Top 10 miest na Tenerife

Tenerife je ostrov, ktorý ma nesmierne prekvapil. Očakávala som klasickú letnú dovolenkovú destináciu, no namiesto toho som objavila miesta pripomínajúce Madeiru. Tento článok nebude len o plážach, ale aj o prírodných krásach a turistických trasách, ktoré si nesmiete nechať ujsť. Ak máte radi dobrodružstvo a hory, Tenerife je pre vás ideálne.

Kedy a na ako dlho vyraziť?

Na Tenerife sme strávili týždeň, ale bolo to veľmi málo. Ak chcete prejsť najkrajšie hiky, vystúpiť na Teide a zároveň si stihnúť oddýchnuť pri mori, odporúčam aspoň 10 dní. Počasie je priaznivé po celý rok – v marci sme na pobreží zažili 25 stupňov, v horách okolo 10 a na vrchole Teide až -10!

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na Tenerife závisí od toho, čo očakávate. My sme si viac užili dobrodružné prespávanie – využili sme dva komerčné kempy, jednu free zónu áreas campadas, jednu noc sme prespali v aute a jednu v hoteli.

Kempovanie na Tenerife nie je úplne jednoduché, keďže oficiálnych kempov je málo, ale s trochou plánovania sa to dá. Ak preferujete pohodlie, odporúčam ubytovanie v Puerto de la Cruz alebo Costa Adeje, kde je dobrá dostupnosť k hlavným atrakciám. Ak vyhľadávate párty (ste tu nesprávne 😄), odporúčam Los Cristianos.

Kempovanie na Tenerife

Ak plánujete kempovať na Tenerife, máte na výber viacero možností. Na ostrove sú oficiálne kempy, ktoré sa nachádzajú najmä v národných parkoch, ale skôr by som ich nazvala odpočívadlami. Len niektoré majú viac vybavenia, napríklad WC – väčšinou však nemajú ani sprchy, ani pitnú vodu.

Ak chcete prespať v týchto áreas campadas, musíte si v appke Tenerife ON vybaviť povolenie – funguje to naozaj jednoducho a dostanete ho do minúty. Veľa turistov tieto kempy nevyužíva, keďže sú dosť základné, takže s povolením by ste nemali mať problém.

My sme vyskúšali len jeden takýto kemp v horách – boli sme tam takmer úplne sami a celú noc nám pršalo. Ostatné dni sme spali na miestach z Park4Night, kde bolo veľa iných campervanov, a dve noci sme strávili v oficiálnom kempe v dedinke Tejina, jednom z mála otvorených na ostrove.

Tento Agro Camping bol ideálne umiestnený – blízko našich obľúbených miest, NP Anaga aj oceánu. Mal sociálne zariadenia, kuchynku, tiché a pohodlné spanie pod palmami a dokonca aj chatky na prenájom, ktoré si však treba rezervovať vopred.

Doprava a požičanie auta

Auto je na Tenerife takmer nevyhnutnosť, ak chcete ostrov objavovať naplno. My sme si požičali auto od Record Goza približne 200 € na týždeň, ale určite sa dajú nájsť aj lepšie ponuky. Nebookovali sme ho ani príliš vopred a všetko prebehlo v pohode.

Ak plánujete roadtrip, nájdete tu aj požičovne campervanov, ale na taký krátky čas nám to prišlo zbytočné – hlavne preto, že cesty na Tenerife sú extrémne úzke a strmé.

Keďže sme vedeli, že budeme nonstop jazdiť do hôr, zvolili sme radšej malé a obratné osobné auto, ktoré to do kopcov sotva vytiahlo (podobne ako na Madeire). A úprimne, ja som si netrúfla šoférovať ani raz – hlavne v okolí Mascy bola jazda totálny adrenalín!

