Lyžovačka v Rakúsku: Muttereralm a Mölltaler Gletscher na 3 dni

Ako si užiť predĺžený víkend s lyžovačkou v Rakúsku? V blogu nájdete tipy na ubytovanie, parkovanie, chutné jedlo a najlepšie lyžovanie v rakúskych stredíiskách Muttereralm a Mölltaler Gletscher.

Pred vianočnými sviatkami sme sa vybrali na predĺžený víkend do rakúskych lyžiarskych stredísk. Takto vyzeral náš 3-dňový program. V blogu nájdete tipy na cestovanie, parkovanie, lyžovanie aj s budgetom.

Ako a kedy si naplánovať cestu?

Rakúsky Innsbruck je od Bratislavy vzdialený 520 km. Na výber je hneď niekoľko možností  dopravy, vyberte si cestu vlakom, autobusom alebo autom. Cestu autom vám uľahčí diaľničná známka, pohodlne sa tak dostanete do Innsbrucku a odtiaľ do dedinky Flattach neďaleko rakúskeho ľadovca Mölltaler. My sme sa do Rakúska vybrali menším osobným autom. Peniaze, ktoré by sme investovali do nafty v kempervane, sme tak minuli na ubytovanie so sprchou a saunou, ktorá sa po lyžovačke vždy hodí. Predtým, než sa vyberiete na cestu, overte si snehové podmienky, na niektorých úsekoch vám hrozí hustá snehová pokrývka a neprejdete bez snehových reťazí.

Žiaľ, podmienky v slovenských lyžiarskych strediskách nie sú v prvej polovici decembra, (niekedy dokonca ani v prvej polovici januaára) ideálne, aj preto sme sa sem vydali tesne pred Vianocami. Lyžovačku môžete spojiť s návštevou Innsbrucku a nasať tak sviatočnú atmosféru pred Vianocami. Stredisko Muttereralm je malé rodinné stredisko, vyhnete sa v ňom masám ľudí,. Mölltaler Gletscher má výhodu ľadovca, zjazdovky sú otvorené takmer celý rok a ponúkajú kvalitnú snehovú pokrývku.

1. deň: Innsbruck a noc v Mutters

Po návšteve historického centra Innsbrucku a vianočnom Glühwein sme sa presunuli do mestečka Mutters, ktoré je od Innsbrucku vzdialené len 8 km. Muttereralm ponúka lyžovačku s tými najkrajšími výhľadmi. Prvú noc strávime v hoteli Sporthotel Schieferle , ktorý sa nachádza v malej, romantickej dedinke Mutters. Hotel je len 500 metrov od lyžiarskeho vleku Muttereralm Innsbruck a 8 km od Innsbrucku. V hoteli je suchá aj parná saunu, bazén a štýlové, útulné izby, výhodou je aj kryté parkovisko. Večeru sme bohužiaľ kvôli neskorému príchodu nestihli, ale o ulicu ďalej nájdete pizzériu a talianske bistro. Do Innsbrucku sa ľahko dostanete vlakom, hotel je len 100 metrov od železničnej zastávky Nockhofweg. Vlak Stubai tadiaľ premáva do Innsbrucku každých 30 minút.

2. deň: Muttereralm Innsbruck

Stredisko je vzdialené 500 metrov od hotela, so zakúpenými skipasmi neplatíte za parkovanie a nestojíte v rade na lístky. Lanovkou vyrážame až na vrch Nockspitz za tými najkrajšími výhľadmi na Innsbruck. Čaká vás 15 km zasnežených zjazdoviek, nájdete tu detský areál, sánkárske dráhy a krásne trasy pre lyžiarske túry. Dopravu zabezpečujú osemmiestne lanovky Mutters a Götzens, štvorsedačková lanovka, tyčový vlek T-bar a niekoľko detských vlekov. Zjazdovky v okolí hornej stanice sú ideálne pre začiatočníkov, pokročilí lyžiari si užijú zjazdovky Mutters a Götzens.

Na občerstvenie odporúčam miestne špeciality v Erlebnisrestaurant Mutterer Alm alebo horúcu čokoládu v štýlovom bare v tvare iglu, ktorý nájdete pri vrcholnej stanici lanovky. Panoramacafé Siglu sa nachádza v nadmorskej výške 1 801 m n. m. s terasou s 360-stupňovým výhľadom. Lyžiarske stredisko Muttereralm je menšie rodinné stredisko, vyhnete sa tu masám ľudí a čaká vás príjemná, nenútená atmosféra s úžasnými výhľadmi a kvalitnou lyžovačkou. Na záver dňa nás prekvapil takýto západ slnka, vôbec sa nám nechcelo odísť, čakal nás však presun k ľadovcu.

