenie za tisíce eur. Prečítajte si, ako sa správne obliecť na zimnú turistiku.

Poludnica

Snáď najkrajšia túra v Nízkych Tatrách začína na parkovisku lyžiarskeho strediska Opalisko. Rovnomenná chata bude slúžiť ako východiskový a záverečný bod programu.

Túra na Poludnicu preverí kondičku, v snehu môže byť celkom náročná, odvďačí sa vám však tými najkrajšími výhľadmi na všetky Tatry. Z Poludnice sú za pekného počasia viditeľné Západné, Nízke a Vysoké Tatry, na druhej strane dovidíte počas jasného dňa aj na Liptovskú Maru a neďaleký Veľký Choč.

Ak vám táto 2-hodinová túra nestačí, vydajte sa ďalej po modrej značke až na Krakovu hoľu. Po výdatnej túre sa môžete osviežiť v neďalekom termálnom prameni v Kadi v Liptovskom Jáne.

Trasa je otvorená celoročne, najkrajší výhľad vás čaká na jar, keď je symbol Slovenska ešte zaprášený bielou posýpkou.

Čierny kameň

Patrí medzi najznámejšie vrchy Veľkej Fatry a je charakteristický svojim ostrým vzhľadom. Východiskovým bodom môže byť napríklad obec Liptovské Revúce, o niečo známejšia trasa vedie z Vyšných Revúc.

Pohľad na Čierny kameň je zaujímavý zo sedla Ploskej alebo z vedľajšieho vrchu Minčol, tento epický skalný útvar opäť pripomína talianske Dolomity. Po ceste hrebeňom objavíte aj malebné útulne Veľkej Fatry, ako napríklad Salaš pod Suchým, Salaš MandolínaKoliba pri sedle Príslop, alebo menší Salaš pod Chyžkami. Minule sa ma kamarátka spýtala, či na týchto salašoch dobre varia, a veru nie, v útulniach žiadne občerstvenie nenájdete. 🙂 Občerstvenie vás počká na chate Limba pod Rakytovom.

Samotný vrchol Čierny kameň nie je prístupný po oficiálnom značkovanom chodníku. Okolo vrcholu však vedie náučný chodník s informačnými panelmi. Pohľad na Čierny kameň vás bude sprevádzať počas túry hrebeňom Veľkej Fatry, ktorá je naozaj nenáročná a vhodná s deťmi aj so psíkom.

jesikazakova_cierny kamen
Plánujete hrebeňovku Veľkej Fatry? Prečítajte si, na ktorých chatách vám dovolia nocovať so psíkom.

Jalovecká dolina

Spolu s Juráňovou dolinou ide azda o najkrajšie doliny Západných Tatier. V tejto doline môžeme sledovať aj dnes prirodzenú obnovu divočiny s druhmi vzácnych živočíchov a rastlín. Vedie ňou úzky chodník popri Jaloveckom potoku.

Trasa začína v obci Bobrovecká Vápenica alebo v Jalovci, ide naozaj o nenáročnú prechádzku s miernym stúpaním. Len nedávno sa v doline vďaka turistickému oddielu podarilo zrekonštruovať zlomené mostíky. Ak by vám táto krásna vychádzka nestačila, môžete pokračovať Hlbokou dolinou a vyjsť až na vrchol Salatín. Cez dolinu Parichvost sa zase dostanete na vrchol Baníkov, a môžete tak pokračovať po hrebeni Západných Tatier.

Jalovecká dolina narozdiel od ostatných dolín v Západných Tatrách nespadá pod zimnú uzáveru. Jedným z dostupných štítov počas zimnej uzávery je aj Baranec. Môžete sa k nemu vydať po žltej turistickej značke a spraviť si okruh k Žiarskej chate.

Sedlo Poľany

Obľúbeným bodom záujmu sú samozrejme aj Nízke Tatry, ktoré sa týčia na hranici regiónov. Severná časť spadá pod región Liptov a jedným z jej najkrajších vrchov je práve Poľana.

Trasa sa začína v Demänovskej doline, ideálnym východiskom je preto lyžiarske stredisko Jasná. Túra vám potrvá približne 3 hodiny a zvládnu ju deti aj psík. Vrchol vo výške 1 837 m n.m. ponúkne nádherné výhľady na hrebeň Nízkych Tatier, a ak sa vám zachce, cestu si môžete predĺžiť výstupom na Chopok, alebo naopak skrátiť pomocou kabínkovej lanovky.

Turistický chodník je otvorený celoročne, v zimnom období je však pod bohatou nádielkou snehu obľúbeným cieľom skialpinistov.

Chcete skúsiť turistiku na lyžiach? Pozrite si tipy na skitúry pre začiatočníkov.

Demänovská hora

Okrem známych vrcholov ako je Chopok alebo Ďumbier objavíte v Nízkych Tatrách aj menej známe, ale ľahšie dostupné vrchy ako je napríklad Demänovská hora. Trasa opäť začína v Demänovskej doline, tentoraz v obľúbenej turistickej obci Pavčina Lehota. Najjednoduchší výstup je z autokempu Bystrina v Demänovskej doline.

Túra je nenáročná, výstup vám zaberie približne hodinu, milovníci výhľadov si však prídu na svoje. Z Demänovskej hory vo výške 1 300 m n.m za priaznivého počasia dovidíte na Chopok, Liptovskú kotlinu, Západné Tatry, aj Chočské vrchy.

Trasa nespadá pod sezónnu uzáveru, v zime vás však môže prekvapiť bohatou nádielkou snehu.

Presvedčila som vás? Každé ročné obdobie na Liptove má svoje čaro. Naplánujte si dovolenku s deťmi, so psíkom alebo s partiou a vyrazte do najkrajšieho regiónu.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close