Tip na ubytovanie

Počas celého týždňa sme si dopriali hotel iba raz, a to len preto, že sme po náročnom nočnom výstupe na Teidepotrebovali pokoj a pohodlie. Vedeli sme, že celý deň prespíme a maximálne sa zvládneme okúpať v bazéne – presne tak to aj dopadlo. Sotva sme sa večer dokopali zísť na večeru.

Izba mala nádherný výhľad na oceán, takže sme si mohli užiť našu obľúbenú atrakciu – sledovanie vĺn – priamo z postele. Večera a tapas boli veľmi chutné a cenovo dostupné. Na druhý deň sme si ešte užili všetky hotelové bazény a aj po check-oute sme mohli tráviť čas v krásnych záhradách rezortu.

Ak by som mala odporučiť aspoň jednu noc v hoteli, tak určite Precise Resort pri Puerto de la Cruz. A ak by som si mala vybrať len jedno miesto na celý pobyt, Puerto de la Cruz mi prišlo ako najlepšia poloha na objavovanie ostrova.

Top 10 miest na Tenerife

1. Roque de Taborno

  • Parkovanie: v dedine Taborno

Roque de Taborno je 4 km dlhý okruh, ktorý trvá približne 2 hodiny, začína v dedine Taborno, kde je možné zaparkovať, a nevyžaduje si permit.

Táto túra v Anaga parku je jednoducho nádherná, ak by ste si mali vybrať len jedno miesto na ostrove, ktoré navštívite, mal by to byť NP Anaga. Roque de Taborno prezývajú „tenerifský Matterhorn“ a trasa ponúka úžasné výhľady na pobrežie pripomínajúce Napali Coast na Havaji. Trasa je nenáročná, ale miestami úzka, takže odporúčam pevnú obuv. V dedinke Taborno sa nachádza malý bar, kde si môžete dať kávu alebo pivo po návrate z túry.

2. Pico de Teide

  • Parkovanie: pri Montaña Blanca

Najvyšší vrchol Španielska je must-do pre každého turistu. Táto takmer 20 km dlhá trasa (tam a späť) začína pri parkovisku Montaña Blanca, trvá približne 6-9 hodín pešo a na vstup na vrchol je potrebný permit, ktorý si treba rezervovať vopred. My sme vyrážali o 1:00 ráno, aby sme stihli východ slnka, ale bolo to pre nás až zbytočne skoro. Na vrchole bola riadna zima (pocitových -10 °C), ale ten pohľad a dlhý tieň hory bol nezabudnuteľný. Po ceste je útulňa Altavista, v ktorej nájdete aj nocľaháreň. Nie je tu piecka, iba 6 poschodových postelí. 

POZOR, na výstup na Teide potrebujete permit. Všetko vybavíte na tejto stránke: https://www.reservasparquesnacionales.es/real/parquesnac/usu/html/listado-actividades-oapn.aspx?cen=2 

Ak nechcete ísť pešo, môžete využiť lanovku, ktorá vás vyvezie takmer na vrchol, ale posledných 200 m treba zdolať pešo. 

3. Roque Cinchado & Roques de García

  • parkovanie pri Mirador de la Ruleta

Väčšina ľudí sa sem príde pozrieť len na vyhliadky, ale ja odporúčam prejsť si celý 3,8 km dlhý okruh Roques de García, ktorý trvá 1-2 hodiny a začína pri parkovisku Mirador de la Ruleta – ideálne pred západom slnka, keď je svetlo najkrajšie.

Roque Cinchado, prezývaný „Boží prst“, je ikonický skalný útvar v NP Teide. Odporúčam si prejsť celý okruh Roques de García, kde uvidíte viac fascinujúcich skál. Oblasť je známa svojou geológiou – budete mať pocit, akoby ste kráčali po Marse.  Oblasť je veľmi veterná, preto odporúčam páperku aj v lete.