3. deň: Mölltaler Gletscher

Ubytovanie

Po príchode do mestečka Flattach nocujeme v hoteli Alpenhotel Badmeister len 600 metrov od strediska Mölltaler Gletscher. Hotel je ideálny pre tých, ktorí si chcú užiť zjazdovky medzi prvými, využijú tak jeho výhodnú polohu. V menu našej 4-chodovej večere nechýbal tradičný Wienerschnitzel, ale na výber je aj vegetariánska ponuka. Vegetariánska verzia večere obsahovala mozzarellu, tekvicovú polievku a ako hlavné jedlo knedlíky podobné našim bryndzovým pirohom. Parkovanie je v hoteli rovnako ako v stredisku zadarmo.

Lyžiarske stredisko

Stredisko Mölltaler Gletscher. ponúka zjazdovky pre všetky úrovne lyžiarov a a na svoje si prídu aj milovníci freeridu a skialpinisti. Vysoká nadmorská výška strediska a rozšírený zasnežovací systém zaručujú perfektné podmienky na lyžovanie a snehovú pokrývku. Vďaka mobilnej Gopass aplikácii si môžete kedykoľvek a kdekoľvek skontrolovať webkamery a overiť si, ktoré zjazdovky a lanovky sú v deň vášho výletu otvorené. Môžete si v nej zakúpiť aj skipasy, vyhnete sa tak zástupom pri kasách a nastupujete priamo na podzemnú lanovku Gletscher Express, ktorá vás vyvezie do stanice Mittelstation v nadmorskej výške 2 234 m n.m. Kabínkovou lanovkou Eisseebahn pokračujeme vyššie k tým najkrajším výhľadom na ľadovec..

V stredisku sú na výber zjazdovky pre všetky úrovne lyžiarov a a na svoje si prídu aj milovníci freeridu a skialpinisti. Dokopy vás tu čaká 17 km upravených zjazdoviek, najepickejší zjazd bol za mňa „home run“ červená trasa č. 9, ktorá v skutočnosti náročnosťou zodpovedá modrej zjazdovke.

Občerstvenie ponúka reštaurácia Eisee vo výške 2 800 m n.m. a ápres ski bar MölliBar, kde využijete zľavy s Gopass kartou. Trošku zážitkovejšou alternatívou je horská chata Duisburger Hütte vo výške 2 573 m n. m. pri čiernej zjazdovke č. 10 a horská chata Weißseehaus vo vrcholnej stanici lanovky Schwarzkopflift vo výške 2 380 m n.m. Ak hľadáte netradičné ubytovanie, nocľah ponúka aj Jugend Hotel priamo na ľadovci vo výške 2 800 m n.m., ráno si tak užjete východ slnka priamo na zjazdovke.

TIP na záver: 6-miestna sedačková lanovka Gletscher Jet vás vyvezie do vrcholnej stanice, odtiaľ je to len pár metrov na vrch Schareck vo výške 3 122 m n.m., za minimum námahy sa vám odvďačí nádhernými výhľadmi na okolité štíty.

Budget na 3 dni pre 2 osoby

Ubytovanie: 160€ (vrátane polpenzie, odporúčam zarezervovať si vopred)

Skipasy: od 30€ na osobu/ deň (online cez aplikáciu Gopass)

Skibus: zadarmo

Benzín: 120€

Rakúska diaľničná známka: 10€ (na 7 dní)

Strava: 80€

Mölltalerský ľadovec a Muttereralm ponúkajú lyžovačku, ktorú na Slovensku určite nenájdete. Ako držitelia Šikovnej sezónky Premium navyše neplatíte za skipasy, Gopass karta platí v oboch strediskách.

Ak máte dosť času, pridajte do svojho itinerára návštevu susedného strediska Ankogel. Túto zimu sa chystáme nocovať na horskej chate Hannoverhaus, už sa teším, ako vám tento výlet zreportujem.

Write a response

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close

Jesika Žáková - Hiking & Guides


© Copyright 2022. All rights reserved.
Close