4. Playa de Benijo

Parkovanie: Pri ceste TF-134 nad plážou, odkiaľ vedú schody dole

Playa de Benijo je tak trochu skrytá perla Tenerife. Čierny piesok, obrovské skaly trčiace z oceánu a žiadne davy turistov. Čo viac si priať? Ak si sem naplánujete výlet, odporúčam prísť pred západom slnka – vtedy je atmosféra fakt magická. Cesta k pláži vedie po schodoch, ale stojí to za to. Ak si chcete oddýchnuť od rušnejších pláží, Benijo je super voľba.

5. Auditorio de Tenerife

Parkovanie: Platené parkoviská v okolí, napr. Parking Esplanada 

Moderná architektúra ma baví, takže Auditorio v Santa Cruz sme nemohli vynechať. Navrhol ju Santiago Calatrava a jej futuristický dizajn je proste brutálny. Celý exteriér je pokrytý mozaikou a každý detail je premyslený. Dokonca sa mi páčila viac ako Opera v Sydney!

Santa Cruz ako mesto ma fakt prekvapilo – je živé, má super nábrežie a organizuje sa tu jeden z najväčších karnevalov na svete. Ak máte rádi mestskú atmosféru, stojí za to tu stráviť aspoň pár hodín. A určite sa zastavte na dobrú kávu vo We The North Coffee alebo La Escala.

6. Masca

Parkovanie: Malé parkovisko pri vstupe do dediny Masca

Masca je jedna z tých dediniek, ktoré proste musíte vidieť. Len zopár domčekov postavených medzi obrovské skaly a úžasné výhľady. Z Mascy vedie turistická trasa dolu roklinou až na pláž pri Los Gigantes, ktorá je ale spoplatnená. Ak sa tam chystáte, nezabudnite, že od roku 2021 sa treba dopredu registrovať a rezervovať si miesto.

7. Montaña Negra

Parkovanie: Pri kempe Arenas Negras

Tento trail je asi fakt podceňovaný, 4,5 km dlhý okruh, skoro žiadni turisti, len sopečná krajina a výhľady na Teide. Začínali sme hneď vedľa kempu Arenas Negras a celé to pôsobilo ako letný Island – čierno-hnedé polia, kontrastné žltozelené borovice, úžasné výhľady. Nezabudnite, že v tejto oblasti je o dosť chladnejšie ako pri mori, takže si určite pribaľte extra vrstvy. 

8. Buenavista del Norte

Parkovanie: Pri majáku Faro de Buenavista

Buenavista del Norte alebo aj perfektný výhľad na vlny je fakt skvelým bodom na začiatok objavovania Tenerife. Neďaleko parkoviska uvidíte aj El Rayo – veľkú dieru v útese, kam sa valia vlny. Priznám sa, že El Rayo ma až tak neohúril ako maják hneď za ním. To bola iná káva. Moderná architektúra, neskutočné výhľady na Teide a k tomu dramatické pobrežie s obrovskými vlnami. Ak máte rádi pozorovanie oceánu, toto miesto je pre vás.

9. Punta del Hidalgo

Parkovanie: Na ulici Camino La Costa, asi 700 m od majáka

Ďalší maják a ďalšia porcia modernej architektúry. Punta del Hidalgo vyzerá úžasne, hlavne pri západe slnka. Pláž v okolí je fajn na prechádzku a ak máte čas, odporúčam zájsť aj za maják. Výhľady na NP Anaga sú top a celkovo bol Anaga pre mňa najkrajšou časťou ostrova.

10. Los Gigantes

Parkovanie: Platené parkovisko pri prístave Los Gigantes

Možno sme boli rozmaznaní inými miestami, ale Los Gigantes nás dosť sklamali. Zastavili sme sa tu po prílete na západ slnka, lebo je to blízko letiska a po ceste k Masce, ktorú sme chceli vidieť ako prvú. Útesy sú pekné, ale celkovo nás južná časť ostrova až tak neoslovila – je to viac dovolenková zóna plná rezortov a menej autentickej atmosféry.

Ak sa chystáte na Tenerife, dám rád(a) tipy na ďalšie miesta alebo odpoviem na otázky. Stačí napísať! 😉

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close